Bez respektu dla Jagiellonek

Pojedynek AZS UJ Kraków z Respektem Myślenice, to kolejne małopolskie derby w południowej grupie Ekstraligi Futsalu Kobiet, kolejne starcie o prestiż w regionie. Myśleniczanki jako beniaminek, w ekstraligowe progi weszły ze sporym rozmachem długo prowadząc choćby z AZS UEK tydzień wcześniej, czy ogrywając Rolnika z Tarnovią.

Podobnie było i  Krakowie gdzie to właśnie podopieczne Przemysława Senderskiego lepiej weszły w mecz. Lepiej bo od samego początku udało się zmusić Jagiellonki do defensywy. Kończyło się groźnymi strzałami choćby Dziadkowiec czy bardzo dynamicznej i silnej fizycznie N.Topy. W 4 minucie udało się objąć nawet prowadzenie. N.Topa huknęła z rzutu wolnego w zasadzie w sam środek bramki i zastanawiać może czy to mur się rozstąpił, czy może źle był ustawiony przez golkiperkę. Faktem było jednak prowadzenie Respektu i aby przyjezdne zmusić do pokory, Jagiellonki musiały mocno się napracować. A nie było łatwo, bo i wspomniane Dziadkowiec czy N.Topa były naprawdę niebezpieczne przy wyprowadzaniu akcji, a filigranowa Misiura była w ogóle nie lada utrapieniem. Jej rajdy z piłką z jednej strony zmuszały rywalki do podwajania krycia, a z drugiej Misiura często szła o jeden krok za daleko i traciła piłki. W defensywie nieźle pracowała K.Topa, ale choć do stoickiego spokoju przy wyprowadzaniu akcji zarzutów mieć nie można, to jednak zdarzały się wpadki, które były wodą na młyn dla krakowianek.

A te rozkręcały się wyraźnie z minuty na minutę. Im głębiej w mecz, tym więcej działo się pod bramką Waśko. Zdecydowanie bardziej kreatywną piątkę tworzyły Bolko - Nosalik - Duszyk i Soquessa. Dwie pierwsze świetnie kreowały akcje, Soquessa z kolei niejednokrotnie wychodziła ładnie na pozycje strzeleckie. Efekt bramkowy nadszedł w 10 minucie gdy Nosalik szybko rozegrała rzut wolno z Bolko, a ta też dość szybko uderzyła w środek bramki i Waśko nie zdążyła odpowiednio zareagować. Do przerwy mieliśmy zatem remis poniekąd zasłużony bo i myśleniczanki wyprowadziły kilka groźnych kontrataków (swoją drogą świetnie powstrzymjanych przez wyraźnie zyskującą pewność siebie w bramce Chowaniec) ale po stronie Jagiellonek stała większa liczba groźnych strzałów i chyba jednak więcej składnych i wypracowanych okazji strzeleckich.

W drugiej odsłonie zapowiadało się początkowo na podobny scenariusz. Co prawda już w pierwszej akcji po przerwie Nosalik z Duszyk wypracowały świetną okazję by wyjść na prowadzenie ale znów z tego dobrodziejstwa wcześniej skorzystały myśleniczanki. Znów zabrakło czegoś przy stałym fragmencie gry. Z autu zagrywała bowiem Jurka, a N.Topa pnownie znalazła lukę w szyku obronnym dając ponownie prowadzenie Respektowi. Jagiellonki nie zdołały jednak z opresji wyjść tak skutecznie jak przed pauzą. Wyszły co prawda znów wyżej do pressingu ale tym razem manewrowi temu świetnie zaradził trener Senderski. Zestawił bowiem w jednej piątce groźną acz mało produktywną Misiurę z równie dynamiczną Węglarz i ten duet niezwykle pozytywnie wpłynął na ofensywne poczynania gości. Skrzydła rozwinęły nagle obie zawodniczki i po wspomnianej pokorze względem Jagiellonek nie został nawet ślad. Myśleniczanki coraz pewnie poczynały sobie na parkiecie i w drugiej połowie wyraźnie zapracowały na końcowy sukces. Oczywiście krakowianki także miały swoje okazje i one także mogły odwrócić losy meczu ale miejscowe po przerwie zrobiły zdecydowanie mniej niż w pierwszej połowie by przejąć inicjatywę na parkiecie. Okazje miały i Soquessa, Duszyk czy Nosalik która stemplowała w samej końcówce słupek bramki Waśko, ale tego wieczoru trudno było znaleźć sposób na naprawdę świetnie dysponowaną golkiperkę Respektu.

Respekt świetnie poradził sobie także z nadmiarem przewinień, bo z pięcioma na koncie grał już od 36 minuty, a mimo to zdołał dobić wyżej notowane krakowianki. Te miały trochę także pecha bo w 37 minucie o czas poprosił trener Karasiński. W oczekiwaniu na możliwość przerwania gry poniósł podwójne straty. Najpierw urazu uniemożliwiającego kontynuację gry doznała Chowaniec, a zastępującą ją z konieczności w bramce Bolko "zdążyła" jeszcze puścić gola. Był to efekt pewnego chaosu wywołanego kontuzją Chowaniec ale fakty były takie, że czas krakowianie brali przy stanie 1:2 i z Chowaniec w bramce, a do przerwy doszło już przy stanie 1:3 i bez golkiperki.

Plusem tego scenariusza było jedynie to, że miejscowe i tak musiały chyba wycofać bramkarza by próbować odrobić straty. Nie poszło im jednak najlepiej bo w końcówce nadmiar fauli, a i zagranie ręką Gęślak sprokurowało trzy karne (jeden krótki) dla myśleniczanek. Jeden z nich (ten krótki) wykorzystała N.Topa i kompletując hattricka zamknęła równocześnie wynik zawodów.

FUTMAL MVP dla Natalii Topy z Respektu bo to zawodniczka niezwykle w tym spotkaniu groźna i to pomijając nawet fakt, że znajdowała się w odpowiednim miejscu i o odpowiedniej porze trafiając aż trzykrotnie do siatki. Śmiało można powiedzieć, była to niekwestionowana liderka zespołu Respektu. Częściowe FUTMAL MVP należy się także Przemysławowi Senderskiemu, który znalazł złoty środek na niską produktywność Misiury sprzed pauzy i dokooptowując jej do duetu w jednej piątce Węglarz, poniekąd odmienił losy tego pojedynku, a już na pewno siłę ognia obu tych zawodniczek.

Respekt udowodnił, że postraszenie słomniczanek tydzień wcześniej czy ogranie dwóch innych rywali nie było dziełem przypadku i zespół ten na pewno będzie liczył się w walce o play off w tym sezonie.