facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Podróż do przeszłości z okazji jubileuszu 100-lecia KS Prądnicznka (foto)

Podróż do przeszłości z okazji jubileuszu 100-lecia KS Prądnicznka (foto)

4 grudnia 2021 roku odbyła się gala z okazji jubileuszu 100-lecia Klubu Sportowego Prądniczanka, która miała miejsce w TAURON Arenie w Krakowie. Uroczystość połączona była ze zorganizowanymi Młodzieżowymi Mistrzostwami Polski U19 w Futsalu Kobiet. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec. Motywem przewodnim wydarzenia był rys historyczny, a prowadzący, czyli Blanka Pawlak oraz Piotr Sędor, zabrali przybyłych gości w przysłowiową podróż w czasie. Gala została podzielona na 5 części. Pierwszą było oficjalne otwarcie, natomiast pozostałe 4 symbolizowały konkretne momenty w historii klubu, które poprzedzone były krótkimi filmami podsumowującymi dany okres. Dla rozbudzenia wspomnień została przygotowana również wystawa zdjęć, która pozwalała przypomnieć te ważne momenty. 

 - Obchody 100-lecia naszego klubu wieńczymy wielkim wydarzeniem sportowym jakim są finały Mistrzostw Polski Kobiet do lat 19 oraz uroczystym, czyli właśnie Galą 100-lecia, podczas której przypomnieliśmy najważniejsze wydarzenia z historii klubu i doceniliśmy ludzi, którzy często kosztem własnego prywatnego czasu, pieniędzy czy życia rodzinnego poświęcali się dla klubu choćby po to, by zapisać się w jego historii. Prądniczanka zrzeszała od lat ludzi, dla których patriotyzm lokalny jest cechą nadrzędną, dlatego też jest tak fantastycznym klubem i obchodzi dziś 100-lecie – podsumował Piotr Sędor, wiceprezes Zarządu KS Prądniczanka oraz założyciel Akademii Kobiecego Futbolu Prądniczanka. 

Pierwsza część rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru klubu oraz odśpiewania hymnu narodowego. Następnie o oficjalne otwarcie została poproszona zastępczyni prezydenta miasta Krakowa Pani Anna Korfel-Jasińska, która również przekazała na ręce prezesa Prądniczanki Jerzego Starmacha symbolicznego Lajkonika, aby przynosił szczęście organizacji na kolejne sto lat. Ponadto w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego wręczyła odznaczenia Honoris Gratia dla szczególnie zasłużonych działaczy Prądniczanki za ich zaangażowanie w rozwój sportowy miasta Krakowa, a zostali nimi: Piotr Sędor, Jacek Sitko, Marcin Wencel (pośmiertnie), Adam Załucki oraz Jerzy Starmach. Prezydentowi przekazany został pamiątkowy medal, koszulka oraz zestaw jubileuszowych pamiątek klubu. Głos zabrał również przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec, który wspomniał o wręczonym przez Radę Miasta orderze z okazji 30-lecia odrodzenia samorządności oraz o wymiernym prezencie w postaci kolektorów solarnych na dachu stadionu, nad którymi trwają prace. Po oficjalnym otwarciu, swój pierwszy utwór nawiązujący do „podróży w czasie” zaprezentował zespół „Latające Talerze”.

-[FOTOGALERIA

Materiał wideo przedstawiony przed drugą częścią opowiadał o początkach piłkarskich na terenie Prądnika, bo choć klub oficjalnie powstał w 1921 roku, to sportowy zalążek miał już miejsce na początku XIX wieku, kiedy ‘’święta wojna” między krakowską Wisłą a Cracovią trwała już parę lat. Połączenie Zadworza z Wezuwiuszem sprawiło, że reprezentacja Prądnika zaczęła na poważnie liczyć się w Krakowie. Wstępnie klub pozostał pod nazwą Wezuwiusz, natomiast dzięki usilnym staraniom mieszkańców w 1924 nazwa została zmieniona na KS Prądniczanka, pod którą pozostała do dziś. Następnie Krakowski Okręg Związku Piłki Nożnej przyjął klub do swojego grona w roku 1925. II Wojna Światowa pokrzyżowała plany rozwoju oraz przerwała działalność klubu, ale nie osłabiła sportowego ducha. Podczas okupacji hitlerowskiej pomimo stanowczego zakazu zawodnicy brali udział w konspiracyjnych, nielegalnych turniejach, aby pielęgnować wartości klubowe – Duma, Wiara, Walka. Szybko po zakończeniu wojny, bo już początkiem 1946 roku klub wrócił do oficjalnego funkcjonowania. - Duma, Wiara, Walka - to trzy aspekty, którymi kierowali się nasi ojcowie założyciele i kiedy osiem lat temu umieściłem je na naszych koszulkach, nie spodziewałem się że trafiam w sedno naszych wartości. Te koszulki miały być pamiątką po zakończonym sezonie dla moich zawodniczek. Jednak wydźwięk tego hasła oddawał idee naszej sportowej pracy i bardzo przypadł wszystkim do gustu. Od tego momentu uznaliśmy, że oficjalnie przyświecają i nam, ludziom związanym z Prądniczanką dziś. Te trzy kluczowe słowa znajdują się także na naszym sztandarze - dodał Piotr Sędor.

Następnie wręczone zostały odznaczenia dla osób, które wyróżniły się społeczną działalnością na rzecz klubu, wsparciem politycznym, finansowym czy infrastrukturalnym. Otrzymali je m.in. Piotr Moskała za symboliczne wprowadzenie klubu do Europy dzięki programowi Erasmus+Sport, byli prezesi klubu czy Władysław Kawula (wychowanek klubu i były reprezentant Polski), którego imieniem został nazwany, wybudowany w 2019 roku, stadion Prądniczanki. Głos zabrali również prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Ryszard Kołtun, prezes KS Wieczysta Andrzej Turecki, dr Stanisław Chemicz, przedstawiciel Garbarni Kraków Krzysztof Szopa oraz prezes KU AZS UJ Konrad Wełpa.

 - Warto wspomnieć także o jednym z ostatnich sukcesów infrastrukturalnych jakim jest otwarcie hali sportowej Prądniczanki. Powstawała ona przeszło 30 lat, a nam udało się ją niedawno ukończyć i dokonać otwarcia - wspominał z kolei Jerzy Starmach - prezes KS Prądniczanka. - Okazało się, że otwarcie hali było zarzewiem dalszych działań związanych z klubową infrastrukturą. Idea utworzenia Akademii Piłkarskiej czy sekcji piłkarskiej kobiet przy świetnie układającej się współpracy z miastem sprawiły, że staliśmy się wiarygodnym partnerem w wielu kwestiach. Naszą dumą i pewnego rodzaju perspektywą jest sięganie po środki unijne, które pozwolą na dalszy rozwój naszego klubu - dodał prezes.

Trzecią część rozpoczął film przybliżający okres powojenny do lat 70-tych. W 1946 roku przy ulicy św. Andrzeja Boboli otwarte zostało boisko, które mieści się tam do dziś. Natomiast 9 lat później powstał pawilon sportowy. W związku z zawirowaniami politycznymi w latach 1950-55 nazwa klubu zmieniała się wielokrotnie, ponieważ władze miasta chciały stworzyć powiązanie dla klasy robotniczej. W tamtym okresie w momencie szczytowym w skład klubu wchodziło aż 9 sekcji, w tym takie jak wioślarstwo, kajakarstwo czy nawet narciarstwo. Niemniej najważniejszą dyscypliną pozostałą piłka nożna w związku z którą wręczone zostały pamiątkowe medale 100-lecia dla członków związanych z tą flagową sekcją. Na scenie pojawiły się takie persony jak Franciszek Surówka, Ludwik Bałucki, Krzysztof Kasak, wieloletni kapitan zespołu Mariusz Ptak czy najstarszy aktywny zawodnik w Polsce, który w 2009 roku w wieku 63 lat zadebiutował w Prądniczance, Andrzej Piwowarczyk. 

 Kolejna część rozpoczęła się od „Białej flagi” słynnej Republiki, którą w swojej aranżacji zaprezentował zespół „Latające Talerze”. Po niej zgromadzeni goście mogli obejrzeć migawkę z lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Trzeba przyznać że całość gali miała bardzo ciekawą dynamikę a muzyczne motywy grane przez zespół, odpowiadały epoce do której nawiązywał film.

W 1974 roku przy współpracy z władzami dzielnicy została utworzona szkółka piłkarska. Pierwszy historyczny awans do klasy okręgowej wywalczony został w 1976 roku. Natomiast największy indywidualny, seniorski sukces przyszedł 9 lat później, kiedy to Roman Trzmielewski zdobył złoty medal Mistrzostw Polski w biegu długodystansowym. W połowie lat 80. rozpoczęta została  budowa hali sportowej, która, jak dopiero czas pokazał, trwała niemal 30 lat i zakończyła się w 2013 r. Kolejna dekada to okres niewątpliwych sukcesów w tenisie stołowym juniorów, którzy dzięki treningom pod pilnym okiem Stanisław Wcisło (wielokrotny mistrz Krakowa oraz trenera reprezentacji Polski) zdobywali najwyższe laury na Mistrzostwach Polski. Z tego też pokolenia wywodzi się wielki talent m.in. międzynarodowy mistrz polski kadetów z 1998 roku, 5-krotny indywidualny mistrz Polski, 7-krotny zwycięzca polskiej ekstraklasy, 2x mistrz Europy juniorów oraz olimpijczyk z RIO - Daniel Górak, który został uhonorowany podczas gali. Na scenę została również wywołana m.in. Katarzyna Kuciel, która była pierwszą prądniczanką w żeńskiej Ekstraklasie oraz Martyna Małysa, czyli wielki talent oraz pierwsza mistrzyni Polski w historii klubu z 2021 roku z Czarnymi Sosnowiec.

-[FOTOGALERIA

 
Ostatnia część gali skupia się na ostatnich latach działalności klubu oraz zdradza plany na przyszłość. Z głośników można było usłyszeć m.in. o perturbacjach klubu związanych z okresem transformacji w Polsce, awansie seniorów do IV ligi w sezonie 2004/05, rozpoczęciu przygody piłkarek w 2012 roku, reaktywacji kolejnych sekcji w 2014 roku takich jak siatkówka, koszykówka i zapasy. Natomiast w 2019 roku został oddany do użytku zmodernizowany stadion przy ul. Św. Boboli, na którym odbyły się Mistrzostwa Europy w AMP Futbolu. W tym momencie na obiektach należących do KS Prądniczanka swoje talenty rozwija przeszło 600 sportowców w 4 dyscyplinach. Plany na przyszłość to dalszy rozwój infrastruktury, aby stworzyć jeszcze lepsze warunki dla kolejnych pokoleń sportowców. Przekazane zostały również podziękowania dla wszystkich tych, którzy ciągle wspierają i pomagają na różnych płaszczyznach w dalszym funkcjonowaniu klubu, a byli to m.in.: fundacja PRO OPEM, firma MEDIA GOLD, INTERSTAL oraz ESPECTO. Prezes Jerzy Starmach podziękował również za otrzymane listy gratulacyjne od prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, rektora AWF w Krakowie, dr. hab. Andrzeja Klimka oraz prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej. Dla oficjalnego zakończenia uroczystości poczet sztandarowy został wyprowadzony.

- "Jeśli potrafisz o czymś marzyć, prawdopodobnie jesteś w stanie to spełnić" - w ostatniej części naszej gali trochę sobie pomarzyliśmy ale trzymamy się sentencji Walta Disneya. My także mamy bowiem swoje marzenia, marzenia o tym by nasi zawodnicy czy zawodniczki rozpoczynali fantastyczne karier sportowe w barwach Prądniczanki, by ich nazwiska i nazwa klubu była na językach wielu pokoleń - mówił Piotr Sędor, który z Prądniczanką związany jest od ponad 30 lat. - Do klubu trafiłem w wieku 8 lat. Wówczas nie zdawałem sobie sprawy, że dokonuję tak fantastycznego wyboru, wyboru drogi która ukształtowała mnie także jako człowieka. Mimo, że za mną już przeszło 30 lat z tym klubem wierzę, że najlepsze chwile jeszcze przede mną. Pierwsze z nich to awans naszego zespołu do strefy medalowej Mistrzostw Polski w Futsalu Kobiet - opowiadał.

Podczas gali dało się słyszeć słowa, że jubileusze lubią sukcesy i niewątpliwie piłkarki podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski U19 w Futsalu kobiet nawiązały do tego zdania, ponieważ zajęły 4. miejsce po niezwykle wyrównanym spotkaniu minimalnie przegrywając spotkanie o brązowy medal.

-[FOTOGALERIA

 

 

Źródło: Michał Migda (tekst), Fernanda Olszewska (foto)

Dodano: 2021-12-10 14:18:07


Prądniczanka Kraków 

Komentarze


I liga futsalu, gr. południowa

Sośnica Gliwice
:
AZS UŚ Katowice
22.01.2022
 
Unia Tarnów
:
AZS UMCS Lublin
22.01.2022
 
AZS UEK Kraków
:
FC Siemianowice Śląskie
22.01.2022
 
GSF Gliwice
:
BSF Bochnia
22.01.2022
 
Futsal Nowiny
:
GKS Futsal Tychy
22.01.2022
18:00
Heiro Rzeszów
:
Gwiazda Ruda Śląska
23.01.2022
17:00

Ekstraliga Futsalu Kobiet, gr. południowa

Tarnovia Tarnów
:
Rolnik Głogówek
22.01.2022
12:00
AZS UJ Kraków
:
AZS UEK Słomniczanka Słomniki
22.01.2022
 
Respekt Myślenice
:
Rekord Bielsko Biała
22.01.2022
 

I Liga Futsalu Kobiet, gr. południowa

Wierzbowianka Wierzbno
:
UKS SAP Brzeg
22.01.2022
 
Unia Opole
:
Plon Błotnica Strzelecka
22.01.2022
 
ROW Rybnik
:
ISD-AJD Częstochowa
22.01.2022
 
AZS UP Wanda Kraków
:
AZS UŚ Katowice
22.01.2022
 

II Liga Futsalu Kobiet, gr. małopolska

Tyniec Kraków
:
Iskra Tarnów
23.01.2022
10:00