Czesi nas dobra gra Pogoni! – Laskowianka rozbita przy Konopnickiej!

Krótko Radim Zouhar mógł być zadowolony z gry swoich podopiecznych. Gdy w 27. minucie Tomasz Nalepa dał Laskom jedyne w meczu prowadzenie wydawać by się mogło, iż miejscowi kibice znów będą świadkami trudnego boju o punkty. Nic bardziej mylnego! Sto sekund później „Gryfici” odnaleźli własny rytm, zaczęli punktować przeciwnika, a potem zadawać kolejne sztychy wyraźnie zaskoczonemu takim nawałem ofensywnym rywalowi.

Klasą samą dla siebie byli zwłaszcza Dawid Byrski oraz Kamil Olesiński. Dość powiedzieć, że obydwaj zawodnicy zdobyli po cztery punkty w tzw. „klasyfikacji kanadyjskiej”. Żaden z siedmiu goli dla gospodarzy nie padł bez udziału któregoś z wyżej wymienionych panów. Warto jeszcze wspomnieć o trzecim bohaterze, który akurat w asystach i trafianiu do siatki nie bryluje, za to jest w ekipie miechowian postacią bezcenną. Mowa o Senegalczyku Papie Niangu, który powrócił do wyjściowej jedenastki Pogoni po czteromeczowej absencji. Ile punktów zdobyli zawodnicy Andrzeja Sendera bez Afrykańczyka w składzie? Już podajemy –
trzy na dwanaście możliwych. Jak zaprezentowali się z nim w pomocy? Pod względem strzelonych bramek – najlepiej w sezonie. Defensywnie? Jedno stracone trafienie, co przy trzech wpuszczonych ze średnim Błyskiem Zederman czy rezerwami Piliczanki uznać należy raczej za postęp.

Decydującym fragmentem spotkania były prawdopodobnie dwa niezwykle szybko wyprowadzone ciosy, które miechowianom mógłby pozazdrościć sam Floyd Mayweather Jr. Najpierw wyrównał Olesiński, by chwilę po rozpoczęciu gry od środka szturmem odebrać futbolówkę i zainicjować akcję, po której Byrski umieścił piłkę w sieci. Gol do szatni tylko pognębił Laski. Po zmianie stron gospodarze kontynuowali ostrzał, dosłownie wszędzie wydawał się być Olesiński, dokładając kolejne trafienie i asystę. Wrzucamy mały kamyczek do ogródka za dwie zmarnowane stuprocentowe szanse, lecz za całokształt mówimy – bravo!

Pogoń Miechów w najlepszy możliwy sposób odkuła się za poprzednie porażki z Błyskiem Zederman oraz Piliczanką II Pilica i wydaje się, że pod koniec rundy jesiennej łapie drugi oddech. O podium na półmetku rozgrywek może być już jednak ciężko…

Strzelecki festiwal bramek przy Konopnickiej

7’ – zaczyna się od złego wybicia Sendera. Piłka trafia do Jachimowicza. Zawodnik z numerem osiem na koszulce popisuje się znakomitym „rogalem”, który o centymetry mija bramkę Ciemiery.
10’ – zły wykop golkipera gości. Szych przejmuje futbolówkę i pędzi na bramkę. Uderza zza „szesnastki” tuż obok słupka.
18’ – Byrski mija Gacka i usiłuje pomknąć na bramkę. Nie udaje się, gdyż jest nieprzepisowo powstrzymany przez rywala. W nagrodę dostaje… żółtą kartkę za dyskusje z sędzią. Bo oczywiście rzutu wolnego nawet nie przyznano.
19’ – Kurek oko w oko z Ciemierą. Golkiper Pogoni nawet nie musi bronić, gdyż uderzenie okazuje się niecelne.
27’ – 1:0 dla Laskowianki! Kruczek wystawia piłkę Tomaszowi Nalepie, a ten spokojnie umieszcza futbolówkę w siatce. Defensywa miechowian została zupełnie rozmontowana.
29’ – niezbyt pewnie prezentujący się tego dnia Mazur dogrywa na czystą pozycję do Olesińskiego. Pewny, plasowany strzał w górny róg bramki i jest wyrównanie.
30’ – mija niewiele ponad jedenaście sekund od momentu wznowienia gry i już jest prowadzenie dla gospodarzy! Olesiński ruszył z pressingiem, wywalczył piłkę. Pierwsze uderzenie zdołał odbić Kołodziejczyk, ale przy strzale Byrskiego nie miał już nic do powiedzenia. Kapitan „Gryfitów” spokojnie przelobował golkipera zza pola karnego.
32’ – ciekawa kombinacja gości przy stałym fragmencie gry. Zanim Zouhar uderzył z rzutu wolnego aż trzech jego kolegów przeskoczyło nad futbolówką. Czary nie zdały się jednak na wiele, gdyż futbolówka pomknęła tuż obok konstrukcji.
40’ – Kruczek strzela, lekki rykoszet nie zaskakuje Ciemiery, który pewnie łapie piłkę.
44’ – Olesiński podciąga piłkę prawą stroną boiska i genialnie dośrodkowuje na głowę niepilnowanego Byrskiego. Grzechem byłoby nie wykorzystać takiej asysty.
47’ – Olesiński jest nie do zdarcia. Tym razem rusza lewą stroną, spokojnie radzi sobie z defensorem i wystawia piłkę do „pustaka” Szychowi. Nie pozostaje nic innego jak podwyższyć na 4:1.
51’ – ostrą centrę Kurka ładnie wyłapuje Ciemiera.
52’ – Szych chytrze próbuje zaskoczyć Kołodziejczyka strzałem w krótki róg. 18-letni bramkarz świetnie „wyjmuje” piłkę.
55’ – Byrski niemal od połowy boiska biegnie sam na sam. Kołodziejczyk nie zatrzymuje piłki. Hat-trick zaliczony!
58’ – Tomasz Nalepa zagrywa do Kujawskiego. Ciemiera wymusza swoim wyjściem niecelny strzał przeciwnika.
60’ – rzut wolny dla gości. Tomasz Nalepa otrzymuje tzw. „patelnię”, czyli 99-cioprocentową okazję do zdobycia bramki. Jak się okazuje, ten jeden procent był jednak decydujący.
63’ – Olesiński w doskonałej okazji próbuje lobować golkipera, ale robi to zbyt lekko.
66’ – blisko drugiego trafienia goście, piłka leci tuż obok konstrukcji.
70’ – Niang podaje do Olesińskiego, a ten przegrywa pojedynek z Kołodziejczykiem.
73’ – Byrski wypuszcza Janusa lewą stroną. Dośrodkowanie trafia do wciąż nienasyconego Olesińskiego. Przyjęcie, mocne uderzenie nie do obrony dla golkipera i jest już 6:1.
82’ – fatalne wybicie bramkarza trafia pod nogi Byrskiego. Kapitan „Gryfitów” zachowuje się po koleżeńsku. Leciutko odgrywa do Żarnowieckiego, by ten mógł zdobyć swoją trzecią bramkę w sezonie.

Liczby starcia
11,31 s – dokładnie tyle czasu minęło od momentu wznowienia gry na środku boiska po stracie pierwszego gola przez Laski do bramki Byrskiego na 2:1.
9 – dzięki dwóm golom z Zedermanem oraz trzem z Laskowianką kapitan „Gryfitów” Dawid Byrski jest już samodzielnym liderem strzelców w ekipie Andrzeja Sendera. Siedem trafień w sezonie zaliczył Piotr Szych, a za jego plecami „czai się” Kamil Olesiński, który coraz swobodniej poczyna sobie w działaniach ofensywnych. Uzbierał już pięć trafień. Trzecią bramkę w obecnych rozgrywkach zdobył Mateusz Żarnowiecki.

Okiem trenera – komentarz pomeczowy

Andrzej Sender, szkoleniowiec „Gryfitów”:
Zgadzam się z Pana opinią, iż prawdziwych mężczyzn poznaje się po tym, jak kończą, a nie zaczynają. Mnie przede wszystkim cieszą trzy punkty po dwóch porażkach z rzędu. Były nam one niezwykle potrzebne. W poprzednich starciach nie wyglądaliśmy może bardzo słabo, lecz zawsze czegoś brakowało do sukcesu. Dzisiaj dysponowaliśmy niemal optymalną kadrą i ujrzeliśmy inną grę. Rezultat wysoki, mankamentów pozostaje wszakże sporo. Dostrzegam sporo elementów do poprawy, mamy nad czym pracować. Dawid Byrski czy Kamil Olesiński MVP spotkania? Według mnie jednak ten drugi. Wykonał kawał dobrej roboty. Nie dość, że strzelał bramki, to praktycznie przy każdej miał udział. Stanowił motor napędowy naszego zespołu. Dał nam mnóstwo opcji z przodu.

Trener zespołu gości – Czech Radim Zouhar – z oczywistych względów odmówił oceny jakości gry swoich podopiecznych. Wybaczamy i życzymy powodów do radości w kolejnych starciach!

MVP meczu: Kamil Olesiński (Pogoń Miechów)
Tak, wiemy. Zapewne wielu kłóciłoby się z tą decyzją, wysuwając przede wszystkim kandydaturę strzelca hat-tricka – Dawida Byrskiego. Owszem, kapitan gospodarzy rozegrał znakomite zawody i stanowił godną konkurencję dla Olesińskiego, lecz to 26-letni zawodnik zdobył wyrównujące trafienie, potem zapoczątkował akcję, w której Byrski posłał piłkę niemal do pustej bramki i wyprowadził Pogoń na prowadzenie. W 44. minucie perfekcyjnie wrzucił futbolówkę „na nos” kolegi, zaliczając jedną z dwóch pięknych asyst, a na koniec dołożył jeszcze jednego gola w drugiej połowie. Jak na A-klasowe podwórko – Weltklasse! Bez dwóch zdań zatem miano najbardziej wartościowego piłkarza spotkania z Laskowianką należy się panu Kamilowi, co zresztą przyznał także jego szkoleniowiec.

Nagroda specjalna – Teamgeist (duch zespołu): Papa Ousmane Niang Bez Papy ani rusz! To zdanie najmocniej zapadało w pamięć podczas rozmów z miechowskimi kibicami. I trudno takim opiniom się dziwić, przemawiają za nimi wyniki. Bez Senegalczyka w składzie miechowianie ulegli Legionowi Bydlin, Piliczance II Pilica oraz Błyskowi Zederman, odnosząc ledwie jedną wiktorię z zarzeckim beniaminkiem. Afrykanin
jest prawdziwym rycerzem w ekipie Andrzeja Sendera. Haruje na całej powierzchni boiska, wygrywa niemal sto procent pojedynków główkowych, do tego cechuje go ogromny spokój w rozegraniu piłki. Na palcach jednej ręki można policzyć straty czy niecelne zagrania defensywnego pomocnika. Zachwycają za to jego statystyki odbiorów futbolówki. Niang nie tylko ze względu na warunki fizyczne (wysoki wzrost oraz niezwykle szczupła sylwetka) przypomina olbrzymiego bociana, który co i rusz wygarnia piłki spod nóg przeciwników. Oby tylko nie odleciał gdzieś zimą, bo bez niego trudno wyobrazić sobie dzisiaj mocną i
efektywną Pogoń.

Klasa A (Olkusz), 30.10.2021
Pogoń Miechów – Laskowianka Laski 7:1 (3:1)
Olesiński 29’, 73’, Byrski 30’, 44’, 55’, Szych 47’, Żarnowiecki 82’ – T. Nalepa 27’

Żółte kartki: Byrski, Wieczorek (Pogoń) – Kruczek (Laskowianka)
Sędziowie: Kamil Mucha jako arbiter główny oraz asystenci: Tomasz Kaczmarczyk i Bogusław Krawczyk. Wszyscy z Kolegium Sędziów Olkusz.
Pogoń: Ciemiera – Dudek, Wieczorek (85’ Amieliszko), Sender, Janus, Olesiński, Rędziak (71’ Pigulak), Niang (85’ Grzybczak), Mazur (56’ Żarnowiecki), Byrski (kapitan), Szych (81’ Walczak), Olesiński
Laskowianka: Kołodziejczyk – Gacek (56’ Lekston), Grzebinoga (kapitan), Jachimowicz (61’ Radowiecki), Kruczek, Kubański (60’ K. Nalepa), Kurek, T. Nalepa (80’ M. Nalepa), Sasin, Ścigaj, Zouhar (46’ Kujawski)

Źródło: Krzysztof Oczkowicz

Dodano: 2021-11-03 22:40:38