Żelazna defensywa Orła (foto/video)

Progres nie miał łatwego zadania. W Myślenicach, w pierwszym starciu z Orłem przegrał 0:2 tracąc w dodatku drugiego gola tuż przed końcowym gwizdkiem. W rewanżu, krakowianie musieli więc odrabiać straty z rywalem naszpikowanym piłkarzami mieszczącymi się w kadrze pierwszego zespołu z Myślenic.

Progres rozpoczął spotkanie z niesamowitą intensywnością. Podopieczni Marcina Pasionka wyraźnie chcieli rozpocząć bój z wysokiego C, najlepiej otwierając go zdobyczą bramkową. W ofensywie szarpali Stefański z Barnowskim, zanosiło się wręcz na dominację krakowian. W 5 minucie pod bramkę dość bezkarnie przedzierał się wspomniany Barnowski i tak naprawdę zagrożeniu w ostatniej chwili zapobiegł duet Opryszek - Moskal, piłkarze którzy weszli mu w paradę już we własnym polu karnym. W 14 minucie myśleniczanie mieli sporo szczęścia, bo po wrzutce Sotora z rzutu wolnego, piłka trafiła w słupek. Potem jednak do głosu zaczęli już dochodzić podopieczni Marka Pajki.

Myśleniczanie wykazywali się z kolei niebywałą determinacją w grze defensywnej. Cała formacja spisywała się w tym starciu wręcz na medal. Bezpardonowość, skuteczność, zgranie, współpraca to cechy, które doprowadziły do tego, że miejscowi z trudem przedostawali się w pole karne Wyrostka. Coraz śmielej za to w ofensywie poczynali sobie goście. Po kwadransie dominacji krakowian, szybką kontrę wyprowadził Depta. Obsłużony świetnym podaniem Hanzha mógł Depcie odwdzięczyć się odegraniem piłki na czystą pozycję ale sam zdecydował się na uderzenie, notabene fatalne. Był to pierwszy sygnał, że Orłowcy nie przyjechali się bronić defensywnie, a szukając okazji do zakończenia rywalizacji golem w Krakowie. Groźny dla miejscowych okazywał się rosłu Kyrylov, który a to dośrodkowaniami ze stałych fragmentów gry, a to dalekimi wrzutami z autu, generował zagrożenie pod bramką Nowickiego. Faktem jest, że bramkowych okazji nadmiaru nie obejrzeliśmy, ale sam pojedynek choć bezbramkowy, trzymał w napięciu głównie dzięki wysokiej dynamice i ogromnej determinacji obu ekip.

Progresowi brakowało jednak trochę argumentów ofensywnych, tego błysku, tego czegoś co zaskoczyłoby żelazną defensywę Orła. W drugiej połowie niewiele się zmieniało. Krakowianie wdzierali się w szesnastkę Wyrostka od święta. Dopiero w 70 minucie udało się to na przykład Barnowskiemu ale uderzył Panu Bogu w okno.

Pewnego rodzaju przełomem okazał się ostatni kwadrans. W zarządzonej przez arbitra przerwie na uzupełnienie płynów, trener Pasionek postawił już na trzech napastników i faktycznie krakowianie nieco oblegli strefę obronną rywali, pojawiły się groźne uderzenia Mroza (z 30 metrów tuż obok słupka) czy Ciastonia (kąśliwe uderzenie tuż przy słupku) i już w doliczonym czasie Myśkówa, który huknął z 14 metrów wysoko nad poprzeczką, ale tak naprawdę choć tylko dwukrotnie, to groźniejsi znów byli przyjezdni. W 68 minucie po składnej akcji Brasia z Topą, Hanzha celował idealnie przy słupku i gdyby nie ofiarna interwencja Nowickiego, byłoby pozamiatane - czy w 90+4 minucie gdy po kapitalnym podaniu Topy Myśków lobował w bramkarza w pojedynku sam na sam, ale o włos za wysoko.

Orzeł nie dał sobie zrobić krzywdy w Krakowie, dzięki rewelacyjnej grze defensywnej, podopieczni Marka Pajki zasłużenie wypracowali awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w Małopolsce. Tuż po meczu, z grupą dopingujących ich fanów, świętowali awans.