Każdy to powie: Jastrzębiec idzie po swoje! (foto)

Piłkarze Roberta Banaszka nie zamierzają zrezygnować z marzeń i nadal zaciekle walczą o awans do ligi okręgowej. Kolejny krok wykonali pokonując u siebie solidną (choć osłabioną kadrowo) Bibiczankę z Bibic rezultatem 2:0.

To nie był najwyższy z możliwych wymiarów kary, bowiem gospodarze nie grzeszyli skutecznością w niedzielnym pojedynku. Zdołali jednak zrewanżować się podopiecznym Marka Salomona za niespodziewaną porażkę 1:2 jesienią.

Ekipa z Książa Wielkiego jest zdecydowanym liderem ofensywnym krakowskiej A klasy. Z 79-oma golami na koncie (wliczając starcie z Bibicami) zdecydowanie bije drugi pod tym względem zespół z Baranówki (Ekler ma ich 55). I niech nikogo nie zdziwi niski wynik pojedynku z Bibiczanką. Gospodarze mogli zdobyć co najmniej drugie tyle trafień, jednak w parze z ich imponującą siłą w ataku idzie też czasami koncertowa nieskuteczność. Dość powiedzieć, że w niedzielnym starciu mieli cztery (!) sytuacje „oko w oko” z golkiperem, z czego sam Brazylijczyk Wibson zmarnował trzy, co w jego akurat przypadku jest czymś niezwykle rzadkim. Do tego poprzeczka Przeździka, no i kilka wyśmienitych parad Prusia zabrały podopiecznym Banaszka szansę na widowiskowe zwycięstwo. Nie o efektowność jednak toczy się stawka (już dziś moglibyśmy bowiem przyznać Jastrzębcowi palmę pierwszeństwa w lidze), lecz o efektywność. Kto zgubi po drodze najmniej punktów, ten będzie w czerwcu cieszył się z nominacji na beniaminka „okręgówki”.
W kolejnym starciu, w środku tygodnia, Jastrzębiec Książ Wielki będzie miał za zadanie nie zlekceważyć rezerw Słomniczanki, z którymi stracił punkty na swoim boisku (było 2:2). Teraz każde „oczko” jest na wagę złota, gdyż zarówno Szreniawa Koszyce, jak i Partyzant Dojazdów czy Ekler Baranówka także mają „chrapkę” na ligę okręgową. O tym, kto ostatecznie będzie się cieszył, a kto płakał, przekonamy się prawdopodobnie dopiero w ostatnich kolejkach.

Działo się w Książu Wielkim – kluczowe momenty spotkania:
7’ – Żak strzela zza pola karnego, lecz pewnie łapie piłkę Cielesta.
11’ – Brazylijczyk Souza Oliveira wypuszcza w uliczkę Czekalskiego, ten jednak przegrywa pojedynek sam na sam z Prusiem, któremu piłka ugrzęzła w nogach.
20’ – Przeździk pięknym technicznym strzałem zewnętrzną częścią stopy posyła piłkę w poprzeczkę. Pruś nawet nie rzucił się do futbolówki. To mogła być bramka z kategorii „stadiony świata”.
24’ – gorąco zrobiło się w polu karnym przyjezdnych. Po dośrodkowaniu Souzy Oliveiry nikt nie zdołał dostawić nogi i otworzyć wyniku starcia.
34’ – były piłkarz Pogoni Miechów oraz Przeboju Wolbrom – Norbert Górski – trafia na 1:0 dla gospodarzy. Z rzutu wolnego piłkę płasko dośrodkowywał Zyguła, nikt jej nie przeciął, więc ta trafiła pod nogi napastnika gospodarzy, który nie miał żadnych kłopotów z umieszczeniem jej w sieci.
44’ – chyba sędzia Małek mógł pokusić się o podyktowanie rzutu karnego. Świetnie wyszkolony technicznie Wibson „nawinął” dwóch zawodników Bibiczanki przy linii końcowej i wbiegł w pole karne, został jednak przewrócony. Gwizdek arbitra milczy…
47’ – Górski zagrywa do Mnicha, ten obraca się z obrońcą na plecach i posyła piłkę w długi róg. Na posterunku jest jednak Pruś, który efektowną „robinsonadą” odbija futbolówkę na rzut rożny.

58’ – kapitalne uderzenie z rzutu wolnego przedstawiciela Canarinhos w barwach Książa Wielkiego i jeszcze lepsza interwencja Prusia. Golkiper gości „wyjął” niemal niemożliwą do obrony piłkę.
60’ – Kaźmierczyk powinien podwyższyć na 2:0, jednak zmarnował doskonałą centrę i skiksował.
65’ –Souza Oliveira przed kolejną szansą – staje „oko w oko” z Prusiem, lobuje go, ale trafia też w boczną siatkę.
68’ – akcja godna Diego Maradony – Wibson Souza Oliveira decyduje się na solową akcję od koła środkowego. Chciał zakończyć efektownie i to go zgubiło, bowiem wychodzący z bramki golkiper wyczuł intencje strzelca i nie dał się nabrać na „podcinkę” à la Tomasz Frankowski, pozwalając by piłka spokojnie trafiła do jego rąk.
72’ – kapitan gości – Dragosz – popełnił katastrofalny błąd, bez konsekwencji jednak. Zagrał zbyt lekko do własnego bramkarza, piłkę przejął Wibson, lecz uderzył fatalnie – obok słupka – i zawodnik Bibiczanki mógł odetchnąć pełną  piersią.
77’ – wreszcie gospodarze dopięli swego! Czekalski zwiódł jednego z rywali balansem ciała i pewnie uderzył z kilkunastu metrów przy słupku. Pruś bez szans.
80’ – Cielesta odważnie wychodzi do piłki przecinając dośrodkowanie i niwelując zagrożenie.
83’ – Witko próbuje zaskoczyć bramkarza Książa z rzutu wolnego, lecz uderza obok słupka.

Klasa A (Kraków I), 09.05.2021
Jastrzębiec Książ Wielki – Bibiczanka Bibice 2:0 (1:0)
Górski 34’, Czekalski 77’

Sędziował: Mateusz Małek (Kraków).
Żółte kartki: Mnich - Baran, Raj, Waszak
Jastrzębiec Książ Wielki: Cielesta – Sarna, Galicki (kapitan), Gądek, Kaźmierczyk (85’ Szot), Souza Oliveira (81’ Krawiec), Zyguła, Rojewski (90 + 1’ Otok), Górski (81’ Ciś), Przeździk (46’ Mnich).
Bibiczanka Bibice: Pruś – Waszak (51’ Klimczyk), Dragosz (kapitan), Baran, Raj, Czarnik, Ziobro, Żak, Witko, Śniaź, Szych

Robert Banaszek, szkoleniowiec Jastrzębca: - Jak smakuje rewanż na Bibiczance za jesień? W sumie nie patrzyliśmy na to w ten sposób, chcieliśmy po prostu wygrać mecz. O naszym zwycięstwie przesądziła odpowiedzialna gra w obronie. Jesteśmy zespołem, który w każdym spotkaniu stwarza sobie sytuacje i jeśli tylko je wykorzystujemy, to raczej końcowy rezultat jest po naszej myśli. Cieszy mnie zero z tyłu. Nie tracimy, więc zyskujemy. Choć niestety w ofensywie często wpada nam zaledwie jedna bramka na pięć sytuacji, tak jak to miało miejsce dzisiaj. Czyste konto jest zatem kluczem do naszych wiktorii. Czy wydłużona przerwa zimowa jakoś na nas wpłynęła? Na pewno tak, ale to dotyczy wszystkich, nie możemy szukać usprawiedliwienia. Przez dwa miesiące wykonaliśmy niezłą pracę na treningach, aż tu nagle zostaliśmy na trzy tygodnie „zresetowani” i musieliśmy zaczynać właściwie od początku. Każda drużyna odczuwa tego skutki. My powoli wracamy do najlepszej dyspozycji.

Marek Salamon, trener Bibiczanki: - Co przesądziło o naszej dzisiejszej porażce? Przyjechaliśmy tutaj praktycznie „gołą” jedenastką, stąd tylko jedna zmiana w spotkaniu. Na ławce mieliśmy golkipera i zawodnika z kontuzją. COVID, komunie… Nie będę jednak szukał takiego usprawiedliwienia, ponieważ zagraliśmy po prostu słaby mecz. Brakowało nam sił. Kto awansuje do ligi okręgowej? Tutaj naprawdę wszystko jest jeszcze możliwe. Każdy z każdym może wygrać, biorąc pod uwagę system gry środa-weekend. Zespół może się „wysypać” kadrowo i o punkty już może być ciężko. Dlatego też „oczka” zdobywają nieraz drużyny, po których nikt by się tego nie spodziewał. Batalia będzie zatem ostra aż do samego końca. Głównymi kandydatami według mnie są: Jastrzębiec, a może włączy się też Ekler Baranówka?

Źródło: Krzysztof Oczkowicz

Dodano: 2021-05-10 11:15:42