Brazylijski futsal na Rakowickiej (foto)

Ekonomiści pokonali być może najtrudniejszą przeszkodę przed bezpośrednim starciem z BSF Busko-Zdrój, do którego dojdzie już za tydzień. Jeśli podopieczni Krzysztofa Kusi nie potkną się w tym właśnie starciu, zapewnią sobie mistrzostwo swojej grupy i awans do trójmeczu barażowego, którego stawką będzie awans na zaplecze Futsal Ekstraklasy.

W niedzielny wieczór obejrzeliśmy zderzenie dwóch różnych styli futsalu, tego bardziej europejskiego z południowoamerykańskim. Ekipa Przemysława Czapnika z tercetem Brazylijczyków w składzie z pewnością jest niezwykle niewygodnym przeciwnikiem dla każdego zespołu ale jak widać po tabeli, efektowność futsalu prezentowanego przez Spartaka, nie przekłada się na dorobek punktowy.

Spartak rozpoczął pojedynek piorunująco. Już w 13 sekundzie M.Kluza, Souza i Świderski w bajeczny sposób rozklepali gospodarzy otwierając wynik meczu. Przyjezdni byli naprawdę niebezpieczni. Kapitalną rolę w kreowaniu gry odgrywał rosły i dynamiczny zarazem M.Kluza, a gdy do akcji wkraczali Souza czy Pinto, robiło się naprawdę ciekawie.

Tyle, że swoje plany na ten pojedynek mieli i miejscowi. Szybko po utracie gola wywarli dużą presję na przeciwnikach i zagrożenie pod ich bramką rosło z minuty na minutę. W 4 minucie bliski szczęścia był Cygnarowicz ale chyba nieco zaskoczony szybkim podaniem od Wieczorka, spudłował z najbliższej odległości. W 5 minucie cel został osiągnięty bo po odważnej akcji Biedy prawym skrzydłem, Matlęga na raty pokonał Dybałę doprowadzając do remisu. W 16 minucie było już 2:1 za sprawą Matlęgi ponownie, który znów z ostrego kąta pokonał Dybałę, tym razem jednak po podaniu Gubały. Dużo wydarzyło się w 18 minucie bo najpierw Cygnarowicz odważnie rozepchał się wśród obrońców Spartaka i atomowym uderzeniem podwyższył na 3:1, a chwilę potem po faulu Wieczorka na Nakielnym, z karnego na 3:2 trafił M.Kluza. Druga odsłona zapowiadała się zatem całkiem interesująco.

I w istocie taka była bo przyjezdni znów tuż po wznowieniu gry zaskoczyli krakowian dwoma, trzema akcjami które mogły namieszać w tym pojedynku. Zresztą cała druga połowa była pewnego rodzaju zamieszaniem. Spartak znacznie zwiększył tempo gry co zaowocowało naprawdę efektownym dla widza pojedynkiem. Gdy miejscowi otrząsnęli się nieco po małym szturmie Spartaka na wstępie drugiej odsłony, powolutku wracali na swoje tory, szybką i agresywną grą próbując zdominować przeciwnika. Nie było to łatwe bo choć Dybała miał sporo pracy to jednak rzadko Ekonomistom udawało się wykreować naprawdę klarowną okazję strzelecką. Pewnego rodzaju wyjątkiem były stałe fragmenty gry, po których padało sporo strzałów z półdystansu. O tym, że Spartak jest naprawdę groźny przekonali się piłkarze Krzysztofa Kusi w 30 minucie gdy dość prosty błąd przytrafił się Czechowi w środkowej strefie boiska. M.Kluza natychmiast porwał piłkę i bezlitośnie obszedł się z Prusiem w sytuacji sam na sam. Zrobiło się nagle 3:3 ale równie nagle krakowianie powinni odzyskać prowadzenie. Niemal od razu po wznowieniu gry dogrywał w pole bramkowe Bieda ale Witaszykowi wszelkiej maści rykoszety utrudniły wepchnięcie piłki do siatki. Witaszyk zresztą na pierwszy plan wysuwał się w kolejnych dwóch akcjach. Najpierw, w 32 minucie asystował przy atomowym uderzeniu Gubały dającym prowadzenie 4:3, a w 35 minucie z zimną krwią wykorzystał przytomne podanie Cygnarowicza, dzięki czemu krakowianie zapewnili sobie względny spokój na końcówkę tej rywalizacji. Spokój mógł być jeszcze większy gdyby w 37 minucie Wieczorek wykorzystał przedłużanego karnego a tak, na 12 sekund przed końcem spotkania po dalekim wyrzucie piłki przez Dybałę, Souza zaskoczył Prusia i zrobiło się na chwilę jeszcze nerwowo. Nerwowo tym bardziej, że Czech próbując utrzymać piłkę przy nodze w ostatnich 12 sekundach, tuż przed syreną stracił piłkę. Rywalom zabrakło jednak jeszcze chwili by choćby strzelić w kierunku bramki.

Koniec końców, po dość nieobliczalnym i emocjonującym zarazem pojedynku, AZS UEK Kraków uporał się ze Spartakiem Wielkanoc, zespołem który zasłużenie plasuje się na trzecim miejscu ale trudno uwierzyć, że ma tak marny dorobek punktowy.

Podopieczni Krzysztofa Kusi wykonali więc duży krok ku wygraniu grupy i pieczęć na tym pierwszym etapie walki o I ligę postawić mogą już za tydzień. Jeśli ograją BSF Busko-Zdrój, mogą zacząć myśleć o barażach, jeśli stracą punkty i tak będą rozdawać karty na finiszu rozgrywek i jeśli zapunktują choć raz z outsiderami tabeli, swój cel osiągną.

Wybór FUTMAL MVP nie był tym razem prostym zadaniem. Bardzo podobała się gra Marcina Kluzy ze Spartaka, dwumetrowego defensora obdarzonego niebagatelnym balansem ciała i futsalowymi umiejętnościami, pasującymi do stylu gry prezentowanego przez tercet Brazylijczyków występujących u jego boku. Ostatecznie wybór jednak padł na Marcina Cygnarowicza. I choć nie jest to także wybór całkiem jednoznaczny, to górę wzięła pracowitość, nieustępliwość, ogromna wola walki, a także gol i asysta, w obu przypadkach dające przewagę dwubramkową, a co za tym idzie i psychologiczną całego zespołu nad rywalem.

II liga futsalu, 14.02.2021
AZS UEK Kraków - Spartak Wielkanoc 5:4 (3:2)
Matlęga 5, 16, Cygnarowicz 18 (17:29), Gubała 32, Witaszyk 35 - Świderski 1, M.Kluza 18 (17:37), 30, Souza 40

Żółte kartki: Witaszyk, Cygnarowicz - M.Kluza, Souza, Sz.Kluza
AZS UEK: Pruś - Bieda, Matlęga, Gubała, Witaszyk oraz Aksamit, Ślęczka, Wieczorek, Apostolski, Novosad, Czech, Cygnarowicz.
Spartak: Dybała - M.Kluza, Nakielny, Świderski, Souza oraz Santarosa, Piecuch, Sz.Kluza, Pinto, Sieprawski.