facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Powraca temat baraży Unii Tarnów z Cracovią!

Powraca temat baraży Unii Tarnów z Cracovią!

23 i 27 czerwca - to pierwotnie zaplanowane terminy gier barażowych o awans do III ligi na zakończenie sezonu 2019/2020. Zmierzyły się we wspomnianym dwumeczu najlepsze drużyny zachodniej i wschodniej grup małopolskiej IV ligi: Cracovia II i Unia Tarnów.

 

 

Cała sportowa Polska poradziła sobie z rozegraniem baraży do 30 czerwca czyli w terminie obowiązywania deklaracji gry amatora sezonu 2019/2020, ale dla Małopolski okazało się to ogromnym problemem. Niechęć do rozgrywania baraży w regulaminowych, zaplanowanych przed sezonem przez MZPN terminach zgłaszali przedstawiciele Cracovii II, którzy wobec kłopotów kadrowych pragnęli przenieść wspomniany dwumecz na drugą połowę lipca, by móc skorzystać z piłkarzy zgłoszonych do kadry ekstraklasowej drużyny Pasów. Powstał zatem konflikt bo tarnowianie utrzymywali powołując się na stosowne przepisy, iż rozegranie gier barażowych w lipcu uniemożliwi wystawienie do gry zawodników, którzy na podstawie deklaracji gry amatora lub umów, do gry uprawnieni w tym klubie są tylko do 30 czerwca. Przepisy PZPN dawały co prawda mechanizm przedłużenia deklaracji gry amatora (wydłużenie trwania sezonu 2019/20 do 31 lipca), ale nie był on jednostronny i wymagał zgody samego piłkarza (ostatecznie 30 czerwca Unia straciła swojego kluczowego zawodnika, który 1 lipca podpisał kontrakt z klubem białoruskiej ekstraklasy). Dodatkowo, zdaniem tarnowian, mechanizm wymagał uchwały Zarządu MZPN w sprawie przedłużenia sezonu, co nigdy nie nastąpiło. 
 
W dniu 9 czerwca, Prezydium Zarządu Małopolskiego Związku Piłki Nożnej wystosowało natomiast swoją uchwałę na mocy której wyznaczyło nowy termin gier barażowych na 8 i 12 lipca w znacznym stopniu uwzględniając potrzeby klubu z ul.Kałuży. Decyzję podjęto m.in powołując się na fakt nadzwyczajnego okresu związanego z pandemią oraz objęcia reżimem sanitarnym 22 z 66 piłkarzy Cracovii zgłoszonych do rozgrywek. 
 
Kluczową dla dalszej treści niniejszego artykułu okazała się forma i termin dostarczenia orzeczenia Prezydium Zarządu MZPN. W dniu 10 czerwca, orzeczenie Prezydium Zarządu MZPN zostało wysłane do Tarnowa w formie zarówno elektronicznej jak i tradycyjną pocztą. Przesyłka pocztowa została skutecznie dostarczona w dniu 16 czerwca, a elektroniczna co prawda w dniu 10 czerwca, ale pod niewłaściwy adres mailowy. Orzeczenie doręczono na adresy mailowe Akademii Piłkarskiej Unii Tarnów, które nie zostały wskazane jako adresy do korespondencji do klubu ZKS Unia Tarnów we wniosku licencyjnym.
 
Zarząd klubu ZKS Unia odwołał się od tej dezycji do Związkowej Komisji Odwoławczej MZPN zarzucając m.in podjęcie uchwały przez Prezydium Zarządu MZPN, a kompetencje do jej podjęcia miał tylko Zarząd MZPN, co we wniosku podparto zapisami regulaminów, uchwał oraz statutu MZPN. Co ważne, odwołanie Zarząd ZKS Unia Tarnów dostarczył w dniu 29 czerwca, a więc 13 dni od skutecznego i do właściwego adresata dostarczenia orzeczenia Prezydium MZPN dot. nowego terminu gier barażowych.
 
ZKO MZPN odwołanie odrzuciła powołując się na rzekomo przekroczony termin na jego złożenie, który zdaniem ZKO MZPN minął 24 czerwca (14 dni od nadania orzeczenia drogą pocztową oraz doręczenia mailowo pod niewłaściwy adres). 
 
W międzyczasie, tarnowianie uzyskali stanowisko Ministerstwa Sportu o braku przeciwwskazań do rozegrania baraży w dniach 23 i 27 czerwca, dodatkowo informując o możliwym braku dostępności
stadionu Unii Tarnów w dniu 8 lipca w związku z przygotowaniami do inauguracji sezonu... żużlowego (ostatecznie udało się rozegrać mecz 8 lipca po poniesieniu przez Unię Tarnów sporych kosztów związanych z odkażeniem stadionu i szatni po rozegranym meczu tak, aby nie zakłócić reżimu sanitarnego I ligowej sekcji żużlowej).
 
Koniec końców, władze tarnowskiej Unii wystosowały skargę kasacyjną na decyzję ZKO MZPN odrzucającej odwołanie ZKS Unia - adresowaną do Najwyższej Komisji Odwoławczej Polskiego Związku Piłki Nożnej. 
 
NKO PZPN w dniu 14 stycznia (pół roku od złożenia skargi przez Unię) wydała orzeczenie dot. skargi kasacyjnej Unii Tarnów, uchylając w całości zaskarżone orzeczenie ZKO MZPN nakazując jednocześnie temu organowi ponowne rozpatrzenie odwołania ZKS Unia. Orzeczono także zwrot poniesionych kosztów wniesienia skargi kasacyjnej w wysokości 3500 PLN.
 
W uzasadnieniu orzeczenia, NKO PZPN wskazała m.in treść art. 134 par. 7 RD PZPN, z którego wynika iż zawiadomienia i korespondencja do klubów biorących udział w rozgrywkach Ekstraklasy, I i II ligi mężczyzn może być przesyłana na znany organowi dyscyplinarnemu adres mailowy klubu, ale dla pozostałych klas rozgrywkowych, korespondencja może być dostarczana drogą mailową jedynie w przypadku zgody adresata oraz wskazania precyzyjnego adresu mailowego informując jednocześnie, że za właściwy adres mailowy należy uznać ten wskazany we wniosku licencyjnym. 
 
Tarnowianie we wniosku licencyjnym wskazali zupełnie inny adres mailowy niż ten, na który zostało doręczone orzeczenie. W efekcie pismo trafiło do przedstawiciela innego podmiotu, współpracującego jedynie z ZKS Unia.
 
Teraz pozostaje czekać na ruch Związkowej Komisji Odwoławczej MZPN, która zobowiązana została do ponownego rozpatrzenia złożonego w czerwcu odwołania klubu od decyzji zmieniającej termin rozegrania gier barażowych. 
 
Sprawa gier barażowych wraca więc na "wokandę". Pozostaje czekać na rozwój wypadków i decyzje które ostatecznie zamkną ten kontrowersyjny temat. 
 
Przypomnijmy na koniec, że w wyniku gier barażowych (8 i 12 lipca 2020), do III ligi awansowały ostatecznie rezerwy Cracovii, które w Tarnowie zremisowały 1:1, a w Krakowie awans przypieczętowały wygraną 4:0.

Źródło: własne

Dodano: 2021-01-28 12:17:05


Cracovia  Unia Tarnów  baraże 

Komentarze


PKO Ekstraklasa

Bruk-Bet Termalica Nieciecza
1:1
Stal Mielec
23.07.2021
18:00
Lech Poznań
0:0
Radomiak Radom
23.07.2021
20:30
Górnik Łęczna
1:1
Cracovia Kraków
24.07.2021
15:00
Jagiellonia Białystok
1:1
Lechia Gdańsk
24.07.2021
17:30
Legia Warszawa
1:0
Wisła Płock
24.07.2021
20:00
Piast Gliwice
:
Raków Częstochowa
25.07.2021
15:00
Śląsk Wrocław
:
Warta Poznań
25.07.2021
17:30
Pogoń Szczecin
:
Górnik Zabrze
25.07.2021
20:00
Wisła Kraków
:
Zagłębie Lubin
26.07.2021
18:00

Seniorzy

Młodzież

Inne

Patronat medialny