facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Krok: Czas na "normalne" przygotowania

Krok: Czas na

O transferach, wkomponowaniu nowych zawodniczek do składu, o progresie poszczególnych graczy oraz o "normalnych" przygotowaniach do wiosny reporter Piotr Kwiecień rozmawiał ze szkoleniowcem AZS UJ Kraków Krzysztofem Krokiem. Zapraszamy do lektury.

 

 

- Rok temu rundę jesienną kończyliście na wysokim, trzecim miejscu w tabeli (przez kuriozalne decyzje PZPN przesunięto was na 4.miejsce), odpadając jednocześnie z rozgrywek Pucharu Polski po meczu z rezerwami SMS Łódź. W tym roku na koniec jesieni Jagiellonki grają nadal w Pucharze Polski, w lidze zaś daleko wam do miejsca na podium. Czy pierwszą połowę sezonu można uznać za pewnego rodzaju zawód? Czy może w jakimś stopniu powrót na ziemię, do swojego szeregu gdzie stacjonują ekstraligowi średniacy?

- Jeśli chodzi o wynik to trochę tak, ponieważ można było zrobić o te cztery punkty więcej i końcowy obraz tabeli byłby lepszy. Jednak jak wiemy, w piłce nożnej, element szczęścia jest też ważny do przechylenia szali zwycięstwa w kluczowych momentach. Nam tego oraz  lepszej skuteczności brakowało żeby wynik był lepszy. Poza tym mieliśmy bardzo trudny kalendarz, sześć meczów wyjazdowych, grając z całą czołówką ligi na ich terenie: Czarni Sosnowiec, SMS Łódź, Górnik Łęczna, Medyk Konin, GKS Katowice. Fakt jest też taki, że nie należymy do ekstraligowych krezusów i budujemy zespół w oparciu o zawodniczki grające już w drużynie wiele lat oraz młode zawodniczki, pozyskiwane najczęściej z niższych lig. Jesteśmy średniakiem, którego stać w sprzyjających okolicznościach zaskoczyć tych najlepszych.
 
- Perspektywa czasu nie jest jeszcze zbyt długa, ale chciałbym zapytać o ocenę gry zespołu po pewnego rodzaju przebudowie, do jakiej doszło latem przy okazji kilku poważniejszych transferów. Czy dostrzega Pan jakieś znaczące różnice między drużyną z tego i poprzedniego sezonu? Pomijamy oczywiście kwestię zmian personalnych, bo tą różnicę widzi każdy kibic gołym okiem.

- W poprzednich latach nasza gra z czołówką ligi wyglądała jak postawa boksera ukrytego za podwójną gardą. Dobrze zorganizowana gra w niskim pressingu i klasyczne kontry poparte skutecznością przy stałych fragmentach gry. Teraz chcemy grać trochę inaczej i z tymi najlepszymi zespołami grać ofensywną piłkę. Bez bojaźni, z wiarą w swoje umiejętności. Żeby tak było, potrzeba zwyczajnie trochę czasu. Przez cztery lata jakie jestem w UJ nie mieliśmy normalnego okresu przygotowawczego, takiego jak miały wszystkie drużyny w lidze... Trawa, futsal, trawa, futsal cały rok... całe cztery lata. Teraz po podziale jest czas na spokojną i dobrą pracę. To żmudny proces, ponieważ wypadły nam trzy kluczowe zawodniczki z poprzedniego sezonu: Sitarz, Woźniak, Nieciąg a na wkomponowanie nowych potrzeba trochę czasu. Różnica jest też taka, że po transferach mamy dużą  konkurencję i rywalizację o pierwszy skład. To daje nadzieję, że naciskając na siebie, dziewczyny będą szybciej robić postęp i stawać się lepszymi zawodniczkami.
 
- Przejdźmy do transferów. Katarzyna Daleszczyk, Brygida Solawa i Karolina Gec to najskuteczniejsze snajperki Pana drużyny, wszystkie trzy dołączyły do zespołu latem. Można uznać, że były to transferowe strzały w dziesiątkę? Spełniły pokładane w nich oczekiwania? 

- Wszystkie transfery to były dobre ruchy kadrowe. Dziękuję za to prezesowi Konradowi Wełpie i Przemkowi Mosiołkowi za pracę nad transferami. Transfery te zwiększyły konkurencję i dały jakość drużynie. Oczywiście oczekujemy więcej od całej drużyny i nowych zawodniczek ale jak na specyficzny czas pandemiczny, letni okres przygotowawczy po długiej przerwie spowodowanej wiosennym lockdownem, jestem zadowolony z pracy i jakości jaką wniosły nowe twarze do drużyny.
 
- Najgłośniejszym brakiem kadrowym jesienią ogłosić można było absencję Natalii Sitarz, czołowej snajperki zespołu w ostatnich latach. Jak wygląda leczenie kontuzji tej zawodniczki, co dokładnie się stało i kiedy można liczyć na jej powrót na murawę?

- Nie skłamię jeśli powiem że Natalia była kluczową ofensywną zawodniczką drużyny i jej kontuzja odbiła się na skuteczności drużyny i zamknęła pewne opcje ofensywne w drużynie. Kontuzja stawu skokowego, uszkodzenie aparatu więzadłowego w obrębie kostki powodują, że proces rehabilitacji jest długi i złożony. Nad leczeniem i rehabilitacją czuwa Krzysztof Habrat i myślę, że jak postępy w leczeniu będą przebiegać tak jak dotychczas, zobaczymy Natalię w drugiej części sezonu.
 
- Anna Zapała. To piłkarka, którą w poprzednich latach kojarzę raczej z gry na boku pomocy. W bieżącym sezonie stała się w zasadzie etatową defensorką. Czy słusznie podejrzewam, że ta roszada wywołana była sytuacją kadrową? W mojej ocenie to był świetny ruch, mam wręcz wrażenie, że ta zawodniczka na tej pozycji jeszcze szybciej się rozwija. Jest dynamiczna, zwrotna, skuteczna w odbiorze piłki, a przy okazji kreuje grę skrzydłami. 

- Z jednej strony był to wymuszony ruch związany z kontuzjami a z drugiej gra na boku obrony, wymaga od zawodniczki na najwyższym poziomie, takich cech jakie ma Ania tzn. szybkości, dobrego odbioru i chęci gry do przodu. Dlatego Ania była naturalną kandydatką na tą pozycję i chyba teraz jest zadowolona ze zmiany pozycji. Tą samą drogę przeszła przed kontuzją Ola Nieciąg, wcześniej Gosia Bartosiewicz, klasyczne skrzydłowe.
 
- Idźmy wyżej tym samym skrzydłem. Natalia Wróbel. To młoda i obiecująca zawodniczka. Tu także dostrzegam progres w rozwoju piłkarskim i to gołym okiem. Gołym okiem widać choćby ogromny postęp w mentalności, w pewności siebie na boisku. 

- Tak, Natalia ma "wycięty układ nerwowy" i gra bez żadnych obciążeń. Jest w tym aspekcie wzorem do naśladowania dla innych zawodniczek. Łatwo jest nauczyć drużynę bronić bo nie ma się piłki przy nodze. Sto razy trudniej jest nauczyć atakować, ponieważ jeśli chcesz dominować musisz być przekonany że to potrafisz, musisz być odważnym a na meczu iść po swoje bez strachu. Coraz więcej mam takich zawodniczek w drużynie i wśród nich jest Natalia.
 
- Wiktoria Malinowska to kolejny nabytek AZS UJ latem. Przy okazji nowa partnerka dla Kingi Wilk w środku defensywy. Pojawiała się także w tej formacji Weronika Smaza. Czy grę defensywną w takim zestawieniu personalnym uważa Pan w trwającym sezonie za satysfakcjonującą?

- I tak i nie... Z jednej strony wkomponowały sie dość szybo, z drugiej ta współpraca jeszcze nie wyglądała tak jak powinna. To jednak normalne gdy buduje się formację obronną. Potrzeba czasu, żeby nie popełniać błędów a te młode dziewczyny muszą nauczyć sie ekstraligi i drużyny. Daję ocenę dobry, ponieważ za grę obronną nie odpowiadają tylko zawodniczki tej formacji a w wielu trudnych sytuacjach koleżanki grające wyżej nie pomagały tym niżej tak jak bym tego oczekiwał. Oczywiście w drugą stronę też nie było tak jak być powinno. Atakujemy wszyscy i wszyscy bronimy. Tego też się musimy nauczyć.
 
- Jak wyglądać będą wasze przygotowania do rundy wiosennej. Pytanie dość istotne, bo w związku z rozdzieleniem sekcji futsalowej od piłkarskiej po raz pierwszy piłkarki będą miały zimą przerwę od występów ligowych. Jakie zmiany spowoduje to w waszych przygotowaniach do rundy rewanżowej? Kibice zapewne liczą że wpłynie to pozytywnie na firmę zawodniczek wiosną.

- Też mamy taką nadzieję, że wiosna będzie inna niż poprzednie tzn dobra. Będziemy się przygotowywać pierwszy raz normalnie do rundy rewanżowej, trenując na Prądniczance i grając mecze kontrolne. Nie rezygnujemy jeszcze do końca z futsalu, ponieważ moja drużyna będzie grała w Akademickich Mistrzostwach Polski w futsalu. Myślę , że te dwa turnieje nie wpłyną negatywnie na przygotowania do meczów rewanżowych i Pucharu Polski.
 
- Na koniec pytanie o sekcję futsalową. Jaki skład udało się zebrać do futsalowej ekipy? Z tego co zauważyłem to raczej solidnie odmłodzona ekipa. Czy przewidujecie ew uczestnictwo jakichkolwiek piłkarek z boisk trawiastych w wybranych meczach futsalowych?

- To pytanie do Trenera Michała Karasińskiego i Przemka Mosiołka o skład drużyny futsalu. Oczywiście chcę pomóc nowej ekipie futsalowej dlatego Denisa Mochnacka, Katarzyna Ładocha i Zuza Maronde grają w meczach ligowych. Te zawodniczki mniej grały na trawie i dla nich ten rytm meczowy jest bardzo korzystny. 
 
- Czego poza zdrowiem życzyć drużynie AZS UJ na zimę i wiosnę? Drużynie? Panu?

- Braku kontuzji i dobrej gry, a to zapewne przełoży się na dobre wyniki. 


Źródło: Rozmawiał: Piotr Kwiecień

Dodano: 2020-11-30 10:57:41


Zobacz też: Ekstraliga Kobiet

AZS UJ Kraków  wywiad  Krok 

Komentarze


PKO Ekstraklasa

Zagłębie Lubin
:
Lech Poznań
04.12.2021
 
Jagiellonia Białystok
:
Górnik Łęczna
04.12.2021
 
Cracovia Kraków
:
Legia Warszawa
04.12.2021
 
Lechia Gdańsk
:
Raków Częstochowa
04.12.2021
 
Stal Mielec
:
Wisła Płock
04.12.2021
 
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
:
Pogoń Szczecin
04.12.2021
 
Górnik Zabrze
:
Śląsk Wrocław
04.12.2021
 
Warta Poznań
:
Wisła Kraków
04.12.2021
 
Radomiak Radom
:
Piast Gliwice
04.12.2021
 

Fortuna I Liga

Chrobry Głogów
:
ŁKS Łódź
01.12.2021
18:00
Resovia Rzeszów
:
GKS Katowice
01.12.2021
20:30
Skra Częstochowa
:
Resovia Rzeszów
04.12.2021
 
Miedź Legnica
:
GKS Tychy
04.12.2021
 
GKS Jastrzębie
:
Korona Kielce
04.12.2021
 
Podbeskidzie Bielsko Biała
:
GKS Katowice
04.12.2021
 
Chrobry Głogów
:
Widzew Łódź
04.12.2021
 
Zagłębie Sosnowiec
:
Górnik Polkowice
04.12.2021
 
Sandecja Nowy Sącz
:
Odra Opole
04.12.2021
 
ŁKS Łódź
:
Puszcza Niepołomice
05.12.2021
15:00

eWinner II Liga

Pogoń Siedlce
:
Ruch Chorzów
01.12.2021
13:00
Olimpia Elbląg
:
Wigry Suwałki
04.12.2021
13:00
GKS Bełchatów
:
Ruch Chorzów
04.12.2021
 
Pogoń Siedlce
:
Hutnik Kraków
04.12.2021
12:00
KKS 1925 Kalisz
:
Sokół Ostróda
04.12.2021
16:00
Pogoń Grodzisk Mazowiecki
:
Radunia Stężyca
04.12.2021
13:00
Lech II Poznań
:
Znicz Pruszków
05.12.2021
12:00
Garbarnia Kraków
:
Wisła Puławy
05.12.2021
12:00
Motor Lublin
:
Śląsk II Wrocław
05.12.2021
16:00

I Liga Kobiet

ROW Rybnik
:
UKS Staszkówka Jelna
01.12.2021
18:00

I liga futsalu, gr. południowa

GSF Gliwice
:
AZS UŚ Katowice
04.12.2021
 
AZS UMCS Lublin
:
Gwiazda Ruda Śląska
04.12.2021
 
GKS Futsal Tychy
:
Heiro Rzeszów
04.12.2021
 
FC Siemianowice Śląskie
:
Unia Tarnów
04.12.2021
 
BSF Bochnia
:
Futsal Nowiny
05.12.2021
17:00
Sośnica Gliwice
:
AZS UEK Kraków
05.12.2021
17:00

Liga testowa

ABB AA Futsal Team
:
Agricola Klimontów
01.12.2021
11:00
AGH Industrial Kraków
:
Admet Drogop
01.12.2021
11:00

Ekstraliga Futsalu Kobiet, gr. południowa

Rekord Bielsko Biała
:
AZS UEK Słomniczanka Słomniki
05.12.2021
18:00

I Liga Futsalu Kobiet, gr. południowa

AZS UŚ Katowice
:
ROW Rybnik
04.12.2021
12:00
UKS SAP Brzeg
:
Unia Opole
04.12.2021
15:00
Wierzbowianka Wierzbno
:
ROW Rybnik
04.12.2021
 
Plon Błotnica Strzelecka
:
AZS UP Wanda Kraków
04.12.2021
 
ISD-AJD Częstochowa
:
AZS UŚ Katowice
04.12.2021
 

Halowa Liga Oldbojów (Kraków)

Opatkowianka Opatkowice
:
Dąbski
03.12.2021
19:30
Wisła Kraków
:
Clepardia Kraków
03.12.2021
19:30
Hutnik Kraków
:
Grębałowianka Kraków
03.12.2021
20:30
Cracovia Kraków
:
Prokocim Kraków
03.12.2021
20:30
Wanda Kraków
:
Wieczysta Kraków
03.12.2021
21:30
Orzeł Piaski Wielkie
:
Strzelcy
03.12.2021
21:30