Cierpliwość cnotą Wiślan (foto)

Wiślanie na zakończenie IV-ligowych zmagań jesienią podejmowali próbę odskoczenia od wicelidera tabeli. Zadyszka Orła Ryczów w końcówce rundy spowodowała, że czołówka klasyfikacji z powrotem zacieśniła się i m.in dla Wiślan oznaczało to szansę na podjęcie walki o powrót na trzecioligowe murawy.

Ale aby ten scenariusz się ziścił, trzeba było pokonać Słomniczankę, która po znakomitym zeszłym sezonie, tym razem bije się o punkty w dolnych rejonach tabeli.

Cierpliwość. To cecha która zdominowała grę obu ekip szczególnie w pierwszej odsłonie. Niestety negatywnie wpłynęło to na poziom widowiska. Wiślanie byli niesłychanie cierpliwi w rozgrywaniu piłki, goście zaś zainteresowani byli głównie cierpliwym przemieszczaniem się w defensywie i szukaniem okazji na ewentualne kontry czy stałe fragmenty gry.

O ile składna wymiana podań Adisy z Kowalikiem zwieńczona okazją strzelecką tego pierwszego już w 7 minucie zwiastować mogła emocje, to niestety okazał się to w zasadzie jedyny poważny incydent ofensywny gospodarzy przed przerwą. Mimo, że znacznie rzadziej i krócej przy piłce utrzymywali się przyjezdni, to im udało się kilkukrotnie zatrudnić Cabaja. W 24 i 26 minucie próbowali uderzeń z dystansu kolejno Sarota i Dębowski, a w końcówce groźnie zrobiło się po dośrodkowaniu Khyschenko z kornera i główce Valenzveli ale piłka poszybowała tuż obok słupka.

Gra miejscowych opierała się na spokojnym rozgrywaniu piłki przez obrońców. Fajnie piłki te dłuższe i krótsze rozdawał Bienias, kilka dynamiczniejszych akcji podejmował Źródlewski ale to wszystko kończyło się w okolicach szesnastki.

Niewiele zmieniło się po przerwie z wyjątkiem tego, że słomniczanie nieco odważniej wchodzili w szeregi defensywne Wiślan, które tego dnia były zdecydowanie zbyt mało zwarte. W 54 minucie doprowadziło to do niemałego zamieszania w polu karnym miejscowych. Pojedynek powietrzny po dośrodkowaniu Szewczyka, z Khyschenko przegrał Cabaj, a wszystko kończył groźnym uderzeniem z ostrego kąta Filipek. Ostatecznie sprzed linii piłkę wyekspediował obrońca ale był to poważny sygnał dla lidera, że poprawa skuteczności w grze ofensywnej jest konieczna by uniknąć wiszącej w powietrzu utracie gola. I Wiślanie znakomicie zareagowali na to ostrzeżenie. Najpierw po solowej akcji minimalnie spudłował Czarnecki ale potem już...Wiślanie tylko strzelali gole. Do akcji wkroczył szybki jak błyskawica Adisa Monsuru. To on wyskoczył zza pleców obrońców do zagranej daleko ze środka pola piłki przez Kowalika i czarnoskóry napastnik Wiślan wygrał z Widawskim wyścig o piłkę, a następnie skierował ją do pustej bramki. Kwadrans później Adisa najwyżej wyskoczył do wrzuconej przez Żabę z kornera piłki i atomowym uderzeniem głową podwyższył na 2:0. W doliczonym czasie gry znów Żaba idealnie centrował futbolówkę z narożnika boiska, a tym razem Głaz wygrał pojedynek główkowy w polu bramkowym i ustalił wynik meczu na 3:0.

Wiślanie bardzo długo pracowali na otworzenie wyniku tego spotkania. Wynikało to w dużej mierze ze spokojnej i mało agresywnej gry. Ale wspomniana cierpliwość i oczekiwanie na tą jedyną, otwierającą wynik meczu akcję opłaciły się i choć miejscowi stworzyli naprawdę minimalną ilość okazji strzeleckich, to zdołali wygrać mecz 3:0 i znacząco wyprzedzić Orła Ryczów na szczycie IV-ligowej tabeli.

FUTMAL MVP wędruje do Adisy Monsuru. To piłkarz, któremu długo niewiele wychodziło (zresztą jak większości piłkarzy Wiślan) w tym meczu ale te dwa, trzy przebłyski wystarczyły by wpłynąć generalnie na wynik zawodów i to tego dnia była najbardziej wyrazista postać tego raczej monotonnego widowiska.