Wieczysta przewalcowała Grębałowiankę!

Piłkarskie Święto mieliśmy w sobotę w Grębałowie. W ramach rozgrywek klasy okręgowej II, do Grębałowa przyjechała faworyzowana Wieczysta Kraków. Dobra pogoda do gry, bardzo dobrze przygotowana płyta do zawodów – jak to u miejscowych bywa od dawna - zapowiadała ciekawe widowisko. Goli mogliśmy się spodziewać sporo – ponieważ goście przyzwyczaili nas już do tego.

Tak też było i dziś. Bilety na to spotkanie były dostępne już od czwartku i w pierwszym dniu zakupiło je 206 osób, które chciały być pewne, że dostaną się na to spotkanie! Ewenement w skali Polski, by na taki mecz, bać się, że nie wejdziesz. Wszak to szósty poziom rozgrywkowy w Polsce, lecz przeciwnik nie byle jaki, bo Wieczysta. Zespół, który w internetowych wyświetleniach jest na dziś dzień wyżej aniżeli inne Krakowskie kluby- Wisła, Cracovia czy Garbarnia. Śmiem powiedzieć, ze zespół ten jest popularny nie tylko w Krakowie ale i całej Polsce, a takie osoby jak Peszko czy Majewski – są najlepszą reklamą dla tego Klubu.

Cyfry sprzedanych biletów zamknęły się na 700 sprzedanych biletach, ale ludzi było znacznie więcej biorąc pod uwagę osoby które weszły bez płacenia, a były powiązane z Klubem (mowa głównie o dzieciach z Akademii Grębałowianki).Taka frekwencja w Grębałowie miała ostatni swój raz szesnaście lat temu, jeśli mnie pamięć nie myli, a byłem wtedy obecnym. Były to wtedy obchody 50. rocznicy powstania Klubu – a gościnnie wystąpił występujący w Ekstraklasie Górnik Zabrze. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Zabrzan 8:1.

Mecz rozpoczął się od ataków gości, co nie było niczym dziwnym dla osób orientujących się w realiach tej ligi. Miejscowi utarli jednak nosa faworytowi już w początkowych minutach spotkania. W 9 minucie Lampart dał prowadzenie gospodarzom, po asyście Kwatera i wcześniej wykonywanym rzucie rożnym. Jakaż była radość wśród miejscowych i zdziwienie wśród gości, że to Grębałowianka objęła prowadzenie!

Wieczysta szybko zakasała jednak rękawy i już dwie minuty później Sławek Peszko doprowadził do remisu – zeszliśmy na Ziemię w Grębałowie zatem.

W 25 minucie meczu goście wychodzą na prowadzenie. Kumah dogrywa z lewej w pole karne, a tam najlepiej odnajduje się Szewczyk, pokonując Zawartkę.

Nie minęły cztery minuty spotkania, a Wieczysta podwyższa swoje prowadzenie. Peszko przeprowadza rajd niczym bolid F1, broni Zawartka, lecz do odbitej piłki dochodzi Majewski – zdobywając swoją pierwszą bramkę w tym meczu, a trzecią dla gości.

Trzy minuty później Wieczysta koronkową akcją zaskakuje miejscowych po raz czwarty w tej części spotkania. Asystentem z prawej flanki Peszko, a strzelcem gola z jedenastego metra Krasuski.

Pierwsza część zawodów kończy się zasłużonym prowadzeniem gości 4:1.

Druga część spotkania zaczęła się lepiej dla Wieczystej. Co znawcy piłki i Ci którzy wiedzą jaką siłą dysponują goście, nie była niczym co mogło zadziwić kibica.

W 49 minucie gola dla gości zdobył Jurkowski, który dopełnił formalności trafiając z linii bramkowej. Wcześniej piłka przeszła przez całą linię defensywy gospodarzy, lecz nikt nie zainterweniował skutecznie w obronie.

W 60 minucie 1:6. Akcja Peszko – Majewski i ten drugi pokonuje Zawartkę. Duet ten, gra ze sobą od niedawna, a na boisku wyglądają jakby rozumieli się bez słów – tym bardziej brawa dla obu klasowych zawodników.

W 60 minucie spotkania trener gości – Cecherz wpuścił Zielińskiego. Jak wiadomo nie od dziś "piłka szuka" tego zawodnika w sytuacjach bramkowych i wyszukała go dziś trzykrotnie.

Ten właśnie ten zawodnik w 70 minucie, po rogu zdobył bramkę dla przyjezdnych numer siedem, a pięć minut później numer osiem – tym razem pokonując Zawartkę po poklepaniu z Pietrasem.

Wieczysta grała jak z nut- piłka chodziła jak po sznurku, a zmęczeni takim obrazem gry gospodarze nie wiedzieli, jak zapobiec utracie kolejnych goli. Że kolejne gole padną dla gości mogliśmy być pewni, każdy zadawał sobie tylko pytanie ile ich będzie.

W 85 minucie na 1:9 gola zdobył Pietras w zamieszaniu pod bramką, gdzie najlepiej odnalazł się – finalizując akcję golem.

Spotkanie zbliżało się do końca, lecz goście nie zamierzali odpuścić zdobywania kolejnych goli. Atakowali jakby spotkanie dopiero rozpoczęło się, a wynik był sprawą nierozstrzygniętą.

Kolejny dobry atak uwieńczony golem mięliśmy w 86 minucie meczu. Autorem gola Guzik i w protokole meczowym wynik brzmiał na ten moment 1:10!

Dwie minuty później Zieliński zdobywa swoją bramkę numer trzy w tym meczu, a jedenastą dla Wieczystej.

Nieszczęście gospodarzy kończy się w ostatniej minucie spotkania, kiedy to Jan Liberacki kieruje piłkę do własnej bramki.

Strach pomyśleć, jeśli ten mecz trwałby dłużej, jakim wynikiem zakończyły by się te zawody.

Wynik końcowy po 90- minutach regulaminowej gry brzmi 1:12 dla Wieczystej!

Wieczysta, jak to pisałem w tytule "Przewalcowała dziś Grębałowiankę". Jakaż siła jest w tym zespole, wie ten kto na co dzień obserwuje zmagania w ligach krakowskich. Gdy przyjeżdża Wieczysta każdy pyta ile dziś strzeli – co jest odzwierciedleniem jej poziomu. Do tej pory tylko trzem zespołom udało pokonać się bramkarza Wieczystej. Były to: Kaszowianka, Prokocim i dziś Grębałowianka. Ile zostało bramek w "worku" drużyn pokonanych wiedzą wtajemniczeni w tą ligę.

Co tu dużo pisać po takim spotkaniu, wynik mówi za siebie. Najlepszym komentarzem niech zostanie ten jednego z kibiców " Gdyby mecz trwał dziesięć minut Grębałowianka wygrałaby 1:0"

Na samym meczu porozmawiałem w cztery oczy z właścicielem Wieczystej – Wojciechem Kwietniem. Osoba znająca się na piłce, chętna do pogadania ze wszystkim i dzieląca się swoimi spostrzeżeniami piłkarskimi. Człowiek, który potrafi powiedzieć Dzień dobry i podać rękę na odchodne. Jeśli dla wielu uważany jest za filozofa i Osobę, która w oczach ma tylko pieniądze – jest to myślenie niewłaściwe. Człowiek z pasją, który na dziś dzień spełnia się w Wieczystej Kraków.