facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Stadion Unii Tarnów niedostępny w czasie baraży!

Stadion Unii Tarnów niedostępny w czasie baraży!

Zaskakujących informacji i zwrotów akcji w telenoweli pod tytułem “Baraże o III ligę” wciąż nie brakuje. Prezydium Małopolskiego Związku Piłki Nożnej zmieniając pierwotnie ustalone terminy (23-27 czerwca) gier barażowych Unii Tarnów z Cracovią II na 8-12 lipca wywołało lawinę kontrowersji i niedomówień.
 
Termin ten bowiem całkowicie nie odpowiada tarnowskiej Unii, zdaniem której brak jest prawnych i regulaminowych przesłanek, by rywalizację barażową przekładać z pierwotnie ustalonej na czerwiec, na terminy lipcowe wypunktowując przy tym zapisy uchwały, które zdaniem Jaskółek, eliminują ich z udziału we wspomnianym dwumeczu (a także przedstawiając oficjalne stanowisko Ministerstwa Sportu o braku przeciwwskazań do rozegrania baraży 23 i 27 czerwca).
 
W skrócie, chodzi o wygasające z dniem 30 czerwca deklaracje gry amatora, które wg uchwały MZPN z dnia 9 czerwca mogą zostać przez kluby przedłużone do 31 lipca ale jedynie za zgodą zawodnika oraz ew. nowego klubu który tego piłkarza pozyskał. Co w sytuacji gdy nowy klub lub sam zawodnik nie wyrazi chęci przedłużenia deklaracji gry amatora? Gdyby doszło do sytuacji, że tarnowska Unia straci kilku kluczowych graczy w dniu 30 czerwca, może okazać się że nie będzie mogła z ich usług skorzystać w barażach, a więc może dojść do kuriozalnej sytuacji, że Pasy zostaną poważnie wzmocnione piłkarzami z Ekstraklasy, a Unia osłabiona o piłkarzy, którzy związali się umowami z nowymi pracodawcami od 1 lipca. 
 
- Na ten moment Małopolski Związek Piłki Nożnej nie dał nam narzędzi do aneksowania kontraktów. Jeżeli władze MZPN wypełnią zapisy uchwały PZPN z 12 maja, czyli przedłużą sezon IV ligi do 31 lipca i przeniosą start okienka transferowego na 1 sierpnia w całej Polsce na poziomie 3 i 4 ligi (start nowego sezonu przewidziany jest na pierwsze dni sierpnia! - przyp. red), wówczas będziemy mieli podstawę prawną do przedłużania umów i deklaracji gry amatora - mówi w rozmowie z reporterem Futbol-Małopolska Przewodniczący Rady Klubu ZKS Unia Tarnów Tomasz Matyjewicz. - W aktualnym stanie prawnym stworzonym przez MZPN, nie mamy podstaw regulaminowych do przedłużenia umów, więc nie mamy zespołu na lipcowe daty - dodał
 
Władze Unii Tarnów w ostatnich dniach wystosowały do PZPN pisma z apelem i prośbą o wsparcie w tej kuriozalnej dość sytuacji wraz z prawną analizą. Dodatkowo, serię zapytań intepretacyjnych wysłano do Małopolskiego Związku Piłki Nożnej punktując zapisy uchwał, które zdaniem tarnowian uniemożliwiają rywalizację fair-play w terminach 8-12 lipca. 
 
Jak się okazuje, problemów z barażami może być więcej. Jak dowiedzieli się reporterzy Futbol-Małopolska, w wyznaczonym przez władze MZPN dniu pierwszego starcia barażowego, obiekt tarnowskiej Unii będzie niedostępny ze względu na końcowe i kluczowe przygotowania żużlowców do sobotniej (11 lipca) inauguracji sezonu I ligi żużlowej. 
 
- W związku z tym, że władze Małopolskiego Związku Piłki Nożnej w żaden sposób nie konsultowały z nami lipcowych terminów gier barażowych powstał kolejny już problem. Przez cały tydzień począwszy od 6 lipca cały obiekt Unii Tarnów jest na wyłączność zarezerwowany dla żużlowców, którzy wkroczą w tym terminie w najważniejszy okres przygotowań do nowego sezonu w Wimmer I lidze. - informuje Tomasz Matyjewicz. - Wszelkie terminy z sekcją żużlową ustaliliśmy już wcześniej i teraz nie ma już możliwości modyfikacji tych planów ze względu na to, że do Polski przyjeżdżają kluczowi zagraniczni żużlowcy Unii i nie można tego cyklu przygotowań teraz nagle torpedować.
 
Potwierdza to także źródlo związane bezpośrednio z żużlową sekcją tarnowskiej Unii. O więcej szczegółów poprosiliśmy Kamila Górala, koordynatora ds organizacji imprez masowych ŻSSA Unia Tarnów i jednocześnie Komisarza Sanitarnego z ramienia Polskiego Związku Motorowego. 
 
- Nie istnieje taka możliwość, by w dniu 8 czy 12 lipca na stadionie Unii Tarnów pojawili się piłkarze. Nie zezwalają na to względy sanitarne. Żużlowcy tarnowskiej Unii w dniu 11 lipca inaugurują sezon żużlowej I ligi. W dniu 30 czerwca przejdą kompleksowe badania pod kątem koronawirusa i w związku z tym przebywają w izolacji. W lipcu pojawią się w Tarnowie także nasi żużlowcy ze Szwecji i ich kontakt z kimkolwiek nie objętym reżimem sanitarnym jest niedopuszczalny. W ostatnim tygodniu przed startem ligi, żużlowcy będą przygotowywać się do inauguracyjnego meczu w Gdańsku, który zaplanowano na 11 lipca, a od 12 lipca trwać będą przygotowania do meczu domowego, który ma odbyć się w kolejny weekend. Nie ma w tym czasie możliwości, by ktokolwiek poza żużlowcami korzystał ze stadionu. Jakakolwiek taka ingerencja powodowałaby ogromne komplikacje i przede wszystkim konieczność przeprowadzenia bardzo kosztownej dezynfekcji całego stadionu - informuje Kamil Góral.

Wygląda więc na to, że władze Małopolskiego Związku Piłki Nożnej ustalając odgórnie i bezkompromisowo terminarz baraży wywołały poważne perturbacje, a rośnie przy tym prawdopodobieństwo, że baraże w wyznaczonych na 8 i 12 lipca mogą nie dojść do skutku. 
 

 

 

Źródło: Piotr Kwiecień

Dodano: 2020-06-20 18:01:46


Zobacz też: IV liga (Tarnów-Nowy Sącz)

Cracovia  Unia Tarnów  baraże 

Komentarze


PKO Ekstraklasa

Bruk-Bet Termalica Nieciecza
1:1
Stal Mielec
23.07.2021
18:00
Lech Poznań
0:0
Radomiak Radom
23.07.2021
20:30
Górnik Łęczna
1:1
Cracovia Kraków
24.07.2021
15:00
Jagiellonia Białystok
1:1
Lechia Gdańsk
24.07.2021
17:30
Legia Warszawa
1:0
Wisła Płock
24.07.2021
20:00
Piast Gliwice
:
Raków Częstochowa
25.07.2021
15:00
Śląsk Wrocław
:
Warta Poznań
25.07.2021
17:30
Pogoń Szczecin
:
Górnik Zabrze
25.07.2021
20:00
Wisła Kraków
:
Zagłębie Lubin
26.07.2021
18:00

Seniorzy

Młodzież

Inne

Patronat medialny