facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Opinie środowiska piłkarskiego na temat przyszłości rozgrywek - cz. I

Opinie środowiska piłkarskiego na temat przyszłości rozgrywek - cz. I

Środowisko piłkarskie (i nie tylko piłkarskie) od dłuższego już czasu oczekuje niecierpliwie na rozwój zdarzeń związanym z rozprzestrzeniającym się po całym świecie koronawirusem. Pojawia się masa pytań, nie na każde z nich znajdują się odpowiedzi. Nie brakuje także sporów na tle sposobu klasyfikowania drużyn w przypadku, gdyby rozgrywki miały nie zostać dokończone, ani anulowane. Rośnie liczba pomysłów i wariantów zakończenia przerwanego sezonu. Sceptycy opowiadają się za zaprzestaniem grania w piłkę w tym sezonie, optymiści liczą na dokończenie rozgrywek zgodnie z terminarzem tyle, że nieco później niż terminarz to przewidywał. Ci po środku liczą z kolei na zakończenie rozgrywek na podstawie aktualnych tabel, inni zaś za najrozsądniejsze uważają dokończenie ligi, ale w okrojonej wersji (np. dzieląc ligi na pół). Ile ludzi, tyle wersji i wizji. Chyba najrzadziej, o ile w ogóle pojawia się za kulisami wersja z anulowaniem rozgrywek całkowicie. Rozwiązanie poniekąd sprawiedliwe, ale chyba najbardziej szkodliwe pod kilkoma względami. Kończenie ligi w pełnym wymiarze z dnia na dzień traci na zasadności. Co przyniesie los? Wcale nie jest także powiedziane, że wszystkie klasy rozgrywkowej spotka ten sam los. Można jedynie liczyć, że zgodnie z zapowiedziami do 11 maja poznamy wspólne stanowisko wszystkich wojewódzkich związków, by w każdym zakątku kraju obowiązywały te same zasady zakończenia bieżących rozgrywek. Czy finisz sezonu na poziomie trzeciej ligi i B klasy będzie taki sam? Jak najbardziej realne wydaje się, że decyzje dotyczące zakończenia poszczególnych klas rozgrywkowych mogą opierać się na innych scenariuszach. A przecież pamiętać trzeba, że futbol to nie tylko męska piłka, ale i młodzieżowa czy kobieca. Wśród kobiet jesteśmy przecież na ostatniej prostej do wyłonienia Mistrza Polski (2-dniowy turniej Final Four). Michał Natkaniec z redakcji Futbol-Małopolska postanowił zasięgnąć języka w lokalnym środowisku futbolowym i zgodnie z oczekiwaniami, spotkał się z przeróżnymi zdaniami na temat wizji zakończenia sezonu.Arkadiusz Panek, trener Galicji Raciborowice (A-klasa, Kraków I)
: - Dla nas, jako klubu nie będzie to żaden problem, aby dokończy sezon nawet grając od połowy czerwca. Rozmawialiśmy między sobą i wszyscy jesteśmy zgodni, co do tego, że możemy przystąpić do treningów a później do rozgrywania spotkań o stawkę. Uważam, że byłoby to jedyne sprawiedliwe wyjście, nikt nie miałby pretensji o kształt tabeli o awans czy spadek, bo punkty zdobywałby lub tracił na boisku. W naszym przypadku nie jest problem nawet gra dwa razy w tygodniu. Liczę się z tym, że nie miałbym do dyspozycji zawsze wszystkich zawodników, ale taki jest sport i trzeba będzie sobie wtedy radzić.

Batory Wola Batorska (B-klasa, Wieliczka): - KS Batory Wola Batorska jest za wznowieniem rozgrywek, oczywiście z zachowaniem najważniejszych standardów ochrony zdrowia. Jesteśmy po rozmowach z naszymi zawodnikami i trenerem, którzy liczą na powrót do gry. W tym tygodniu wznawiamy treningi według nowych wytycznych rządu.
Podstawowe pytanie, które można zadać to czy lokalne podokręgi i kluby są wstanie organizacyjnie sprostać wyzwaniu? Uważamy, że tak – nowa formułą mogłaby przypominać rozgrywki w topowych ligach, czyli 3 mecze w tygodniu.

Przemysław Cecherz, trener Wieczystej Kraków (Klasa Okręgowa, Kraków II): - Jako klub jesteśmy zdecydowanym zwolennikiem wznowienia rozgrywek. Chcemy uczciwie walczyć o awans i mieć taką szansę. Z tego, co można usłyszeć pojawia się wiele propozycji czy to dokończenia rozgrywek w całości czy też podzielania ligi na grupę mistrzowską i spadkową. Każda z nich jest dobra, bo zakłada, że fizycznie pojawimy się na boisku i będziemy mogli walczyć o ligowe punkty. Każdy klub poniósł koszty związane z przygotowaniem się do rundy wiosennej- transfery, sparingi czy obozy.

Osobiście uważam, że skoro szczebel centralny ma wznowić rozgrywki, to, dlaczego niższe ligi nie mogą również stanąć do walki? W Polsce otwiera się coraz więcej miejsc, gdzie ryzyko zakażenia jest moim zdaniem większe niż na boisku piłkarskim. Dlatego powtórzę raz jeszcze- sprawiedliwym rozwiązaniem byłoby dokończenie rozgrywek.W środowisku nie brakuje jednak również opinii, że rozgrywki winny zostać zakończone, bo tak będzie najrozsądniej i najbezpieczniej.
Strzelcy Kraków (A-klasa, Kraków III)
: - Jako drużyna Strzelców Kraków (A klasa grupa III) jesteśmy przeciwni wznowieniu rozgrywek w tym momencie. Główny powód, to brak terminów. Start w połowie Czerwca będzie wiązał się z ciągłym graniem środa – sobota. W naszym wypadku będzie prawdopodobnie niemożliwe granie meczów domowych w środy (brak dostępności boiska). Do tego Lipiec jest sezonem urlopowym i pewnie pomimo aktualnej sytuacji duża liczba zawodników uda się na urlopy i pojawią się problemy z frekwencją na meczach. Poza tym dochodzi niepewność, co do dalszego rozwoju wirusa. Część zawodników na dzień dzisiejszy nie jest skora do powrotu na boisko. Uważamy, że najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby anulowanie sezonu albo zakończenie na tym etapie (z awansami, a bez spadków). Wtedy powiększone ligi można byłoby zacząć tydzień wcześniej i dołożyć jedną kolejkę w środę. Do tego czasu będziemy już o wiele mądrzejsi w kwestii wirusa, a drużyny będą mogły w spokoju przygotować się do rywalizacji w nowym sezonie.

Piotr Sędor, Prądniczanka Kraków (Klasa Okręgowa, Kraków I): - Nasze stanowisko w sprawie gry i dokończenia sezonu jest negatywne. Analizując sytuację epidemiczną w naszym kraju oraz komunikaty płynące z rządu nie ma realnych przesłanek do tego, aby na zdrowych i realnych warunkach dokończyć sezon. Należy wziąć pod uwagę fakt, że w większości drużyn w tym i naszej występują często amatorzy, którzy pracują lub studiują i ciężko będzie pogodzić intensywność gier, co trzy dni. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że studenci, którzy u nas występują w okresie wakacyjnym będą chcieli wrócić w rodzinne strony lub też podjąć sezonową pracę, która będzie kolidować z pogodzeniem pracy oraz gry.

Należy również zadać pytanie, na jakich zasadach ten sezon miałby być dokończony i w jakiej formule wystartowałby nowy sezon i przede wszystkim, kiedy. Ile czasu zespół miałby na regenerację między sezonami? Jak wyglądałoby okienko transferowe?

Moim zdaniem lepiej byłoby zakończyć rozgrywki po rundzie jesiennej utrzymując stan tabeli i awansować drużyny z miejsc premiowanych, ale bez spadków. Spowoduje to, co prawda powiększenie ligi w następnym sezonie, ale teraz jest dobry czas na to, aby to przeanalizować i przedstawić spójny plan, który pokaże jak liga funkcjonować będzie w najbliższym sezonie. Najbliższy okres czasu sztaby szkoleniowe mogłyby wykorzystać na roztrenowanie zawodników przeprowadzając ramowe przygotowania do nowego sezonu.

Kolejną kwestią jest dobór obsady sędziowskiej przy dużej intensywności gry modelem sobota- środa- sobota należy też wziąć pod uwagę, że sędziowie również mają swoją pracę i zobowiązania i nie jest wiadome, czy na każde spotkanie udałoby się delegować trójkę sędziowską. Rozumiem jednak, że pojawią się głosy i opinie klubów, które będą zwolennikami gry, bo ich sytuacja w tabeli nie jest do końca jasna i klarowna. Zespoły z czołówki często jeszcze walczą o awans i na pewno nie będą do końca zadowolone z zamknięcia sezonu w tym momencie.

Jednak mogę się wypowiedzieć, nie tylko, jako członek zarządu klubu Prądniczanki, ale jako trener kobiecych drużyn klubu Prądniczanki. Aktualnie zespół zajmuje drugie miejsce w tabeli. Solidnie przepracowany okres przygotowawczy i powroty zawodniczek po kontuzjach stawiały nas w dobrej sytuacji w rundzie wiosennej, gdzie mieliśmy powalczyć o awans. Tutaj również wygrywa zdrowy rozsądek, że zdrowie zawodniczek jest dla nas sprawą pierwszą rzędną.

Czarni Grzegorzowice zarząd (A-klasa, Kraków I): - W opinii naszego Zarządu oraz piłkarzy, dokończenie obecnego sezonu mija się z celem. Ciężko stwierdzić, na jakich warunkach Związek zaproponowałby dokończenie rozgrywek. Nasze stanowisko w tej sytuacji jest jasne. W naszym zespole występują przede wszystkim piłkarze, którzy, na co dzień pracują na etatach w innych firmach i gra system, co trzy dni jest dla nas nie do zaakceptowania.Pośród trenerów oraz osób decyzyjnych w wielu klubach pojawia się również krążąca w kuluarach opcja dokończenia sezonu poprzez podział ligi na grupę mistrzowską oraz spadkową, co dla niektórych byłoby wyjściem godzącym wszystkie strony, bo każdy dostałby szansę powalczenia o awans czy ligowy byt na boisku.Kamil Ostrowski, trener Orła Myślenice (Klasa Okręgowa, Kraków III)
: - Moim zdaniem cała ta sytuacja, która ma aktualnie miejsce to zrzucenie odpowiedzialności na kluby amatorskie. Komunikaty płynące z Ministerstwa czy Związku nie są spójne oraz jasne. Uważam, że dla wszystkich, a przede wszystkim dla mnie zdrowie zawodników jest na pierwszym miejscu. Osobiście uważam, że gra, co trzy dni nie będzie dobrym rozwiązaniem i mija się z celem. Jedyną rozsądną opcją w przypadku dokończenia ligi jest podział na grupę mistrzowską i spadkową. Wtedy drużyny między sobą mogą rozstrzygnąć kwestię awansu oraz spadku i nikt nie będzie miał do nikogo pretensji. Mimo tego, że kluby w niższych ligach często są klubami amatorskimi, to one tworzą fundament pod zawodową piłkę. Bardzo bym chciał, aby wszystkie kluby w Polsce bez względu na to czy działają, jako zawodowe czy amatorskie były traktowane na równi.

Marcin Sadko, trener Pcimianki Pcim (IV liga, gr. Zachód): - Najlepszym rozwiązaniem jest dokończenie ligi, byłoby to sprawiedliwe dla wszystkich klubów. Jednak na chwilę obecną ta opcja wydaje się być mało realna ze względu na sytuację w kraju i ograniczenia czasowe. My, jako klub bylibyśmy na to przygotowani. Jednak musielibyśmy poznać zasady, na jakich miałoby się to odbyć. W niższych ligach ciężko będzie grać system weekend- środa- weekend. Jest to zbyt duże obciążenie. To nie jest Ekstraklasa, gdzie grają zawodowcy, którzy nie mają innych obowiązków. W rozmowie z Prezesem (klubu) zgodziliśmy się, co do tego, że dobrym rozwiązaniem w obecnej sytuacji byłoby podzielenie ligi na grupę mistrzowską i spadkową, wówczas każdy dostałby szansę udowodnienia swojej wartości na murawie. Bardzo niesprawiedliwe byłoby anulowanie całego sezonu, bo wiele klubów zbudowało kadry i poniosło koszty, aby walczyć o awans do wyższej ligi.

 

 

Źródło: Michał Natkaniec

Dodano: 2020-05-06 11:47:55


Czarni  Wieczysta  Strzelcy Kraków  Pcimianka  Galicja 

Komentarze


PKO Ekstraklasa

Śląsk Wrocław
:
Raków Częstochowa
29.05.2020
18:00
Pogoń Szczecin
:
Zagłębie Lubin
29.05.2020
20:30
Lech Poznań
:
Legia Warszawa
30.05.2020
20:00
ŁKS Łódź
:
Górnik Zabrze
30.05.2020
15:00
Piast Gliwice
:
Wisła Kraków
30.05.2020
17:30

III liga, grupa IV

Siarka Tarnobrzeg
:
Podhale Nowy Targ
30.05.2020
17:00
Wólczanka Wólka Pełkińska
:
Wisła Puławy
30.05.2020
16:00
Chełmianka Chełm
:
Hetman Zamość
30.05.2020
17:00
Wisłoka Dębica
:
Motor Lublin
30.05.2020
17:30
Hutnik Kraków
:
Orlęta Radzyń Podlaski
30.05.2020
13:00
Jutrzenka Giebułtów
:
Wisła Sandomierz
30.05.2020
12:00
KSZO Ostrowiec Św.
:
Stal Kraśnik
30.05.2020
17:00

IV liga (Kraków-Wadowice)

Dalin Myślenice
:
Clepardia Kraków
30.05.2020
17:00
Unia Oświęcim
:
LKS Jawiszowice
30.05.2020
 
Słomniczanka Słomniki
:
Orzeł Piaski Wielkie
30.05.2020
 
Skawinka Skawina
:
LKS Rajsko
30.05.2020
17:00
Wiślanie Jaśkowice
:
Cracovia II Kraków
30.05.2020
17:00
Wisła II Kraków
:
Orzeł Ryczów
30.05.2020
 
Sokół Kocmyrzów
:
Czarni Staniątki
30.05.2020
17:00
MKS Trzebinia
:
Pcimianka Pcim
30.05.2020
11:00

IV liga (Tarnów-Nowy Sącz)

Poprad Muszyna
:
Poprad Rytro
29.05.2020
17:00
GKS Drwinia
:
Glinik Gorlice
30.05.2020
16:00
Tarnovia Tarnów
:
BKS Bochnia
30.05.2020
17:00
Wierchy Rabka Zdrój
:
Watra Białka Tatrzańska
30.05.2020
16:00
Barciczanka Barcice
:
Lubań Maniowy
30.05.2020
17:00
Unia Tarnów
:
Sandecja II Nowy Sącz
30.05.2020
16:00

Centralna Liga Juniorów U-17, gr.D (wiosna)

Hutnik Kraków
:
Korona Kielce
30.05.2020
12:00
Karpaty Krosno
:
Stal Mielec
30.05.2020
12:30
Motor Lublin
:
Cracovia Kraków
30.05.2020
14:00
TOP 54 Biała Podlaska
:
Wisła Kraków
30.05.2020
 

Centralna Liga Juniorów U-15, gr.D (wiosna)

Korona
:
Motor Lublin
30.05.2020
12:00
Sandecja Nowy Sącz
:
Górnik Ł.
30.05.2020
12:00
BKS Lublin
:
Wisła Kraków
30.05.2020
 
TOP 54 Biała Podlaska
:
Cracovia Kraków
30.05.2020
 

Makroregionalna Liga Juniorów U-19, gr.D

Siarka
:
Juventa Starachowice
30.05.2020
11:00
Garbarnia Kraków
:
Orlęta R.P.
30.05.2020
 

Małopolska Liga Juniorów

Profi Zielonki
:
Pcimianka Pcim
30.05.2020
 
Limanovia Limanowa
:
Puszcza Niepołomice
30.05.2020
 
Dalin Myślenice
:
Unia Tarnów
30.05.2020
 
Spartak S.
:
Górnik Wieliczka
30.05.2020
 
Dunajec Nowy Sącz
:
Tarnovia Tarnów
30.05.2020
 
Podhale Nowy Targ
:
Orkan Raba Wyżna
30.05.2020
 
BKS Bochnia
:
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
30.05.2020
 

I Małopolska Liga Juniorów Młodszych (wiosna)

Profi Zielonki
:
Sandecja Nowy Sącz
30.05.2020
13:00
Dunajec Nowy Sącz
:
Puszcza Niepołomice
30.05.2020
 
Garbarnia Kraków
:
Podgórze Kraków
30.05.2020
 
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
:
Glinik Gorlice
30.05.2020
 

II Małopolska Liga Juniorów Młodszych (wiosna)

Górnik Wieliczka
:
Podhale Nowy Targ
30.05.2020
 
Sandecja II Nowy Sącz
:
Tarnovia Tarnów
30.05.2020
 

I Małopolska Liga Trampkarzy (wiosna)

Dunajec Nowy Sącz
:
AP 21 Kraków
30.05.2020
 
Garbarnia Kraków
:
Okocimski Brzesko
30.05.2020
 
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
:
Unia Tarnów
30.05.2020
 

II Małopolska Liga Trampkarzy (wiosna)

Respect Szalowa
:
Tarnovia Tarnów
30.05.2020
10:00
Okocimski Brzesko
:
Wisła Kraków
30.05.2020
 
Beskid A.
:
Sandecja Nowy Sącz
30.05.2020
 
MOSiR Bochnia
:
Raba Dobczyce
30.05.2020
 

I Małopolska Liga Młodzików (wiosna)

Tarnovia Tarnów
:
Okocimski Brzesko
30.05.2020
10:00
Sandecja
:
Kalwarianka
30.05.2020
10:00
Wisła Kraków
:
Dunajec Nowy Sącz
30.05.2020
 
AS Progres Kraków
:
Cracovia Kraków
30.05.2020
 

II Małopolska Liga Młodzików (wiosna)

Bronowianka
:
Okocimski II
30.05.2020
10:00
TS Wisła I Kraków
:
Fablok Chrzanów
30.05.2020
 
Limanovia Limanowa
:
AP Progres Andrychów
30.05.2020
 

Ekstraliga Kobiet

Górnik Łęczna
:
Medyk Konin
30.05.2020
12:00
AZS PWSZ Wałbrzych
:
AZS UJ Kraków
30.05.2020
12:00
Olimpia Szczecin
:
KKP Bydgoszcz
30.05.2020
12:00
Rolnik Głogówek
:
AZS Wrocław
30.05.2020
12:00
GKS Katowice
:
SMS Łódź
30.05.2020
12:00
Mitech Żywiec
:
Czarni Sosnowiec
30.05.2020
12:00

Seniorzy

Młodzież

Inne

Patronat medialny