facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Kosałka: Ta runda była dla nas ciężka

Kosałka: Ta runda była dla nas ciężka

Zapraszamy do wywiadu z Łukaszem Kosałką  – opiekunem drużyny Kapitolu Racławice, występującego na co dzień w krakowskiej klasie A grupie I. Jak trudna była to jesień w wykonaniu jego podopiecznych, pokazuje ligowa tabela, w której zespół z Racławic okupuje miejsce w dolnej jej części.

 

 

Jakie plany na lepsze piłkarskie jutro, co zrobić by piłkarze wydostali się z niewygodnej pozycji po jesieni, oraz jak będzie wyglądała zima w Racławicach – o to zapytałem między innymi Łukasza.


-Runda jesienna dobiegła końca. Jak ją oceniasz z perspektywy murawy w wykonaniu swojej drużyny? Zajęliście w połowie sezonu miejsce, które oznacza spadek z ligi.

-Tak runda była dla nas bardzo ciężka. Ciężka w różnych aspektach, z przebiegu jej trwania wnioskuję, że chęć pracy, zaangażowania się i poświęcenia w tym okresie jest niewystarczająca, jest jeszcze coś więcej niż tylko wkład personalny. Jeśli chodzi o ocenę mojej drużyny to chciałbym bardzo podziękować zawodnikom za ciężką i rzetelną pracę w okresie przygotowawczym jak i samej rundzie jesiennej , Jestem pełen podziwu dla zawodników, bo w takich warunkach mało kto by się angażował w grę, a Ci chłopcy zawsze dawali z siebie 100%, ze skutkiem nie do końca zawsze oczekiwanym - ale zawsze się starali i za to im dziękuję. Są to zawodnicy w większości, którzy nie szkolili się od podstaw, dlatego też runda ta zweryfikowała nas 0/1, bardzo dużo popełnialiśmy błędów indywidualnych, co często wpływało na wyniki końcowe. W tej rundzie straciliśmy 1/4 bramek z rzutów karnych, mieliśmy także spore problemy ze skutecznością, nie lubię gdybać, ale przy odrobinie więcej szczęścia to zdobycz punktowa byłaby przynajmniej o połowę większa. Dlatego też uważam, że drużyna wykonała dobrą pracę, każdy mecz rozgrywaliśmy z jakimś założeniem i pomysłem, w żadnym z meczów nie byliśmy drużyną odbiegającą znacznie od przeciwnika, oczywiście nie wszystko wychodziło, ale do tego trzeba mieć możliwości i czas, aby to funkcjonowało przyzwoicie. Przed nami cała runda wiosenna i wiem, że jak dobrze przepracujemy okres przygotowawczy w odpowiedniej liczbie personalnej jak i przy dobrej organizacji Gminy Racławice, o spadku za pół roku nie będziemy rozmawiać. Tego bym sobie życzył jak i Wszystkim tym, którzy kibicują mojej drużynie.
   

-W porównaniu z ubiegłym sezonem, kiedy na jego finiszu zajęliście miejsce siódme z trzydziestoma dwoma punktami, ten dorobek na dziś wygląda bardzo mizernie. W czym tkwi taki spadek formy drużyny?

-Często bywa tak że po sukcesie (awansie) drużyna tworzy dobry klimat i odpowiednią harmonię, wszystko to sprawia ze łatwiej się realizuję założenia. Jeśli jest do tego dobra podstawa, na której robi się ten sukces to można długo cieszyć się z dobrych wyników. Jednak często też historia pokazuje, że owa podstawa jest oparta tylko na zaangażowaniu, poświęcenie i ambicja to te chwilę są dużo krótsze. Choć bardzo doceniam takie cechy w życiu prywatnym jak w byciu zawodnikiem czy trenerem. Dlatego jestem daleki od porównywania sezonów poprzednich zwłaszcza, gdy one mnie nie dotyczyły.

Dużym powodem takiego wyniku jest na pewno ubytek zawodników z powodu kontuzji w trakcie rundy, w większości są to kontuzję, które wykluczają chłopaków z gry w rundzie wiosennej. Też trzeba wyszczególnić to, że jednak jest to też drużyna, która składa się z głównie z młodych zawodników, którzy w większości, na co dzień pracują na pełny zegar, a to wpływa na dyspozycję młodego zawodnika niestety negatywnie. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie tylko nas ten problem dotyczy, ale analizując drużyny z tego typu problemami można zauważyć, że wyniki są w tendencji spadkowej.
    

 
-Gracie na poziomie A-klasy drugi sezon. Jak wiadomo, pierwszy sezon często dla beniaminka jest udanym i tak też było z Wami. Nowe boiska, inny poziom gry, większa chęć pokazania się zawodników na poziomie wyższym. Jednak ta runda pokazała, że z solidnej ligowej drużyny "rozmieniliście się na drobne". Dlaczego?

-Tak, Kapitol w pierwszym sezonie po awansie bardzo udanie się zaprezentował, ale jak wcześniej wspomniałem nie porównuję tych sezonów, raczej opieram się na obecnych realiach. W momencie objęcia drużyny spotkałem się zupełnie z inną grupą ludzi, których usytuowanie mentalne jak i personalne nie miało wiele wspólnego z drużyną, która odnosiła sukces, krótko mówiąc drużyna była w rozsypce, deklaracja i chęć zawodników do pracy pozwoliła mi podjąć wspólną pracę, ale również i z sympatii znajomych mi ludzi.


-Jakie plany na okres zimowy w Racławicach? Z kim planujecie rozegrać mecze sparringowe? Zapewne będzie to gorący czas w zespole, by ratować ligę w której gracie.

-Zawodnicy już trochę mnie poznali i zapewne spodziewają się gorącego okresu. Po rundzie jesiennej jesteśmy w ciągłym treningu podtrzymującym z wyjątkiem okresu świątecznego. Część drużyny bierze udział w rozgrywkach halowych w Kazimierzy Wielkiej. Natomiast 21 stycznia rozpoczęliśmy oficjalnie przygotowania do rundy wiosennej, Trenować będziemy trzy razy w tygodniu, na własnych obiektach - orlik, hala.  W planie mamy rozegrać pięć meczów kontrolnych, pierwszy mecz rozgrywamy 8.02. z Olimpią Łobzów w Lelowie na sztucznej nawierzchni.
Niestety jesteśmy ograniczeni finansowo, co do organizacji tego typu przygotowań. Mam nadzieję ze duża część z nich będzie zrealizowana.


-Wzmocnienia, ubytki w kadrze? Zajmowane miejsce pokazuje, że gołym okiem brakuje zawodników, którzy podniosą jakość gry drużyny, a co najważniejsze zespół zacznie wreszcie zbierać punkty, które potrzebne są Wam jak tlen.

-Zgadza się, kontuzję, które wykluczają zawodników z gry powodują bardzo duże ubytki w kadrze, nie ukrywam, że jeśli się nie wzmocnimy to będzie trudno poskładać drużynę tak jak bym chciał, a walka o utrzymanie będzie bardzo trudna wręcz nawet pod znakiem zapytania.
   

-Pomimo zajmowanego miejsca w tabeli, jesteś w stanie wskazać najlepsze spotkania Twojej drużyny?

-Trudno mi wskazać takie spotkanie, iż większość meczy graliśmy w dosyć podobnym zaangażowaniem, co prawda z różnymi rezultatami, ale sporo się działo dobrego w założeniach taktycznych. Oczywiście mecze wygrane bardzo nas cieszyły. Myślę że mecz z Bibiczanką, pomimo przegranej 1:0 (po błędzie indywidualnym w ostatnich minutach meczu) drużyna taktycznie zagrała bardzo poprawnie. Natomiast mam nadzieję, że na wiosnę będziemy częściej rozgrywać takie mecze.


-Meczów in minus było pewnie dużo, który z nich szczególnie zapamiętałeś i dlaczego właśnie to spotkanie było najsłabszym w Waszym wykonaniu?

-Na pewno jest to mecz z 11 kolejki, mecz, który się nie odbył z Orłem Bębło. Uważam ze to jest naganne, a takie sytuacje organizacyjne się zdarzają, ale nie chciałbym więcej takich spotkań doświadczyć.

-Czy wyróżniłbyś szczególnie któregoś zawodnika z drużyny w jesiennych zmaganiach na boisku?

-Nie jestem zwolennikiem wyróżniania indywidualnie zawodników, oczywiście są zawodnicy, którzy mają większe doświadczenie i wpływ na przebieg meczu, to też potwierdzają w spotkaniach, natomiast uważam, że wszyscy są ważni i wspólnie pracują na wynik.

-Które zespoły w lidze grają najlepszą piłkę i zasługują na nagrodę, jaką byłby awans do wyższej klasy rozgrywkowej?

-Jest kilka zespołów w lidze, które ciekawie prezentują swoje możliwości, natomiast myślę, że drużyna Orła Bębło prezentuję się najlepiej, jeśli utrzyma poziom rozgrywanych meczów to maja dużą szansę na awans. Przekonamy się w czerwcu.

-Jak ocenisz całą ligę po jesieni, w której to rywalizujecie już drugi sezon?

-Dużo słyszałem, że Krakowska A Klasa prezentuję wysoki poziom, z ciekawością oczekiwałem meczów. Faktycznie kilka zespołów ma bardzo ciekawych zawodników, którzy są zauważalni w swoich meczach. Oni podnoszą poziom swoich drużyn, co sprawia, że liga jest na całkiem przyzwoitym poziomie. Mam nadzieję, że organizacyjnie będziemy w stanie rywalizować w obecnej klasie rozgrywkowej, bo jednak A Klasa, a B klasa to przepaść w organizacji gry.

-Wiosna jak wiadomo zawsze jest ciekawsza. Z doświadczenia wiem, że często pojawiają się wtedy tzw: "Rycerze wiosny". Czy jest szansa, żeby właśnie Kapitol był takim zespołem?

-Przed nami ciężka praca fizyczna i organizacyjna, nie mogę obiecać, że będziemy takimi "Rycerzami", ale tego bym sobie życzył. Zapewniam, że jeśli organizacyjnie podoła Gmina to w drużynie na pewno nie zabraknie woli i determinacji o pozostanie w lidze, na pewno naszym celem jest utrzymanie ligi i wierzę, że tak się stanie.


-Czym zachęcisz zawodników, którzy poszukują nowych pracodawców, by zostali piłkarzami Waszego zespołu? Być może ktoś z czytających skorzysta z takiego zaproszenia.

-W moim przypadku jest to wyjątkowo trudne pytanie, drużyna jest w trudnej sytuacji kadrowej. W zasadzie mogę tylko zapewnić ze swojej strony dobrą i rzetelną współpracę, tak, aby wspólnie osiągnąć założony cel- utrzymanie drużyny w lidze.  Oczywiście zapraszam Wszystkich tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w Kapitolu

-Coraz więcej mniejszych klubów stawia na szkolenie młodzieży. Jak to wygląda w Waszym klubie?

-Faktycznie da się to zauważyć, że coraz więcej szkółek czy akademii powstaję w mniejszych, miejscowościach. Uważam, że ma to sens w wielu aspektach życiowych tych młodych sportowców. Jeśli chodzi o młodzież w Kapitolu to słyszałem, że prowadzone jest szkolenie dzieci, ale niestety nie mam większej wiedzy na temat. Na pewno grup juniorskich nie ma, a to jest bardzo niepokojące w perspektywie czasu dla Kapitolu. Więcej mógłbym powiedzieć co dzieje się dobrego w MKS Pogoni Miechów, w Miechowie prowadzimy takie szkolenie gdzie dzieję się bardzo dużo dobrego, MKS to największy Klub w powiecie, sporo by mówić ale to temat na inny wywiad. 


-Mniejsze kluby często opierają budowę zespołu o osoby, które są ściśle powiązane z daną miejscowością, wsią czy najbliższym otoczeniem. To po części gwarantuje pewien poziom, dodaje zespołowi charakteru. W waszym zespole spotkamy takie osoby, które  są "na dobre i złe" poprzez właśnie lokalne przywiązanie do barw klubowych?

-Tak, oczywiście Kapitol to drużyna zbudowana od lat wyłącznie z zawodników miejscowych lub z okolic, są to zawodnicy bardzo charakterni i bezgraniczni wobec własnego klubu. Dlatego też gratuluję im wspomnianego sukcesu, bo na pewno sami na to zapracowali, jeśli chodzi o zawodników. Trzeba też docenić byłego Trenera, który ten sukces kreował.


-Muszę zapytać też o sprawę, która wiele osób ciekawi. Mianowicie skąd pomysł, by wszystkie mecze w roli gospodarza rozgrywać w niedzielę o godzinie 11? Nie ukrywam, że jest to rzadkość na poziomie seniorskim.

-Też się nad tym kiedyś zastanawiałem, ale powód jest oczywisty, powodem jest jak już wspominałem wcześniej praca, zawodnicy pracują również w weekendy, więc mecze w soboty są rzadkością. A że o 11 to spowodowane jest chęcią spędzenia popołudnia z najbliższymi.


-Nie od dziś wiadomo, że boisko, na którym rozgrywacie swoje mecze, jako gospodarz, pozostawia wiele do życzenia. Niewielu jednak wie pewnie, że jest to obszar chroniony, na którym nie wiele można zrobić – pomimo nawet wielkich chęci. Opowiedz od kuchni jak to wszystko wygląda.

-Co do stanu boiska i infrastruktury to nie chcę się wypowiadać, bo uważam, że minimum przyzwoitości powinno być zapewnione. A to, że jest to obszar chroniony to ja rozumiem, ale nie rozumiem ze zdrowie ludzi jest mniej istotne niż jakiś tam obszar. W tej rundzie przez stan boiska zawodnicy doznali bardzo poważnych kontuzji. Nie chciałbym się szerzej wypowiadać na ten temat. Mam nadzieję ze znajdzie Gmina jakieś alternatywne rozwiązanie, bo to boisko nie nadaje się do rozgrywania meczów.


-Z Krakowa w Wasze rejony, niewątpliwie jest kawał drogi. Dlaczego Kapitol nie występuje w Olkuskiej klasie A, co było by pewnie i dla Was samych wygodniejszym rozwiązaniem?

-Występowanie w krakowskiej A klasie było decyzją władz klubu, po konsultacji z zawodnikami. Czy byłoby wygodniejszym rozwiązaniem to trudno mi stwierdzić. W olkuskiej A klasie są również dalekie wyjazdy za przykład mogę podać choćby Leśnik Gorenice.


-W Racławicach powoli budzi się ruch kibicowski, co widać na Waszych spotkaniach. Skąd pomysł, by na takim poziomie pokazywać się z takiej strony?

-Tak, miałem możliwość doświadczyć dopingu miejscowych kibiców, na pewno miło się zawodnikom walczy przy dopingu tego typu. Czują zawodnicy, że są doceniani i wspierani, co często pomaga w rozgrywanych meczach. Mocniejsze akcenty na pewno były zauważalne w okresie awansu i gry w pierwszym sezonie A klasy, ale i tak bardzo dziękujemy za wsparcie i doping. Pomysł zrodził się zapewne w okresie największych sukcesów drużyny. Myślę, że wspierając drużynę w rundzie wiosennej na pewno będą ważną częścią w walce o utrzymanie się Kapitolu w lidze.

-Dziękuję za poświęcony czas. Życząc realizacji założonych planów na wiosnę.

-Dziękuję również i zapraszam oczywiście na nasze spotkania.

Źródło: Sebastian Gratkowski

Dodano: 2020-02-10 21:14:52


Zobacz też: Klasa A (Kraków I)

kapitol 

Komentarze


I liga futsalu (południe)

Górnik Polkowice
:
GKS Tychy
16.01.2021
 
Unia Tarnów
:
BSF Bochnia
16.01.2021
 
Stal Mielec
:
Futsal Nowiny
16.01.2021
 
Gwiazda Ruda Śląska
:
Kamionka Mikołów
16.01.2021
 
Heiro Rzeszów
:
Profisport Wrocław
17.01.2021
17:00
Sośnica Gliwice
:
AZS UMCS Lublin
17.01.2021
17:00

Ekstraliga Futsalu Kobiet, gr.południowa

AZS UEK Słomniczanka Słomniki
:
Wierzbowianka Wierzbno
16.01.2021
 
Rekord Bielsko Biała
:
Rolnik Głogówek
16.01.2021
 
AZS UJ Kraków
:
AZS UP Wanda Kraków
16.01.2021
 

Halowa Liga Oldbojów (Kraków)

Prokocim Kraków
:
Clepardia Kraków
15.01.2021
19:30
Cracovia Kraków
:
Wanda Kraków
15.01.2021
19:30
Strzelcy
:
Dąbski
15.01.2021
20:30
Opatkowianka Opatkowice
:
Wisła Kraków
15.01.2021
20:30
Grębałowianka Kraków
:
Wieczysta Kraków
15.01.2021
21:30
Hutnik Kraków
:
Orzeł Piaski Wielkie
15.01.2021
21:30