facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Grębałowianka ma 65 lat (foto/video)

Grębałowianka ma 65 lat (foto/video)

"Obchody 65 rocznicy powstania Klubu Sportowego Grębałowianka Kraków"
 
W ostatni weekend wakacji, na stadionie w Grębałowie odbyły się uroczystości związane z 65 rocznicą powstania Klubu Sportowego Grębałowianka Kraków. W sobotę o godzinie 17.00, na świetnie przygotowanej płycie boiska, przy pięknej pogodzie, zmierzyły się ze sobą Legendy Klubu z Oldbojami Grębałowianki. Nie wynik w tym meczu był najważniejszy, lecz spotkanie po latach Osób, które z Klubem miały dużo wspólnego. Jedni bez zmian swojego wizerunku, inni troszeczkę posiwieli, a jeszcze inni troszeczkę przybrali na wadze. Tak czy siak, każdy każdego poznawał, a nie widząc się wiele lat, było o czym porozmawiac – popytać co u niego słychać, jak ułożyło się życie każdego Kolegi na codzień. Uroczystość zaczęła się od pamiątkowych zdjęć do klubowej galerii, a także do rodzinnych albumów zdjęciowych każdego z osobna. Prowadzący zawody spiker Bernard Łach, przybliżał sylwetki każdego z obecnych na uroczystości (w głowie się nie mieści, że ma on pamięć do każdej z poszczególnych osób, nie czytając danych z kartki, bo i taką historię ciężko było by spisać). W zespole Legend wystąpił Ireneusz Raś, Poseł RP czwartej kadencji, który jest wychowankiem Klubu. Ufundował On tabele historyczno - zdjęciowe. 
 
Samo spotkanie oraz jego przebieg:

31.08.19 – Grębałów godz 17.00
Grębałowianka Oldboje – Legendy Grębałowianki 2:2 (1:1)
Chmiest Marcin 10', Mucharski Andrzej 65' – Jańczyk Piotr 40', Gawin Marek 42' 
 
Legendy Grębałowianki: Piechnik Kazimierz, Ochlust Paweł, Jańczyk Piotr, Rajca Adam, Gawin Marek, Oleś Marcin, Sowa Jarosław, Kręcisz Robert, Ochman Jan, Zięba Andrzej, Słupik Mariusz, Zdziarski Piotr, Raś Ireneusz, Walczak Patryk, Mazur Jan, Sowa Paweł, Orlewicz Dominik, Krawczyk Piotr, Lampart Łukasz, Śloński Marcin, Rajca Jakub, Ochlust Grzegorz, Doroż Bartek, Karaś Tomasz, Karaś Dominik
Kierownikiem zespołu: Grzegorz Sendor
 
Grębałowianka Oldboje: Kokosza Piotr, Jania Robert, Bączek Robert, Wójcik Mariusz, Ostrowski Jerzy, Zawada Łukasz, Kowacz Robert, Grzywa Piotr, Wierzbiński Marcin, Poplatek Konrad, Kuliś Grzegorz, Pikuła Krystian, Kapcia Grzegorz, Luty Grzegorz, Zięba Piotr, Sendor Wojciech, Stolarski Marcin, Sprynca Stanisław, Kręcisz Dariusz, Mucharski Andrzej, Molga Andrzej, Łach Bernard, Bylica Mariusz, Chmiest Marcin, Korcala Łukasz, Gratkowski Sebastian.
Kierownikiem zespołu: Janusz Piaseczny
 
Sędziowali: Robert Pulka, Krzysztof Sendor
 
Grano 2x 40 minut z przerwą na wodę. 

W dziesiątej minucie meczu, swoją pierwszą dogodną sytuację do strzelenia gola wypracowują sobie Oldboje Grębałowianki. Mucharski podaje na szesnasty metr do Marcina Chmiesta, a jego strzał zatrzymuje się ostatecznie na słupku. 
W dwudziestej minucie, będący gospodarzami w tym meczu Oldboje, wychodzą na prowadzenie. Bramkarz Kokosza, znany z wychodzenia z piłką z bramki, daje popis. Przeprowadza rajd z futbolówką do połowy boiska, podaje do Chmiesta, a ten mijając bramkarza lokuje piłkę w siatce. Uśmiechy na trybunach, euforia na ławce rezerwowych, krótko mówiąc przypomniały się dawne czasy seniorskie w Grębałowiance. Po bramce pięciu zawodników Oldbojów, stety niestety musiało opuścić obiekty, gdyż rozgrywali dziś swój mecz ligowy. Mowa tutaj o meczu krakowskiej klasy B, pomiędzy Trątnowianką Trątnowice a Zawiszą Sulechów. Mecz nie mniej ważny w lidze, jak ten dziś w Grębałowie zapewne. Wszak obie drużyny sąsiadują ze sobą w pobliskich miejscowościach. Pożegnanie piłkarzy brawami i zaproszenie na późniejszą pomeczową gościnę, które oczywiście przyjęli. Wracając do spotkania. Gdy wydawało się, że pierwsza częśc meczu zakończy się prowadzeniem Oldbojów, w czterdziestej minucie do głosu doszły Legendy. Piotr Jańczyk strzela gola głową i doprowadza do wyrównania. Szczęśliwy gol, gdyż arbitrzy trzymali już gwizdek w ustach, można rzec...gol równo z "ostatnią syreną".
 
Druga odsłona meczu, lepiej rozpoczyna się dla Legend Grębałowianki. Zdobywcą gola w czterdziestej drugiej minucie Gawin Marek, a asystentem przy bramce Paweł Sowa. Strzelec, przytomnie mija bramkarza i pewnym strzałem pokonuje bramkarza. Druga połowa, jak też i cały mecz toczył się w duchu sportowej rywalizacji, a kiksy oraz nieudane interwencje kolegów, zawodnicy odbierali z uśmiechem na ustach. Swojego szczęścia w czterdziestej ósmej minucie próbował Piotr Zięba, jednak jego atomowy strzał z wysokości siedemnastego metra ostemplował spojenie słupka z poprzeczką. Oldboje Grębałowa szukali swoich szans bramkowych i doczekali się gola w minucie sześćdziesiątej szóstej. Wtedy też rajd niezmordowanego Mucharskiego lewą stroną boiska, został sfinalizowany golem przez tegoż zawodnika. Wynik w protokole meczowym widniał jako 2:2 i takim też rezultatem zakończyło się to spotkanie. Zawodnicy, trenerzy postanowili, by rozegrać jeszcze konkurs rzutów karnych, który wyłoni ostatecznego zwycięzce tegoż pojedynku. W serii rzutów karnych lepsi okazali się zawodnicy Grębałowianka Oldboje wygrywając w stosunku 3:2.
 
Po spotkaniu z ust Bernarda Łacha popłynęły podziękowania dla wszystkich Osób, które przyczyniły się do powstania, rozwoju, oraz obecnego kształtu tego co dziś mamy w Grębałowie, w szerokim tego słowa znaczeniu.
 
Podziękowano Ś.P Stanisłalowi Łachowi – założycielowi Budowlanych IB, za trzy lata prezesury w latach 1954-57 ( pod taką nazwą funkcjonowala późniejsza Grębałowianka). Podziękowano prezesowi Ś.P Kazimierzowi Żwirkowi za lata 1959-61, któremu pomagali wtedy Ś.P Stanisław Kubarek oraz Ś.P Antoni Florkowski. Swoją obecną nazwę Klub zyskal w latach 1964, kiedy Prezesem został Ś.P Stanisław Kubarek. Podziękowano Panu Roszewskiemu Zbigniewowi z HPR-u , za kadencji którego klub awansował do V ligi. Nie zapomniano o Prezesach nieodległych czasów, którzy brali stery w funkcjonowaniu Grębałowianki. Mowa tutaj o Panach: Władysław Piaseczny, Zdzisław Wagner, Marian Zieleniak, Krzysztof Wiatr, Andrzej Dziedzic, oraz sprawujący tą funkcję obecnie Ryszard Chmiel.
 
Nie zapomniano też o pamiątkowych paterach, dla zawodników, którzy zapisali się w klubowej historii "złotymi zgłoskami". Mowa tu o Panach:
 
Marek Dziurdzia: 
- Znakomity napastnik Grębałowianki, który występował w Klubie przez dwadzieścia lat. W tym czasie strzelił dla miejscowej drużyny około 150 goli. Reprezentant Krakowa w kategoriach: trampkarz, junior oraz U-23. Uczestniczył w wielu klubowych awansach do wyższych lig. Po występach w koszulce Grębałowianki, w latach 1988/89 przywdziewał barwy Wawelu na poziomie III Ligi. 
 
Władysław Walczak:
- Wieloletni działacz i sekretarz, który wniósł ogromny wkład pracy na rzecz Klubu. Był obecny, jako sekretarz Klubu, podczas trzech awansów. W 1965 roku do Klasy B, w 1971 roku do Klasy A, oraz w 1976 roku do Klasy wojewódzkiej. 
 
Niedziela rozpoczeła się od świeckich uroczystości.
 
Godzina 11.00: Uroczysta Msza Swięta w Parafii Miłosierdzia Bożego na Osiedlu Wzgorza – w intencji Klubu, z pocztem sztandarowym, zawodnikami Akademii, rodzicami oraz działaczami.
 
Godzina 15.00: Mecz seniorów w ramach czwartej kolejki rozgrywek krakowskiej Klasy Okręgowej (grupa I) Grębałowianka Kraków- Lks Niedźwiedź.
- Zespół miejscowych przegrał niestety z drużyną z Niedźwiedzia w stosunku 1:3. Gospodarze zawiedli bardzo licznie zgromadzoną tego dnia publiczność. Ale cóż wygrał lepszy zespół i można było przejść do dalszych obchodów rocznicowych Klubu.
 
Godzina 17.00: Uroczysta gala jubileuszowa z okazji 65- lecia K.S Grębałowianka, z udzialem zawodników, działaczy, oraz zaproszonych gości. Wsród gości znaleźli się między innymi:
 
- viceprezes Zbigniew Lach
- Dyrektor Wydziału Sportu UMK Barbara Mikołajczyk
- Radny Sejmiku Małopolski Prof. Jan Duda
- Radny Miasta Krakowa Włodzimierz Pietrus
- Przewodniczący Dzielnicy XVII Andrzej Dziedzic
- Radny Dzielnicy XVII Wiesław Wojnarski
- Radny Dzielnicy XV Andrzej Mazur
 
Zaproszeni Goście zabrali swój głos, podczas uroczystości. Z podziwem wypowiadali się na temat rozwoju klubowego, oraz panującej w nim rodzinnej atmosfery. Każdy z gości, obiecał dołożyć swoją cegiełke w pomoc w wykupie łąk za głównym boiskiem i wybudowaniem pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią oraz oświetleniem.Obecne boisko ze sztuczną trawą jest na dziś za małe, dla ponad dwustu zawodników, którzy ćwiczą w klubie. 
Drugiego dnia przybył także drugi najstarszy , obok Władysława Walczaka, najstarszy żyjący zawodnik Grębałowianki – Marian Bęben.Oboje Panowie, grali w niezrzeszonej drużynie z Grębałowa w latach 1948-52, a następnie w najstarszej drużynie Budowlani IB Grębałow w latach 1954-57
 
Na gali wręczone zostały medale 105 - lat Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, honorowe odznaki, oraz dyplomy. Odznaczenia w imieniu Prezesa MZPN Ryszarda Niemca, wręczył viceprezes d.s kontaktów z samorządami i podokręgami - Zbigniew Lach. W swoim pełnym polotu wystąpieniu, wyraził On wdzięczność nagrodzonym, za ich serce jakie oddali grębałowskiej piłce. Otrzymali je:
 
Medal 105- lat MZPN
- Ryszard Chmiel
- Marian Masier
 
Dyplom, wraz z medalem 105- lat MZPN
- Klub Sportowy Grębałowianka
 

Brązowa Odznaka Honorowa MZPN
- Jan Mazur
- Łukasz Lampart
- Marcin Stolarski
- Piotr Kokosza
- Piotr Krawczyk
- Robert Bączek
 
Srebrna honorowa odznaka MZPN
- Grzegorz Sendor
- Janusz Piaseczny
- Ryszard Libera
- Zofia Ślęzak
 
Po wręczeniu pamiątek, wszyscy mogli zasiąść wspólnie do stołów, rozmawiając, wspominając, a przy okazji zajadając się przygotowanymi pysznościami. Nawet dla najbardziej wybrednych smakoszy nie brakowało dziś niczego..
Do zobaczenia za pięć lat, na 70-leciu Grębałowianki. Obyśmy spotkali się w takim samym gronie, by nikogo z Państwa nie zabrakło.

-[FOTOGALERIA KRZYSZTOFA JAZGARA

 

 
Źródło: Sebastian Gratkowski (tekst), Krzysztof Jazgar (foto), Adam Murzański (video)

Dodano: 2019-09-03 21:30:17


Grębałowianka 

Komentarze


PKO Ekstraklasa

Wisła Kraków
:
Warta Poznań
17.04.2021
 
Wisła Płock
:
Jagiellonia Białystok
17.04.2021
 
Legia Warszawa
:
Cracovia Kraków
17.04.2021
 
Lechia Gdańsk
:
Piast Gliwice
17.04.2021
 
Stal Mielec
:
Zagłębie Lubin
17.04.2021
 
Górnik Zabrze
:
Śląsk Wrocław
17.04.2021
 
Podbeskidzie Bielsko Biała
:
Pogoń Szczecin
17.04.2021
 
Raków Częstochowa
:
Lech Poznań
17.04.2021
 

Fortuna I liga

Puszcza Niepołomice
0:4
Radomiak Radom
14.04.2021
13:00
GKS Jastrzębie
:
Miedź Legnica
16.04.2021
17:40
ŁKS Łódź
:
Arka Gdynia
16.04.2021
17:40
Odra Opole
:
Korona Kielce
16.04.2021
16:00
Sandecja Nowy Sącz
:
Widzew Łódź
17.04.2021
13:00
Resovia Rzeszów
:
Stomil Olsztyn
17.04.2021
15:00
Zagłębie Sosnowiec
:
GKS Bełchatów
17.04.2021
 
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
:
Chrobry Głogów
17.04.2021
20:00
Górnik Łęczna
:
Puszcza Niepołomice
17.04.2021
15:00

II liga

Lech II Poznań
2:5
Znicz Pruszków
14.04.2021
13:00
Motor Lublin
0:1
Wigry Suwałki
14.04.2021
18:00
Chojniczanka Chojnice
6:0
Śląsk II Wrocław
14.04.2021
19:30
Hutnik Kraków
4:1
Błękitni Stargard
14.04.2021
16:30
Sokół Ostróda
2:1
Skra Częstochowa
14.04.2021
18:00
Górnik Polkowice
:
Olimpia Grudziądz
14.04.2021
 
Przełożone
GKS Katowice
:
Olimpia Elbląg
14.04.2021
 
Przełożone
Bytovia Bytów
2:3
KKS 1925 Kalisz
14.04.2021
17:00
Stal Rzeszów
:
Garbarnia Kraków
14.04.2021
 
Przełożone
KKS 1925 Kalisz
:
Chojniczanka Chojnice
17.04.2021
18:00
Olimpia Grudziądz
:
Pogoń Siedlce
17.04.2021
15:00
Śląsk II Wrocław
:
Stal Rzeszów
17.04.2021
 
Skra Częstochowa
:
Hutnik Kraków
17.04.2021
16:00
Znicz Pruszków
:
Górnik Polkowice
17.04.2021
 
Wigry Suwałki
:
Bytovia Bytów
17.04.2021
16:00
Garbarnia Kraków
:
Sokół Ostróda
17.04.2021
15:00

III liga, gr. 4

Stal Stalowa Wola
5:0
Hetman Zamość
13.04.2021
17:00
Avia Świdnik
:
Jutrzenka Giebułtów
14.04.2021
12:00
Przełożone
Sokół Sieniawa
:
Lewart Lubartów
14.04.2021
17:00
Przełożone
Orlęta Radzyń Podlaski
2:6
Wisłoka Dębica
14.04.2021
17:00
Cracovia II Kraków
1:2
Chełmianka Chełm
14.04.2021
13:00
Wisła Puławy
:
Siarka Tarnobrzeg
14.04.2021
16:00
Przełożone
Podlasie Biała Podlaska
1:0
Wólczanka Wólka Pełkińska
14.04.2021
15:00
KSZO Ostrowiec Św.
0:1
Podhale Nowy Targ
14.04.2021
17:00
ŁKS Łagów
2:1
Wisła Sandomierz
14.04.2021
17:00
Stal Kraśnik
:
KS Wiązownica
14.04.2021
16:00
Przełożone
Wólczanka Wólka Pełkińska
:
KSZO Ostrowiec Św.
17.04.2021
16:30
Jutrzenka Giebułtów
:
Podlasie Biała Podlaska
17.04.2021
13:00
Korona II Kielce
:
Avia Świdnik
17.04.2021
 
Podhale Nowy Targ
:
Stal Kraśnik
17.04.2021
17:00
Siarka Tarnobrzeg
:
Sokół Sieniawa
17.04.2021
16:00
Wisłoka Dębica
:
Cracovia II Kraków
17.04.2021
17:00

Keeza IV liga (Kraków-Wadowice)

Sokół Kocmyrzów
:
Dalin Myślenice
17.04.2021
15:00
Węgrzcanka Węgrzce Wlk
:
Słomniczanka Słomniki
17.04.2021
16:00
KS Chełmek
:
Orzeł Ryczów
17.04.2021
 
Unia Oświęcim
:
LKS Śledziejowice
17.04.2021
 
Garbarnia II Kraków
:
Pcimianka Pcim
17.04.2021
 
Clepardia Kraków
:
MKS Trzebinia
17.04.2021
 
LKS Rajsko
:
Beskid Andrychów
17.04.2021
 
Proszowianka Proszowice
:
Wiślanie Jaśkowice
17.04.2021
 

Keeza Klasa Okręgowa (Wadowice)

Zatorzanka Zator
:
Sosnowianka Stanisław Dln
14.04.2021
17:00

Keeza Klasa Okręgowa (Nowy Sącz I)

Sokół Stary Sącz
:
Gród Podegrodzie
14.04.2021
16:30

Keeza Klasa C (Wieliczka)

Błyskawica Wyciąże
:
UKS Sygneczów II
17.04.2021
17:00
Contra II
:
Start II Brzezie
17.04.2021
17:00

Makroregionalna Liga Juniorów U-19

Stal Rzeszów
:
Korona II
17.04.2021
12:00
Resovia Rzeszów
:
Motor Lublin
17.04.2021
 
Garbarnia Kraków
:
Orlęta K.
17.04.2021
 
Górnik Łęczna
:
Sandecja Nowy Sącz
17.04.2021
 

Centralna Liga Juniorów U-17, gr. D - wiosna

Korona Kielce
:
Stal Rz.
17.04.2021
12:00
Cracovia Kraków
:
Górnik Ł.
17.04.2021
 
TOP 54 Biała Podlaska
:
Hutnik Kraków
17.04.2021
 
Motor Lublin
:
Wisła Kraków
17.04.2021
 

Centralna Liga Juniorów U-15, gr. D - wiosna

Hetman Z.
:
KKP Korona
17.04.2021
13:00
BKS Lublin
:
Unia Tarnów
17.04.2021
 
TOP 54 Biała Podlaska
:
Cracovia Kraków
17.04.2021
 

I Małopolska Liga Juniorów Młodszych - wiosna

Dunajec Nowy Sącz
:
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
17.04.2021
 
Puszcza Niepołomice
:
Sandecja Nowy Sącz
17.04.2021
 
Garbarnia Kraków
:
Podhale Nowy Targ
17.04.2021
 
Profi Zielonki
:
Okocimski Brzesko
17.04.2021
 

II Małopolska Liga Juniorów Młodszych - wiosna

Unia Tarnów
:
AP Wisła Czarny Dunajec
17.04.2021
 
Tarnovia Tarnów
:
Glinik Gorlice
17.04.2021
 
Hutnik II Kraków
:
SMS Oświęcim
17.04.2021
 
Górnik Tarnów
:
Podgórze Kraków
17.04.2021
 

I Małopolska Liga Trampkarzy - wiosna

Okocimski Brzesko
:
Respect Szalowa
17.04.2021
 
Unia Oświęcim
:
Wisła II Kraków
17.04.2021
 
Podhale Nowy Targ
:
Dunajec Nowy Sącz
17.04.2021
 
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
:
Garbarnia Kraków
17.04.2021
 

II Małopolska Liga Trampkarzy - wiosna

Sandecja Nowy Sącz
:
AP 21 Kraków
17.04.2021
10:00
Okocimski Brzesko
:
Tarnovia Tarnów
17.04.2021
 
MOSiR Bochnia
:
Unia II Tarnów
17.04.2021
 
Hutnik Kraków
:
Chełmek
17.04.2021
 

I Małopolska Liga Młodzików - wiosna

Wisła Kraków
:
AS Progres Kraków
17.04.2021
 
Tarnovia Tarnów
:
Dunajec Nowy Sącz
17.04.2021
 
Cracovia Kraków
:
Limanovia Limanowa
17.04.2021
 

II Małopolska Liga Młodzików - wiosna

Wisła II K.
:
Kalwarianka
17.04.2021
 
Cracovia II Kraków
:
AP Wisła Czarny Dunajec
17.04.2021
 
Hutnik Kraków
:
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
17.04.2021
 
AP 21 Chrzanów
:
Okocimski Brzesko
17.04.2021
 

Ekstraliga Kobiet

GKS Katowice
:
Śląsk Wrocław
17.04.2021
13:00

I liga kobiet (południe)

UKS SMS II Łódź
:
Tarnovia Tarnów
17.04.2021
15:00
Piastovia Piastów
:
Praga Warszawa
17.04.2021
 

II liga kobiet (wschód)

Wanda Nowa Huta
:
Sparta Daleszyce
17.04.2021
12:00
Sokół Kolbuszowa Dolna
:
Włókniarz Białystok
17.04.2021
 
Respekt Myślenice
:
Rysy Bukowina Tatrzańska
17.04.2021
16:00
Ząbkovia Ząbki
:
Prądniczanka Kraków
17.04.2021
14:00

Seniorzy

Młodzież

Inne

Patronat medialny