Małopolskie Final Four! (foto)

W Krakowie dopełniono formalności. Jagiellonki mając w zapasie ogromną zaliczkę z pierwszego meczu, podejmowały w rewanżu AZS UG Gdańsk.

Zaliczka wypracowana w Gdańsku nie zwiastowała ciekawego widowiska. Krakowianki ogrywając gdańszczanki 6:1 na ich parkiecie, praktycznie zapewniły już sobie awans. Trzeba go było tylko w Krakowie przypieczętować. I tak też się stało. Podopieczne Krzysztofa Swóła, dzień po rozegraniu pucharowego meczu z Górnikiem Łęczna, bez większego wysiłku postawiły kropkę nad i.

Gdańszczanki dopóki nie straciły pierwszego gola w Krakowie, stanowiły jeszcze względnie szczelny mur. Gdy jednak rozpędzające się z wolna krakowianki uderzyły po raz pierwszy stało się jasne, że przyjezdne grać już będą tylko o honor. Jeszcze w 6 minucie dwie groźne bomby Sitarz padły łupem bramkarki ale w 8 minucie dwa kolejne już znalazły drogę do bramki. Zadały je w ostępie 13 sekund Klaudia Kubaszek (po solowej akcji prawą stroną) oraz Anna Zapała, po strzale której piłka podbiła się jeszcze na nodze obrończyni i zmyliła Wieżynis. Gol na 3:0 to już z kolei efekt wycofania bramkarza przez gdańszczanki. Strata piłki, przytomność umysłu Kubaszek i celny strzał do pustej bramki zza połowy ustalił wynik pierwszej odsłony na 3:0. Gdańszczanki nie były w stanie (poza dwoma groźniejszymi uderzeniami Świętoniowskiej) poważniej zagrozić bramce Klabis.

W drugiej połowie niewiele się zmieniło. Krakowianki pewne swego serwowały kibicom atak pozycyjny i choć w 23 minucie po jednym z nielicznych błędów pozwoliły wyjść na czystą pozycję najlepszej w w ekipie gości Świętoniowskiej która wygrała pojedynek z Klabis i sympatyczną podcinką trafiła na 3:1 - to miejscowe cały czas miały losy pojedynku pod kontrolą. Chwilę potem groźnie zrobiło się po rzucie wolnym bitym z 6 metrów przez Zapałę, a po solowej akcji Wróbel Wieżynis stanęła na wysokości zadania. W 33 minucie znów jednak zaczęły padać bramki. Maziarz znakomicie obsłużyła prostopadłym podaniem Włodarczyk, która nie namyślając się ani chwili uderzyła z pierwszej piłki w długi róg i podwyższyła na 4:1. Piąty gol to ponownie pokłosie wycofania bramkarza przez rywalki. Klabis zdecydowała się na szybkie uderzenie spod własnej bramki i choć Wieżynis w zasadzie dogoniła piłkę, to wpadła z nią do siatki. Wynik mógł być i jeszcze wyższy bo w końcówce trener Swół wycofał także bramkarza (Kubaszek jako lotny golkiper) i napór krakowianek wzrósł na tyle, że w 38 minucie Słowy musiała faulować Bartosiewicz tyle tylko, że z karnego spudłowała Sitarz.

Jagiellonki bez żadnego problemu przypieczętowały awans do Final Four, który już na początku marca rozegrany zostanie... w Krakowie! Co ciekawe, w turnieju finałowym po raz kolejny obejrzymy dwie małopolskie ekipy. Z AZS UW Warszawa poradziła sobie Wanda Słomniczanka Słomniki (5:3 i 3:2) i wraz z Jagiellonkami, Rolnikiem Głogówek i AZS UAM Poznań uzupełniły skład finalistów.

Ekstraliga Futsalu Kobiet, 17.02.2018
AZS UJ Kraków - AZS UG Gdańsk 5:1 (3:0)
Kubaszek 8 (7:25), 15, Zapała 8 (7:38), Włodarczyk 31, Klabis 34 - Świętoniowska 23

AZS UJ: Klabis - Wilk, Wójcik, Sitarz, Kubaszek oraz Woźniak, Wróbel, Nieciąg, Bartosiewicz, Bolko, Włodarczyk, Maziarz, Ładocha, Zapała.
AZS UG: Ciesielska - Świętoniowska, Kostewicz, Pawłowska oraz Wieżynis, Dziadura, Okoniewska, Salwa, Włodarczyk, Paluch, Słowy, Kucharczyk, Sowińska.
Pierwszy mecz: 6:1
Awans do Final Four: AZS UJ Kraków