facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Wisła najlepsza w Salt Mine Cup 2017! (foto)

Wisła najlepsza w Salt Mine Cup 2017! (foto)

Trzecia edycja turnieju Salt Mine Cup już za nami. Na Arenie w Wieliczce rywalizowały zespoły aż z czterech krajów - Polski, Anglii, Walii i Łotwy. Nie zabrakło walki, sportowej rywalizacji, ale najważniejsze było zebranie środków na leczenie chorej Róży Zaręby.

 

 

Międzynarodowy turniej o Puchar Prezesa Kopalni Soli Wieliczka - Zbigniewa Zarębskiego rozpoczął się już w piątek. Cała impreza odbyła się na obiektach Małopolskiej Areny Lekkoatletycznej w Wieliczce, a patronat nad całym przedsięwzięciem objął Burmistrz miasta i gminy Wieliczka - Artur Kozioł. Głównym organizatorem turnieju była Fundacja Mali Mistrzowie, a współorganizatorami Klub Sportowy Górnik Wieliczka oraz Akademia Piłkarska Wieliczka. Osobą promującą zawody został pomocnik Wisły Kraków i reprezentacji Polski - Krzysztof Mączyński, który oglądał wyczyny młodych graczy w piątek i w niedzielę. 
 
Jako pierwsi na plac gry wyszli gospodarze z Wieliczki i walijski Newport County. Piłkarze z Wysp Brytyjskich zaprezentowali twardy styl i mówiąc krótko nie dali wiele pograć Górnikowi. Walijczycy wygrali pewnie 4:0. Na drugi ogień poszli zawodnicy Wisły Kraków i Górnika Zabrze. W tym pojedynku lepsza okazała się Biała Gwiazda, która wygrała z czternastokrotnym mistrzem Polski 2:0. Na sam koniec piątkowych zmagań na boisku pojawili się goście z Łotwy - Supernova Ryga oraz krakowski Progres. Akademia Jerzego Dudka prowadziła z Łotyszami bardzo wyrównaną batalię i ostatecznie oba zespoły podzieliły się punktami (1:1). 
 
Jednak prawdziwa kumulacja emocji czekała nas w sobotę. Tego dnia miało miejsce dokończenie rozgrywek grupowych, oficjalne otwarcie turnieju oraz Mini Salt Mine Cup, czyli rozgrywki dla najmłodszych graczy. Zawody te były podzielone na trzy części. Na trzech boiskach rywalizowali zawodnicy z roczników 2009, 2008 i 2006/2007. W zmaganiach uczestniczyły takie zespoły jak Akademia Piłkarska Wieliczka, Wiarusy Igołomia, Wanda Nowa Huta, Garbarnia Kraków, Kazimierz Niepołomice, Piast Łapanów, Górnik Wieliczka, Wieliczanka Wieliczka i Wisła Kraków. Zmagania najmłodszych trwały blisko trzy godziny. Później na murawę wrócili trampkarze. Najciekawiej było w grupie A. Tam o awans biły się trzy ekipy - Nottingham Forest, Newport County oraz Legia Warszawa. W końcowym rozrachunku z marzeniami o zgarnięciu pucharu musieli się pożegnać zawodnicy ze stolicy Polski. Wojskowi w grupie zdołałi zgromadzić jedynie cztery punkty. Więcej "oczek" zdobyli zawodnicy z Wysp Brytyjskich. Najsolidniejszą postawę zaprezentowali piłkarze z miasta Robin Hooda, którzy wygrali grupę, dzięki dwóm zwycięstwom i jednemu remisowi. Drugą lokatę zajęli Walijczycy, a ostatnie miejsce przypadło Górnikowi Wieliczka. Miejscowi okazali się bardzo gościnni - przegrali wszystkie spotkania, tracąc jedenaście goli i nie strzelając żadnego. 
 
Trochę mniej emocji mieliśmy w grupie B. Tam ton grze nadawali trampkarze Wisły Kraków i Górnika Zabrze. Chłopcy z Reymonta nie mieli sobie równych i wygrali wszystkie grupowe mecze. Za nimi uplasowali się Górnicy. Zespół z Górnego Śląska zdołał ugrać sześć punktów. Po tylko jednym punkcie zdobyły drużyny Supernova Ryga i Progresu, a to oznaczało dla nich już tylko rywalizację o miejsca 5-8.

Warto wspomnieć o bardzo dobrej organizacji całego przedsięwzięcia. Dla urozmaicenia turnieju zaproszono Franciszka Bartulę, który jako spiker czuwał nad odpowiednią oprawą zawodów, często rozbawiając publiczność różnymi anegdotami. Jeśli ktoś poczuł głód mógł śmiało kupić kiełbaskę lub zapiekanki, które oferował Food Truck. Nie można zapomnieć również o opiece medycznej, która w razie nieszczęścia któregoś z piłkarzy lub kibiców była w pełnym pogotowiu. Jak wyżej wspominaliśmy turniej miał charakter charytatywny. W tym celu zbierane były datki dla chorej Róży Zaręby. Krzysztof Mączyński przeznaczył na licytację swoją reprezentacyjną koszulkę - zwycięzca zapłacił 550 złotych. 
 
W niedzielę mieliśmy poznać drużynę, która w tym roku zgarnie puchar za wygranie Salt Mine Cup. Mecze toczyły się od godziny 9:00. Legia wygrała z Progresem 1:0. W identycznym stosunku Górnika Wieliczka odprawił zespół Supernovej Ryga. W takim wypadku to Legioniści i Łotysze grali o miejsce piąte. Warszawianie ostatecznie pokonali klub z Łotwy po rzutach karnych. Z kolei w meczu o siódmą lokatę gospodarze polegli z Progresem Kraków (0:2).

W półfinałach miało się okazać czy drużyny z Wysp Brytyjskich rzeczywiście będą dyktować warunki na polskiej ziemi. Nic bardziej mylnego. Drużyny Wisły Kraków i Górnika Zabrze stanęły na wysokości zadania i pokonały swoich rówieśników z Anglii i Walii. Biała Gwiazda pokonała Nottingham (2:1), a zabrzanie Newport (2:1). W rezultacie o najniższy stopień podium rywalizowały drużyny zza granicy. Po regulaminowych 40 minutach mieliśmy remis 1:1 i do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była seria jedenastek. Rzuty karne lepiej wykonywali rodacy Garetha Bale'a i to im przypadło trzecie miejsce w Salt Mine Cup 2017. Chwilę później na murawie zameldowały się jedenastki Wisły i Górnika Zabrze. Spotkanie było bardzo zacięte i widać było, że obie ekipy chcą wyjaśnić sprawę bez konieczności strzelania rzutów karnych. Jednak nikt nie znalazł sposobu na golkiperów i po ostatnim gwizdku sędziego było już wiadomo, że nie obejdzie się bez jedenastek. W nich więcej szczęścia mieli Wiślacy, a konkretnie ich bramkarz Bartosz Matoga, który dwukrotnie wygrał próbę nerwów z przeciwnikiem. 
 
Na oficjalnym zakończeniu turnieju głos zabrał Prezes Kopalni Soli Wieliczka - Zbigniew Zarębski, który był sponsorem strategicznym całej imprezy. Później przyszła pora na nagrody drużynowe i indywidualne. Najlepszym strzelcem zawodów został Jimmy Knowles z Nottinhgam, który pięciokrotnie skierował futbolówkę do siatki. Z kolei tytuł najlepszego golkipera przypadł Bartoszowi Matodze z Wisły. Młody bramkarz tylko raz musiał wyjmować piłkę z siatki, a do tego został bohaterem rzutów karnych. Warto dodać o bardzo miłym geście trampkarzy Górnika Wieliczka, którzy docenili trud swojego trenera i organizatora turnieju Karola Nędzy i sprezentowali mu pamiątkową statuetkę. Tym samym trzeci Salt Mine Cup przeszedł do historii. Pierwszy raz uczestniczyły w nim zagraniczne zespoły, a jakby tego było mało, organizatorzy zapowiadają jeszcze większy rozmach w przyszłych latach!
 
Grupa A:
Górnik W. - Newport 0:4
Górnik W. - Legia 0:3
Nottingham - Newport 1:1
Legia - Nottingham 0:1
Górnik W. - Nottingham 0:4
Newport - Legia 1:1
 
1. Nottingham
3 7 6:1
2. Newport 3 5 6:2
3. Legia 3 4 4:2
4. Górnik W. 3 0 0:11
 
Grupa B:
Górnik Z. - Wisła 0:2
Progres - Supernova 1:1
Supernova - Wisła 0:1
Progres - Wisła 0:1
Górnik Z. - Supernova 2:1
Progres - Górnik Z. 0:3

1. Wisła 3 9 4:0
2. Górnik Z. 3 6 5:3
3. Supernova 3 1 2:4
4. Progres 3 1 1:5
 
o miejsca 5-8
Legia - Progres 1:0
Górnik W. - Supernova 0:1
 
o miejsce 7
Górnik W. - Progres 0:2
 
o miejsce 5
Supernova - Legia 1:1 k. 4:5
 
Półfinały:
Wisła - Newport 2:1
Nottingham - Górnik Z. 1:2
 
o miejsce 3
Nottingham - Newport 1:1 k. 1:4
 
o miejsce 1
Wisła - Górnik Z. 0:0 k. 4:2

Końcowa klasyfikacja:
1. Wisła Kraków: Matoga - Kulig, Zima, Pischinger, Masny, Leśniak, Muniak, Chmiel, Wolak, Przybyło, Nocoń, Goch, Gierek, Konik, Wydra, Talar, Korbecki, Supel, Szywacz, Galos. Trener: Adrian Filipek. 
2. Górnik Zabrze: Bączek - Joachim, Macedoński, Całka, Pawlak, Zimon, Kawecki, Kowalik, Lukoszek, Okaj, Skała, Szymajda, Ćwik, Misiak, Staszkiewicz, Kołodziejczyk, Ziegler, Walas. Trener: Dawid Ozga. 
3. Newport County: Reed - Woodiwiss, Benham, Goddard, Millward, Scrivens, McCarthy, O'Dongohne, Hiller, Jefferies, Snell, Thomas, Jones, Johnson, Roberts, Warrs, Haves. Trener: Dan Benham.
4. Nottinhgam Forrest: Richardson - Watson, Mellors, Back, Clarks, Knowles, Bondswell, Hill, Pears, Hayes, Sherlock, Small, Hammond, Collins, Perkins, Darlington, Blackley, McLean. Trener: Tom Hallison. 
5. Legia Warszawa: Czajkowski - Tkocz, Niski, Barnowski, Gościniarek, Glapka, Grabowski, Majewski, Kochanowski, Stawiarz, Peda, Woźniak, Munik, Karczewski, Rokosz, Kamiński, Sparwasser. Trener: Michał Kolanowski.
6. Supernova Ryga: Veveris - Pavlovs, Druzenko, Brusovs, Steinberg, Gricevics, Uzolins, Sprukulis, Grzeskevics, Sondors, Puskins, Cugunovs, Tolstojs, Korotkevisc, Butans, Zengis, Kandalincevs, Puhovs. Trener: Sergejs Podolako. 
7. Progres Kraków: Nędza - Szkodoń, Dela, Gaweł, Gieroński, Stec, Ogarek, Piskorz, Konstantyn, Pisarek, Jagła, Reczulski, Radwanek, Goncerz, Skalski, Twardowski, Wacławik, Stojek. Trener: Dawid Ochojski. 
8. Górnik Wieliczka: Kądziąłka - Pietrzyk, Mączka, Rybicki, Brągiel, Słabosz, Olszewski, Wyligała, Palonek, Pajdak, Rządzik, Muszyński, Jawień, Maciołek, Majka, Radwański, Wójciak, Miśkiewicz, Filo, Jaszczyk, Żółtowski, Leśniak, Maciejasz. Trener: Karol Nędza.
 
nedza_karolKarol Nędza (trener Górnika Wieliczka i organizator turnieju): - Pomysł na turniej zrodził się z ciężkiej pracy moich podopiecznych. Chłopaki trenują już ze mną sześć lat. Szkolą się dzień w dzień, udało się stworzyć klasę piłkarską, dzięki czemu mają okazję trenować nie tylko w klubie, ale również w szkole. Wygląda to wszystko wspaniale i chcieliśmy nagrodzić chłopaków w sposób sportowy. Daliśmy im szansę rywalizować z najbardziej utalentowanymi zawodnikami z Polski, Anglii, Walii czy Łotwy. Całemu turniejowi przyświecał przede wszystkim cel charytatywny. Pomagaliśmy Róże Zarębie, córce mojej koleżanki. Od dłuższego czasu miałem kontakt do trenera z Nottingham Forrest i z tego kontaktu skorzystałem, dzięki czemu udało się ten utytułowany angielski klub sprowadzić do Wieliczki. Chciałem dać możliwość moim graczom zagrania z wielkim klubem i ta znajomość bardzo się przydała. Gracze z Anglii i Walii pokazali, że charakteryzuje ich zupełnie inna jakość i kultura gry. Z pewnością było to ciekawe doświadczenie dla trampkarzy Górnika Wieliczka. Na pierwszy mecz z Newport wyszli bardzo spięci i zestresowani, ale ten mecz mi osobiście dał wiele radości i mam nadzieję, że chłopcy zapamiętają to na bardzo długo. 

maczynski_krzyszotfKrzysztof Mączyński (pomocnik Wisły Kraków i reprezentacji Polski): - Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na warunki w jakich chłopcy mieli okazję grać. Władze miasta wybudowały obiekt z górnej półki. Bardzo ważne, że Arena Wieliczka jest ogólnodostępna. Życzyłbym sobie i innym, żeby inne miasta działały własnie w taki sposób. Warto rozglądnąć się dookoła. To była sama przyjemność oglądać zawodników na boisku. Przyjechały wielkie firmy, turniej stał na bardzo wysokim poziomie. Zwyciężyła Wisła, co mnie osobiście bardzo cieszy. To jest nasza piłkarska przyszłość. Miejmy nadzieję, że w następnych latach będą organizowane podobne turnieje, na podobnym, wysokim poziomie. To jest jeden ze sposobów, żeby zachęcić młodzież do uprawiania futbolu. 
 
bartyzel_franciszekFranciszek Bartula (spiker turnieju): - Byliśmy świadkami naprawdę cudownego, wspaniałego turnieju. Powiedziałem pierwszego dnia zawodów, że najważniejsze w tych dniach są dzieci. My organizatorzy, politycy jesteśmy gdzieś w tle. Turniej stał na bardzo wysokim poziomie. Przez te trzy dni pogoda bardzo nam się udała, a zapowiadało się inaczej. Na szczęście wszystko przebiegło w jak najlepszym porządku. Życzę wszystkim graczom dużo zdrowia, żeby omijały ich kontuzje i mam nadzieję, że spotkamy się również w tym miejscu za rok!


Relacja wykonana w ramach usługi:
Patronat Medialny Futbol-Małopolska (futmal.pl/patronat)
 

Źródło: Jakub Dybał

Dodano: 2017-05-08 11:00:26


Galeria zdjęć

 

Salt Mine Cup 

Komentarze


PKO Ekstraklasa

Śląsk Wrocław
:
Raków Częstochowa
29.05.2020
18:00
Pogoń Szczecin
:
Zagłębie Lubin
29.05.2020
20:30
Lech Poznań
:
Legia Warszawa
30.05.2020
20:00
ŁKS Łódź
:
Górnik Zabrze
30.05.2020
15:00
Piast Gliwice
:
Wisła Kraków
30.05.2020
17:30

III liga, grupa IV

Siarka Tarnobrzeg
:
Podhale Nowy Targ
30.05.2020
17:00
Wólczanka Wólka Pełkińska
:
Wisła Puławy
30.05.2020
16:00
Chełmianka Chełm
:
Hetman Zamość
30.05.2020
17:00
Wisłoka Dębica
:
Motor Lublin
30.05.2020
17:30
Hutnik Kraków
:
Orlęta Radzyń Podlaski
30.05.2020
13:00
Jutrzenka Giebułtów
:
Wisła Sandomierz
30.05.2020
12:00
KSZO Ostrowiec Św.
:
Stal Kraśnik
30.05.2020
17:00

IV liga (Kraków-Wadowice)

Dalin Myślenice
:
Clepardia Kraków
30.05.2020
17:00
Unia Oświęcim
:
LKS Jawiszowice
30.05.2020
 
Słomniczanka Słomniki
:
Orzeł Piaski Wielkie
30.05.2020
 
Skawinka Skawina
:
LKS Rajsko
30.05.2020
17:00
Wiślanie Jaśkowice
:
Cracovia II Kraków
30.05.2020
17:00
Wisła II Kraków
:
Orzeł Ryczów
30.05.2020
 
Sokół Kocmyrzów
:
Czarni Staniątki
30.05.2020
17:00
MKS Trzebinia
:
Pcimianka Pcim
30.05.2020
11:00

IV liga (Tarnów-Nowy Sącz)

Poprad Muszyna
:
Poprad Rytro
29.05.2020
17:00
GKS Drwinia
:
Glinik Gorlice
30.05.2020
16:00
Tarnovia Tarnów
:
BKS Bochnia
30.05.2020
17:00
Wierchy Rabka Zdrój
:
Watra Białka Tatrzańska
30.05.2020
16:00
Barciczanka Barcice
:
Lubań Maniowy
30.05.2020
17:00
Unia Tarnów
:
Sandecja II Nowy Sącz
30.05.2020
16:00

Centralna Liga Juniorów U-17, gr.D (wiosna)

Hutnik Kraków
:
Korona Kielce
30.05.2020
12:00
Karpaty Krosno
:
Stal Mielec
30.05.2020
12:30
Motor Lublin
:
Cracovia Kraków
30.05.2020
14:00
TOP 54 Biała Podlaska
:
Wisła Kraków
30.05.2020
 

Centralna Liga Juniorów U-15, gr.D (wiosna)

Korona
:
Motor Lublin
30.05.2020
12:00
Sandecja Nowy Sącz
:
Górnik Ł.
30.05.2020
12:00
BKS Lublin
:
Wisła Kraków
30.05.2020
 
TOP 54 Biała Podlaska
:
Cracovia Kraków
30.05.2020
 

Makroregionalna Liga Juniorów U-19, gr.D

Siarka
:
Juventa Starachowice
30.05.2020
11:00
Garbarnia Kraków
:
Orlęta R.P.
30.05.2020
 

Małopolska Liga Juniorów

Profi Zielonki
:
Pcimianka Pcim
30.05.2020
 
Limanovia Limanowa
:
Puszcza Niepołomice
30.05.2020
 
Dalin Myślenice
:
Unia Tarnów
30.05.2020
 
Spartak S.
:
Górnik Wieliczka
30.05.2020
 
Dunajec Nowy Sącz
:
Tarnovia Tarnów
30.05.2020
 
Podhale Nowy Targ
:
Orkan Raba Wyżna
30.05.2020
 
BKS Bochnia
:
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
30.05.2020
 

I Małopolska Liga Juniorów Młodszych (wiosna)

Profi Zielonki
:
Sandecja Nowy Sącz
30.05.2020
13:00
Dunajec Nowy Sącz
:
Puszcza Niepołomice
30.05.2020
 
Garbarnia Kraków
:
Podgórze Kraków
30.05.2020
 
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
:
Glinik Gorlice
30.05.2020
 

II Małopolska Liga Juniorów Młodszych (wiosna)

Górnik Wieliczka
:
Podhale Nowy Targ
30.05.2020
 
Sandecja II Nowy Sącz
:
Tarnovia Tarnów
30.05.2020
 

I Małopolska Liga Trampkarzy (wiosna)

Dunajec Nowy Sącz
:
AP 21 Kraków
30.05.2020
 
Garbarnia Kraków
:
Okocimski Brzesko
30.05.2020
 
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
:
Unia Tarnów
30.05.2020
 

II Małopolska Liga Trampkarzy (wiosna)

Respect Szalowa
:
Tarnovia Tarnów
30.05.2020
10:00
Okocimski Brzesko
:
Wisła Kraków
30.05.2020
 
Beskid A.
:
Sandecja Nowy Sącz
30.05.2020
 
MOSiR Bochnia
:
Raba Dobczyce
30.05.2020
 

I Małopolska Liga Młodzików (wiosna)

Tarnovia Tarnów
:
Okocimski Brzesko
30.05.2020
10:00
Sandecja
:
Kalwarianka
30.05.2020
10:00
Wisła Kraków
:
Dunajec Nowy Sącz
30.05.2020
 
AS Progres Kraków
:
Cracovia Kraków
30.05.2020
 

II Małopolska Liga Młodzików (wiosna)

Bronowianka
:
Okocimski II
30.05.2020
10:00
TS Wisła I Kraków
:
Fablok Chrzanów
30.05.2020
 
Limanovia Limanowa
:
AP Progres Andrychów
30.05.2020
 

Ekstraliga Kobiet

Górnik Łęczna
:
Medyk Konin
30.05.2020
12:00
AZS PWSZ Wałbrzych
:
AZS UJ Kraków
30.05.2020
12:00
Olimpia Szczecin
:
KKP Bydgoszcz
30.05.2020
12:00
Rolnik Głogówek
:
AZS Wrocław
30.05.2020
12:00
GKS Katowice
:
SMS Łódź
30.05.2020
12:00
Mitech Żywiec
:
Czarni Sosnowiec
30.05.2020
12:00

Seniorzy

Młodzież

Inne

Patronat medialny