KO: Grębałowianka kończy passę lidera! (foto)

Michałowianka Michałowice - Grębałowianka Kraków 1:2 (0:1)

Sędziowali: Daria Listwan - Mariusz Aleksa, Sławomir Radwański
Żółte kartki: Kwiecień, Pikuła, Pietruszewski
Czerwone kartki: Pikuła (druga żółta), Pietruszewski
Grębałowianka: Ligara - Kwiecień, Jańczyk, Makowski, Klęk - Lampart (81 S. Gregorczyk), Pietruszewski, Krawczyk, Śliwa (90 Rafałowski) - Kwater (76 Socha), Pikuła
Michałowianka: Miśkiewicz - Soja, Jabłoński, Tutaj, Cyganek (81 Wąż) , Jurek, Kozak, Wilk, Michalski (68 Soboń), Kmak, Sane

Mecz z Michałowianką Michałowice, liderem w grupie pierwszej krakowskiej klasy okręgowej, który w 20 spotkaniach ligowych wygrywał 18 razy, 2 razy remisował, tracąc zaledwie 10 bramek, był dla Grębałowianki niezwykłym sprawdzianem umiejętności. Był to sprawdzian nie tylko gry zespołowej gości i poszczególnych zawodników, ale również umiejętności trenera Tomasza Bernasa. Jak bardzo ważne jest przygotowanie mentalne drużyny do pojedynku, a szczególnie z trudnym rywalem, można było się przekonać dzisiaj na murawie w Michałowicach.
Trening mentalny, to w dzisiejszych czasach jedna z podstawowych form pracy szkoleniowca nad rozwojem sportowym jego podopiecznych i stanowi uzupełnienie treningu piłkarskiego, prowadząc do optymalnego funkcjonowania w trakcie zawodów sportowych. I te elementy przeważyły o sukcesie piłkarzy i trenera Grębałowianki z zespołem Michałowianki prowadzonym przez trenera Marka Kowalskiego.

Już po pierwszych minutach meczu można było zauważyć w grze gości, że gospodarzom nie będzie łatwo organizować akcje ofensywne i skutecznie  utrzymywać swoją szczelność w obronie. Przekonać się o tym można  już było w 5. minucie meczu, wówczas Pikuła dokładnie zacentrował w stronę Kwatera, a ten, mimo bliskiej obecności dwóch obrońców, oddał celny strzał do siatki bramkarza Miśkiewicza, dający prowadzenie Grębałowiance 1:0, a był to 26 gol Mariusza w tegorocznym sezonie. Michałowianka w pierwszej połowie może i była częściej przy piłce, ale z tego niewiele wynikało, kilka prób uderzenia piłki z daleka mijały w dużej odległości bramkę Ligary. Jedyna akcja, z której gospodarze przed przerwą mogli uzyskać swoją bramkę, był strzał w 39. minucie, ale golkiper przyjezdnych skuteczną obroną nie pozwolił futbolówce wylądować w siatce. Goście też byli bliscy kolejnej bramki, kiedy w 23. minucie, po podaniu Śliwy, Lampart był bliski pokonania bramkarza Michałowianki, ten jednak uratował swój zespół przerzucając futbolówkę nad poprzeczkę.

Druga połowa była już niezwykle emocjonująca, zwłaszcza w ostatnim kwadransie. Zanim poziom emocji wśród zawodników, trenerów, kibiców i... sędziny osiągnął apogeum, gra obydwu zespołów była typową walką o każdą piłkę. Pierwsi zdobycia gola w tej części gry byli przyjezdni. W 58. minucie Krawczyk egzekwował rzut wolny, po którym Kwater był bliski trafienia do siatki po raz drugi, piłka przeszła tuż nad poprzeczką. W odpowiedzi, kilka minut później, Kozak z odległości metra od bramki uderzył głową piłkę, której lot poszybował z zewnętrznej strony lewego słupka, na aut bramkowy.

Wspomniane emocje na boisku rozpoczęły się od zdobycia drugiej bramki dla gości. W 75. minucie podanie Lamparta trafiło do Pikuły, a ten z ponad dwudziestu pięciu metrów, zza rogu pola karnego, mocnym uderzeniem nie dał szans bramkarzowi miejscowych. To był przepięknej urody gol i prowadzenie Grębałowianki 2:0. I wówczas zaczęły się "gotować" głowy niektórym piłkarzom, a spotęgował agresywność jeszcze gol zdobyty w 78. minucie na 1:2 przez Sane, który ubiegł obrońców i z bliskiej odległości wpakował piłkę do bramki gości. Na boisku rozpoczęła się prawdziwa futbolowa bitwa, ale w dużej mierze w ramach przepisów. Agresywność w grze obydwu zespołów spowodowało, że sędzina Daria Listwan popełniała coraz więcej błędów w swoich decyzjach, były niekorzystne dla jednych i drugich, ale w końcówce meczu sędzina pokpiła sobie z obowiązujących przepisów gry w piłkę nożną. W 88. minucie, Pikuła prowokowany przez jednego z piłkarzy Michałowianki postanowił zwrócić mu słownie uwagę, za co rywal odpowiedział uderzeniem z głowy i obydwaj padli na murawę. I co robi pani Listwan?  Obdarowuje żółtym kartonikiem napastnika i jego ofiarę. Ciekawa interpretacja przepisów. Poszkodowany Pikuła musiał opuścić boisko, gdyż to był jego drugi żółty kartonik. Ale za dwie minuty, z tego samego powodu opuścił boisko Pietruszewski, który naraził się sędzinie za to, iż rzucił słowne wyrazy niezadowolenia z pracy sędziowskiej. Goście więc grali w składzie dziewięciu zawodników na boisku, na którym była już rozpaczliwa obrona Grębałowianki i nieskuteczne ataki Michałowianki.  Końcowy gwizdek sędziny, która przedłużyła mecz o pięć minut, rozładował atmosferę, zwycięski zespół wpadł sobie w objęcia, zaś miejscowi piłkarze, z głowami opuszczonymi, po raz pierwszy w tym sezonie piłkarskim schodzili do szatni pokonani.

Źródło: zdzisław wagner

Dodano: 2015-05-17 12:14:16