facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Z pamiętnika groundhoppera (32)

Z pamiętnika groundhoppera (32)
Z pamiętnika groundhoppera (32)

Dziś powracamy do dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce podczas meczu B klasy pomiędzy Wróżenicami i Szreniawą Koszyce. Tym razem jednak całą otoczkę meczu, z którego uciekała nawet Policja, Dariusz Grochal opisał okiem groundhoppera.

 

 

Z pamiętnika grundhoppera (32) - Wróżenice

Klasa B (Kraków I), 13.04.2014

LKS Wróżenice Szreniawa Koszyce 0:2 (0:1)

 

Gdyby nie było strasznie, byłoby śmiesznie.


Ten odcinek miał się nie ukazać, ale ostatnio jeden z głównych (pozytywnych) bohaterów, pytał mnie o niego, więc postanowiłem opisać tę historię. Tym razem w zupełnie innej formie, niż ma to zwykle miejsce, znacznie obszerniej. Więcej tu będzie osobistych przemyśleń, refleksji związanych nie tylko z tym wyjazdem, ale i z całą moją dotychczasową przygodą pod nazwą groundhopping.


Zaczęło się standardowo. Wolna niedziela, a więc torba na ramię i w drogę. Korzystając z okazji, iż nie ma do „obstawienia” jakichś super ważnych spotkań, planuję wyprawę w nowe miejsce. Los wskazał na Wróżenice. Co mnie tam pchnęło? Do wyboru było z 50 innych meczy, a jednak jakiś instynkt (na pewno nie samozachowawczy) podpowiedział by udać się właśnie tam. Po sprawdzeniu trasy dojazdu, połączeń MPK, stwierdzam, że nie jest najgorzej. Co prawda będę godzinę przed meczem i powrót też mam godzinę po, ale jak to zwykle bywa na wyjazdach, przed meczem można coś zobaczyć, zwiedzić, uwiecznić na fotografii a po meczu wypić piwo z kimś z miejscowych.


Alkohol był jednym z głównych akcentów tego wyjazdu. Opisywane przeze mnie często w reportażach przygody związane z piciem, są ułożone tak, by jak najzabawniej podać fakty.


Polska to taki dziwny kraj, gdzie piją wszyscy – chciało by się zażartować. Wszak wszystko jest dla ludzi, a niżej podpisanemu nic co ludzkie nie jest obce. Każdy z nas wie jak wyglądają realia meczów na wioskach. Kibice raczą się piwem, często sprzedawanym legalnie przez działaczy. Sami piłkarze, w końcu też ludzie, po meczu często uzupełniają płyny nie tylko wodą. I nic w tym złego ani dziwnego. Ostatnio będąc w Branicach gdy po meczu kupowałem sobie lane piwo, usłyszałem od miejscowych, którzy zdążyli się już zorientować, że jestem z prasy, żartobliwe: „życie, krótkie, a pić trzeba - pan też musi”. I nie raz, nie dwa, ani nawet nie trzy razy, po meczu, ktoś częstował mnie piwem, czy dawał puszkę na drogę. Miły gest, nie tyle jest to jakiś bonus do wypłaty, co symboliczne podziękowanie. Takie: „dziękujmy, że przyjechałeś i to opiszesz” – wyrażone bez słów. Często też, poczęstunkowi towarzyszyła miła rozmowa. Wypiło się to jedno, (rzadko kiedy więcej, bo i czasu nie ma a i też nie wypada) porozmawiało, pożartowało i w drogę. Wstyd się przyznać, ale nawet nie pamiętam imion większości ludzi z którymi piłem po meczach. Mnie zapamiętać łatwiej, ja jestem jeden. Piłkarzy co najmniej 11, a licząc jeszcze działaczy czy miejscowych kibiców, to nieraz przewinie się przy jednym piwie i 20 osób, mnożąc to przez liczbę odwiedzonych klubów…


Na prawie każdej odwiedzonej przeze mnie wiosce, trafiały się jednostki, które zdecydowanie nie były stworzone do picia alkoholu. Osoby, które mówiąc kolokwialnie „robiły bydło” lub starały się robić, zwykle były marginesem, skutecznie izolowanym od reszty publiki. Wiadomo, że na wsiach wszyscy się znają i nawet jak ktoś podpity „robi dym” to głównie sprowadza się to do słownego wyzywania przyjezdnych, czy arbitrów. Rzadziej dochodzi do rękoczynów, a porównywanie tego z ruchem kibicowskim znanym z dużych ośrodków miejskich nie ma sensu - inny świat, inne realia. Przeważnie wystarczy, by ktoś ubrany (lub nawet nie) w kamizelkę porządkowego zwrócił uwagę i sytuacja była pod kontrolą. Pewnie że nieraz alkohol na tyle skutecznie zwiększał agresję, że dochodziło do przepychanek, czy bójek. Nie jest to też, nic specjalnie dziwnego (choć moralnie naganne), bo do takich scen nie dochodzi chyba tylko w kościołach. Rzecz powszechna jak Polska długa i szeroka, na zabawach, festynach, odpustach, „pod budką z piwem” - raz zdarzyło mi się nawet być na weselu, gdzie fotograf (!) został pobity przez orkiestrę (!). Pobity to za dużo powiedziane, ot - „dostał w ryja”.


Futbol wyzwala emocje, często też te negatywne, alkohol sprawia, że tracimy nad sobą kontrolę. A młodzi mężczyźni często lubią popisać się przed dziewczynami, czy kolegami i udowodnić, że są na tyle odważni, że nie boją się komuś dać w zęby. Niby nie ma sensu pisać o tym, o czym wiedzą wszyscy, a jednak często niektórzy nie dopuszczają do siebie tej rzeczywistości. To temat na inną rozprawę.


Przechodząc po tym dość długim wstępie do meritum - we Wróżenicach przeżyłem coś, czego zapewne drugi raz (daj Boże) nie doświadczę. Nie chcąc nikogo specjalnie obrażać i moralizować, skoncentruję się tylko na dogłębnym podaniu faktów i próbie porównania ich z tym co widziałem na tych ponad czterystu 400 zaliczonych przez mnie meczach.


Po pierwsze: zaszokował alkohol. Nie tyle jego sama obecność, co powszechność i ilość. Jeżeli tego dnia (nie licząc piłkarzy i sędziów), były osoby, które go nie spożywały to ja takich nie dostrzegłem! Zwykle to Ci spożywający rzucają się w oczy, tym razem pili wszyscy i w dużej mierze było to picie na umór. Już przed meczem dało się od niektórych moich rozmówców wyczuć woń, która bynajmniej nie pochodziła od wody po goleniu. Fakt faktem i to muszę podkreślić, że zostałem tam przyjęty dość miło. Moja obecność wzbudziła sporą sensację, ale nie agresję - wręcz przeciwnie. Jeden z panów, będący tego dnia porządkowym od pierwszej do ostatniej minuty mojego pobytu, był w stosunku do mnie bardzo przyjaźnie nastawiony. I jest to jedyna osoba, która swoją postawą zasłużyła sobie na to by umieścić jej zdjęcie w reportażu (zresztą sam o to prosił). Reszta „działaczy” w cudzysłowie, bo do końca nie byłem się w stanie połapać kto tam jest działaczem, a kto nie, przewijała się i znikała. Na ławce plątały się wydruki protokołów, które ostatecznie wylądowały w błocie, mimo iż sam kilkakrotnie podnosiłem te kartki z ziemi. Gdy czekałem pod budynkiem klubowym, którego stan techniczny pozostawia bardzo wiele do życzenia, przysiadł się do mnie jakiś jegomość. Przysiadł to też za dużo powiedziane, raczej przewrócił się na ławkę na której siedziałem, a stan upojenia alkoholowego uniemożliwiał mu utrzymanie się w pozycji siedzącej. Mimo to zachował jeszcze na tyle trzeźwości umysłu, że wdał się ze mną w rozmowę, polegającą głównie na zadawaniu pytań, przy czym odpowiedzi raczej go specjalnie nie interesowały. Był to pierwszy z elementów miejscowego folkloru. Do tej pory było tylko śmiesznie. Jeszcze śmieszniej zrobiło się gdy miejscowi wyszli na boisko w sile 10 zawodników, jeden z piłkarzy dojechał w pierwszej połowie i po wyjściu z samochodu od razu wbiegł na plac gry. Sędzia przed rozpoczęciem meczu zauważył iż chorągiewka w narożniku składa się tylko z samej tyczki. Ostatecznie udało się na niej powiesić czerwoną skarpetkę. O stanie murawy pisać nawet nie warto, bo barbarzysko dla dzików wygląda niemal identycznie jak plac gry we Wróżenicach. Wszytko to ciągle jeszcze było zaledwie wesołym folklorem, podkrakowskiej (choć w zasadzie leżącej w administracyjnym obrębie miasta) wsi.


Kolejną rzeczą, która wzbudziła moją ciekawość był fakt, że przyjezdni przebierali się w autokarze, wszak szatnie nie były w aż tak tragicznym stanie. I co na meczu B klasy robi Policja do spółki z patrolem „kryminalnych”. W miarę szybko ustaliłem, że coś tam się działo na wyjeździe w Koszycach. Co dokładnie - nie wiem nie byłem. Już po wszystkim, dowiedziałem się, że obecność Policji i ochrony, była wymogiem piłkarzy obawiających się o swoje zdrowie - jak się okazało niestety słusznie. Dobra - powiedzmy, że ta policja plus ochrona, to też nie jest coś niezwykłego na meczu piłki nożnej. Mamy już zatem alkohol i policję, ale nadal jesteśmy w klimacie folkloru.


Bluzgi. Powszechne jak Polska długa i szeroka. Zresztą skoro wnuk noblisty, będący ministrem klnie jak szewc, to czegóż wymagać od nas prostych szaraczków. Chyba nie byłem na meczu, na którym bym nie słyszał „słów powszechnie uważanych za obelżywe”. Też nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że ilość bluzgów na jednym meczu B klasy we Wróżenicach była mniej więcej taka, jaką słyszę na meczach na tym poziomie w ciągu trzech lat. I w takim klimacie nie świadom tego, co mnie tu spotka, stałem sobie za jedną z bramek pisząc relację z meczu.


Pierwsza połowa jakoś mi zleciała, schodząc na przerwę jeden z arbitrów zagadnął mnie odnośnie panującej tu atmosfery, a ostatecznie po wymianie paru zdań okazało się, że mam transport na drogę powrotną do Krakowa. Panowie mieli miejsce wolne w samochodzie i sami zaproponowali podwiezienie. W tym momencie ucieszyłem się, że nie będę musiał tu czekać godzinę na autobus. O swoje bezpieczeństwo jakoś się nie obawiałem, wszak co tu się może dziać? Jest co prawda trochę osób chętnych do uprawiania sportów walki, ale jest też Policja.


Przerwa była pierwszą okazją do tego, by funkcjonariusze mogli pokazać, iż są powołani do pilnowania porządku. Próbując przejechać radiowozem, biegnącą wzdłuż stadionu drogą, natrafili na przeszkodę w postaci kibiców. Ci nie mieli zamiaru zrobić panom w mundurach miejsca na publicznej drodze, a mundurowi nie specjalnie kwapili się do jakieś interwencji. Ostatecznie skończyło się na jakichś słownych utarczkach, oraz pomocy wspomnianego wcześniej porządkowego i sprawa rozeszła się po kościach, bo radiowóz jakoś się przecisnął. Następnie było 45 minut bluzgów pod adresem piłkarzy i mieszkańców Koszyc w wykonaniu miejscowego chóru, który śpiewał tym głośniej im więcej alkoholu wlewał w swoje gardła. Mecz się skończył, Koszyce wygrały. Piłkarze Szreniawy zgromadzili się na własnej połowie i wzrokiem mierzyli odległość dzielącą ich od autokaru. Ostatecznie zwartą grupą przemieścili się w okolice pojazdu, rozglądając się po miejscowych. Ci jednak bardziej zainteresowani byli pracownikami ochrony, których na ten mecz wynajęła Szreniawa. Nie chowając jeszcze aparatu do torby (licząc, że coś się może dziać), udałem się pod budynek klubowy w oczekiwaniu na sędziów. Nie chcąc przeszkadzać arbitrom w wypełnianiu pomeczowych protokołów stałem grzecznie pod budynkiem, gdy podeszło do mnie dwóch miejscowych. Bardzo wysoki co prawda nie jestem, ale i tak spokojnie łapię się do wagi super ciężkiej, mimo to okazało się, że Ci panowie mają jeszcze lepsze warunki fizyczne ode mnie. Początkowo nie zwróciłem na to uwagi, gdyż padło pytanie o to czy robiłem zdjęcia na meczu. Trochę głupie pytania w kierunku jedynego reportera na stadionie z aparatem na szyi, ale dobra, zagadać jakoś trzeba. Odpowiadam, że tak. Nie pierwszy i nie ostatni raz ktoś mnie pytał o fotki, zwykle z prośbą o publikację i podanie informacji - gdzie je będzie można zobaczyć. Raz tylko pewien „dziadek” na meczu Tramwaju Kraków – Piast Wołowice, wygrażał pod moim adresem gdy na prośbę siedzącej tam publiki robiłem zdjęcie trybun. Wtedy bluzgi człowieka, którego bym powalił jednym ciosem, na tyle podniosły mi ciśnienie, że miałem ochotę mu ręcznie wytłumaczyć, jak działa prawo prasowe. Ostatecznie przypomniałem osobie, że to mnie obowiązuje etyka i epitety wieśniaka (bo był to kibic Piasta) zbyłem milczeniem. Natomiast rozmowa z panami we Wróżenicach dość szybko zmieniła się w nieciekawą kłótnię. Pierwsze pytanie, z ich strony brzmiało czy i od kogo mam pozwolenie na robienie zdjęć. W ich mniemaniu zapewne takowe powinienem posiadać od nich. Następnie obaj złożyli mi ustne oświadczenie, że nie wyrażają zgody na publikację swojego wizerunku w prasie, domagając się przy tym usunięcia materiałów z aparatu. W ich dialekcie brzmiało to mniej więcej tak: „Może mi pan (o dziwo na pan, a nie na Ty), pokazać k...a, ten aparat? Zdjęcia przewinąć czy mnie tam nie ma? Bo jak ty (w tym momencie byliśmy już ja i ty) stałeś tu z tym aparatem, a ja tam, to na pewno jestem... I k.... sobie nie życzę publikacji!„ Początkowo próbowałem coś tłumaczyć, jednak ostatecznie było to bardzo głupim pomysłem, bo tylko wzmogło agresję. Czując, że lada moment, argumenty słowne zmienią się w argumenty siłowe chciałem jak najszybciej schować sprzęt, rozglądając się za kimś w mundurze. Ostatecznie pojawił się wspomniany, wcześniej porządkowy, który początkowo werbalnie, a następnie ręcznie, zaczął tłumaczyć miejscowym, że prasy to nie bijemy.


I tak nie wiedząc zbytnio gdzie by tu się udać, wszak „pełno zbójców po drodze”, usłyszałem jakieś wołanie. Halo! Panie dziennikarzu! Zapraszam tutaj! W ten oto sposób człowiek, który wybawił mnie z opresji, pozbawił mnie też możliwości zobaczenia ponoć dantejskich scen, jakie rozegrały się w okolicy autokaru. Wołającym prasę do siebie był arbiter główny spotkania. A prasa chętnie skorzystała z tego zaproszenia. Stojąc w budce, spokojnie chowam sobie sprzęt do torby, czekam, aż sędziowie będą gotowi do drogi powrotnej , zadowolony, że aparat fotograficzny i zęby są całe. Najlepsze w tym wszystkim było to, że stojąc w budzie, nie byliśmy świadomi tego, co dzieje się na zewnątrz (okna były tylko na jedną stronę). Po chwili zrobiło się pusto, wychodzę na parking i pierwsze co widzę, to niemal wskakującego do samochodu tajniaka, który to ucieka z piskiem opon, żegnany przez tubylców butelkami, kamieniami i wszystkim co mieli pod ręką. Pozostawiony na pastwę losu autokar piłkarzy Szreniawy też w bardzo szybkim tempie opuszczał te gościnne strony. Na placu boju pozostali tylko sędziowie i reporter. Nikt już jednak nie zwracał na nas uwagi, gdyż do miejscowych dotarło, że sporo przeholowali i Policja im łatwo tego nie odpuści, zatem też postanowili salwować się ucieczką. Co sprowokowało zamieszki? Nie wiem - nie widziałem, zdania nie zabiorę. Wiem, że w ich efekcie rannych zostało dwóch funkcjonariuszy a policja zatrzymała 23 osoby.


Mnie w całej tej sytuacji zastanawia jedno. Co musi się wydarzyć, aby policjant sięgnął po broń? Jeżeli Policja, w obawie o swoje zdrowie i życie, wybiera ucieczkę zamiast konfrontacji i próby zatrzymania bandytów na gorącym uczynku, to obecność mundurowych nie może dawać obywatelom poczucia bezpieczeństwa.


Opuszczamy Wróżenice nie do końca świadomi tego, co tak naprawdę tam się działo (większości awantury nie widzieliśmy). A szczegółów dowiadujemy się na drugi dzień. Nawet telewizyjna Panorama zrobiła o tym reportaż (inna sprawa, że tak beznadziejny, iż skończyło się to tym, że o swoje dobre imię musieli walczyć działacze Hutnika Nowa Huta, gdyż reportaż sugerował jakoby to kibice Hutnika, brali udział w zamieszkach). Po drodze mijają nas policyjne radiowozy, które na sygnale udają się w kierunku Wróżenic. Liczymy je, liczymy i liczymy... z lekkim niedowierzaniem. Cały i zdrowy docieram do domu. Specjalnie podziękowania dla trójki sędziującej mecz, za zabranie w drogę powrotną! Dzięki chłopaki! Do zobaczenia na następnym meczu! Już raczej nie w Wróżenicach, tam się nie wybieram...


Tradycyjne pomeczowe PKB, w nieco innym niż zawsze wydaniu:
P
olicja: z meczu uciekała
Kibice: to z ich powodu uciekła z meczu Policja
Bezpieczeństwo: z powodu uciekającej przed kibicami Policji - na meczu nie było bezpiecznie...


Przygotował: Dariusz Grochal (Futbol-Małopolska)


Chcesz aby Twój klub znalazł się w Pamiętniku Groundhoppera? Pisz na adres grochal@futmal.pl

Źródło: dariusz grochal

Dodano: 2014-07-22 22:02:50


Galeria zdjęć

 

Pamiętnik  Szreniawa Koszyce  Groundhopper  Wróżenice 

Komentarze


PKO Ekstraklasa

Śląsk Wrocław
:
Stal Mielec
16.05.2021
17:30
Jagiellonia Białystok
:
Lechia Gdańsk
16.05.2021
17:30
Pogoń Szczecin
:
Raków Częstochowa
16.05.2021
17:30
Cracovia Kraków
:
Warta Poznań
16.05.2021
17:30
Wisła Płock
:
Zagłębie Lubin
16.05.2021
17:30
Legia Warszawa
:
Podbeskidzie Bielsko Biała
16.05.2021
17:30
Lech Poznań
:
Górnik Zabrze
16.05.2021
17:30
Piast Gliwice
:
Wisła Kraków
16.05.2021
17:30

Fortuna I liga

Arka Gdynia
1:0
Resovia Rzeszów
14.05.2021
20:40
Miedź Legnica
2:3
GKS Tychy
15.05.2021
12:40
GKS Jastrzębie
2:0
Stomil Olsztyn
15.05.2021
17:00
Korona Kielce
3:0
GKS Bełchatów
15.05.2021
17:00
Chrobry Głogów
1:0
Zagłębie Sosnowiec
15.05.2021
17:00
Górnik Łęczna
1:1
Odra Opole
15.05.2021
16:00
Widzew Łódź
:
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
16.05.2021
12:40
Radomiak Radom
:
Sandecja Nowy Sącz
16.05.2021
19:10
Puszcza Niepołomice
:
ŁKS Łódź
16.05.2021
19:30

II liga

Lech II Poznań
2:0
KKS 1925 Kalisz
15.05.2021
17:00
Znicz Pruszków
0:2
Błękitni Stargard
15.05.2021
15:00
GKS Katowice
2:2
Wigry Suwałki
15.05.2021
15:15
Hutnik Kraków
5:0
Motor Lublin
15.05.2021
17:00
Sokół Ostróda
1:1
Bytovia Bytów
15.05.2021
17:00
Olimpia Grudziądz
2:0
Skra Częstochowa
15.05.2021
17:00
Pogoń Siedlce
1:2
Garbarnia Kraków
15.05.2021
17:00
Górnik Polkowice
2:2
Śląsk II Wrocław
15.05.2021
17:00
Stal Rzeszów
:
Chojniczanka Chojnice
16.05.2021
19:44

III liga, gr. 4

Jutrzenka Giebułtów
5:3
Hetman Zamość
15.05.2021
17:00
Podlasie Biała Podlaska
0:1
Lewart Lubartów
15.05.2021
16:00
Cracovia II Kraków
2:1
Stal Kraśnik
15.05.2021
13:00
Avia Świdnik
2:1
Siarka Tarnobrzeg
15.05.2021
17:00
KSZO Ostrowiec Św.
2:0
Wisłoka Dębica
15.05.2021
16:00
Stal Stalowa Wola
2:2
KS Wiązownica
15.05.2021
17:00
Sokół Sieniawa
0:1
Wisła Puławy
15.05.2021
17:00
Orlęta Radzyń Podlaski
1:0
ŁKS Łagów
15.05.2021
17:00
Wólczanka Wólka Pełkińska
:
Chełmianka Chełm
16.05.2021
13:00
Korona II Kielce
:
Podhale Nowy Targ
16.05.2021
12:00

Keeza IV liga (Kraków-Wadowice)

Sokół Kocmyrzów
3:1
Dalin Myślenice
15.05.2021
17:00
Węgrzcanka Węgrzce Wlk
2:1
Słomniczanka Słomniki
15.05.2021
17:00
KS Chełmek
1:3
Orzeł Ryczów
15.05.2021
17:00
Unia Oświęcim
4:0
LKS Śledziejowice
15.05.2021
17:00
Garbarnia II Kraków
2:2
Pcimianka Pcim
15.05.2021
17:00
Clepardia Kraków
3:1
MKS Trzebinia
15.05.2021
17:00
LKS Rajsko
2:1
Beskid Andrychów
15.05.2021
17:00
Proszowianka Proszowice
0:10
Wiślanie Jaśkowice
15.05.2021
12:00
LKS Jawiszowice
1:1
Orzeł Piaski Wielkie
15.05.2021
17:00

Keeza IV liga (Tarnów-Nowy Sącz) - mistrzowska

Sokół Słopnice
1:2
Lubań Maniowy
15.05.2021
14:00
Poprad Muszyna
3:1
Metal Tarnów
15.05.2021
16:00
Limanovia Limanowa
1:3
Bruk-Bet Termalica II Nieciecza
15.05.2021
17:00
Glinik Gorlice
2:0
Unia Tarnów
15.05.2021
17:30
Wierchy Rabka Zdrój
:
Wolania Wola Rzędzińska
16.05.2021
17:00

Keeza IV liga (Tarnów-Nowy Sącz) - spadkowa

Barciczanka Barcice
2:1
GKS Drwinia
15.05.2021
16:00
Rylovia Rylowa
2:3
Watra Białka Tatrzańska
15.05.2021
17:00
Okocimski Brzesko
3:1
Skalnik Kamionka Wielka
15.05.2021
17:00
BKS Bochnia
3:0
Orkan Szczyrzyc
15.05.2021
17:30
Tarnovia Tarnów
0:1
Poprad Rytro
15.05.2021
18:00

Keeza Klasa Okręgowa (Kraków I)

KS Olkusz
4:1
Zieleńczanka Zielonki
15.05.2021
18:00
Przebój Wolbrom
1:1
Leśnik Gorenice
15.05.2021
17:00
Błękitni Modlnica
4:2
LKS Niedźwiedź
15.05.2021
17:30
Orzeł Bębło
1:2
LOT Balice
15.05.2021
12:00
TS Węgrzce
4:0
Pogoń Miechów
15.05.2021
11:00
Przemsza Klucze
1:1
Spójnia Osiek
15.05.2021
17:00
Piliczanka Pilica
1:0
Bolesław Bukowno
15.05.2021
17:00
Leśnik Gorenice
:
Błękitni Modlnica
18.05.2021
18:00

Keeza Klasa Okręgowa (Kraków II)

Prądniczanka Kraków
4:1
Bronowianka Kraków
15.05.2021
11:00
Orlęta Rudawa
3:1
Dąbski Kraków
15.05.2021
17:00
Skawinka Skawina
2:2
Nadwiślan Kraków
15.05.2021
17:00
Zwierzyniecki Kraków
1:3
Borek Kraków
15.05.2021
17:00
Wieczysta Kraków
4:0
Kmita Zabierzów
15.05.2021
11:00
Prokocim Kraków
1:1
Grębałowianka Kraków
15.05.2021
17:00
Hutnik II Kraków
:
Piast Wołowice
16.05.2021
17:00

Keeza Klasa Okręgowa (Kraków III)

Tempo Rzeszotary
0:4
Wiarusy Igołomia
15.05.2021
16:00
Raba Dobczyce
6:0
Wróblowianka Wróblowice
15.05.2021
17:00
Orzeł Myślenice
6:2
Dziecanovia Dziekanowice
15.05.2021
17:00
Górnik Wieliczka
3:1
Błękitni Bodzanów
15.05.2021
17:00
Pasternik Ochojno
1:3
Złomex Branice
15.05.2021
17:00
Jordan Sum Zakliczyn
:
Gdovia Gdów
16.05.2021
16:00
Radziszowianka Radziszów
:
Wiślanka Grabie
16.05.2021
17:00

Keeza Klasa Okręgowa (Wadowice)

Tempo Białka
4:0
Zatorzanka Zator
15.05.2021
17:00
Sosnowianka Stanisław Dln
2:2
Garbarz Zembrzyce
15.05.2021
17:00
Zgoda Byczyna
3:2
MKS Libiąż
15.05.2021
17:00
Sokół Przytkowice
1:2
Niwa Nowa Wieś
15.05.2021
16:00
Hejnał Kęty
1:2
LKS Gorzów
15.05.2021
17:00
Babia Góra Sucha Beskidzka
1:1
LKS Żarki
15.05.2021
17:00
Kalwarianka Kalwaria Z.
:
Nadwiślanin Gromiec
16.05.2021
17:00
Victoria Jaworzno
:
Brzezina Osiek
16.05.2021
17:00

Keeza Klasa Okręgowa (Tarnów I)

LKS Szynwałd
3:2
Ciężkowianka Ciężkowice
15.05.2021
17:00
Zorza Zaczarnie
4:3
LKS Ładna
15.05.2021
17:00
LUKS Skrzyszów
4:3
Ikar Odporyszów
15.05.2021
18:00
Tuchovia Tuchów
:
LKS Rzuchowa
16.05.2021
17:00
GLKS Gromnik
:
Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska
16.05.2021
14:00
Dunajec Zakliczyn
:
Dunajec Zbylitowska Góra
16.05.2021
17:00
Wisła Szczucin
:
Polan Żabno
16.05.2021
17:00

Keeza Klasa Okręgowa (Tarnów II)

Olimpia B.
2:0
Orzeł Dębno
15.05.2021
11:00
Błyskawica Proszówki
5:0
Poręba Spytkowska
15.05.2021
15:00
Szreniawa Nowy Wiśnicz
0:1
Radłovia Radłów
15.05.2021
18:00
Strażak Mokrzyska
0:0
Jadowniczanka Jadowniki
15.05.2021
17:00
Arkadia Olszyny
2:2
Raba Książnice
15.05.2021
15:00
Wola Radłowska
1:1
Naprzód Sobolów
15.05.2021
17:00
Sokół Maszkienice
3:1
Olimpia Kąty
15.05.2021
18:00

Keeza Klasa Okręgowa (Nowy Sącz I)

Helena Nowy Sącz
2:2
Hart Tęgoborze
15.05.2021
16:00
Dunajec Nowy Sącz
:
Sokół Stary Sącz
15.05.2021
17:00
Podhalanin Biecz
:
Gród Podegrodzie
15.05.2021
17:00
LKS Zagórzany
:
LKS Łużna
16.05.2021
17:30
Łosoś Łososina Dolna
:
LKSKobylankaKobylanka
16.05.2021
15:00
Zawisza R.
:
ULKS Korzenna
16.05.2021
16:00
Grybovia Grybów
:
Kolejarz Stróże
16.05.2021
11:00
Zyndram
:
LKS Uście Gorlickie
16.05.2021
17:00

Keeza Klasa Okręgowa (Nowy Sącz II)

Turbacz Mszana Dolna
:
AKS Ujanowice
15.05.2021
16:00
Krokus
:
Wiatr Ludźmierz
15.05.2021
18:00
Czarni Czarny Dunajec
:
Zalesianka
16.05.2021
15:00
Babia Góra Lipnica Wielka
:
LKS Szaflary
16.05.2021
15:00
Jordan Jordanów
:
Huragan Waksmund
16.05.2021
18:00

Keeza Klasa A (Kraków I)

Płomień Kościelec
3:0 v.o.
Wierzbowianka Wierzbno
15.05.2021
 
Strażak Goszcza
2:1
Błękitni II Modlnica
15.05.2021
17:00
Ekler Baranówka
2:2
Szreniawa Koszyce
15.05.2021
17:00
Partyzant Dojazdów
3:1
Galicja Raciborowice
15.05.2021
16:00
Prądniczanka II Kraków
:
Michałowianka Michałowice
16.05.2021
16:00
Bibiczanka Bibice
:
Czarni 03 Grzegorzowice
16.05.2021
17:00
Słomniczanka II Słomniki
:
Jastrzębiec Książ Wielki
16.05.2021
17:00

Keeza Klasa A (Kraków II)

Wisła Jeziorzany
:
Sokół Rybna
15.05.2021
17:00
Liszczanka Liszki
1:5
Wisła Rząska
15.05.2021
16:00
Dragon Szczyglice
1:0
Strażak Rączna
15.05.2021
11:00
Iskra Czułów
:
Wisła Czernichów
15.05.2021
17:30
Tęcza Piekary
3:3
Maszycanka Maszyce
15.05.2021
16:30
JKS Zelków
0:1
Sportowiec Modlniczka
15.05.2021
11:00
MKS Skała 2004
:
Świt Krzeszowice
16.05.2021
18:00

Keeza Klasa A (Kraków III)

Tramwaj Kraków
2:3
Gajowianka Gaj
15.05.2021
18:00
Wanda Nowa Huta
8:0
Rzozovia Rzozów
15.05.2021
11:00
Bieżanowianka Kraków
:
Cedronka Wola Radziszowska
15.05.2021
18:00
Płomień Kostrze
1:3
Pogoń Skotniki
15.05.2021
17:00
Krakus Swoszowice
:
Iskra Krzęcin
16.05.2021
17:00
Strzelcy Kraków
:
Fairant Kraków
16.05.2021
18:00
Podgórze Kraków
:
Kabel Kraków
16.05.2021
11:00

Keeza Klasa A (Wieliczka)

Contra Sułków
2:7
UKS Sygneczów
15.05.2021
15:00
Zieloni Niegowić
3:0
Rożnowa
15.05.2021
18:00
Iskra Zakrzów
:
Czarnochowice
15.05.2021
18:00
Czarni Staniątki
1:2
Piast Łapanów
15.05.2021
17:30
Wolni Kłaj
:
Sokół Chorągwica
16.05.2021
17:00
Gwiazda Brzegi
:
Nadwiślanka Nowe Brzesko
16.05.2021
17:00
Strażak Kokotów
:
Wilga Koźmice Wielkie
16.05.2021
17:00
Zryw Szarów
:
Piłkarz Podłęże
16.05.2021
18:00

Keeza Klasa A (Myślenice)

Sokół Borzęta
3:2
Sęp Droginia
15.05.2021
17:30
Staw Polanka
2:1
LKS Rudnik
15.05.2021
16:00
Górki Myślenice
1:1
Hejnał Krzyszkowice
15.05.2021
17:00
Zielonka Wrząsowice
2:1
Lubomir Wiśniowa
15.05.2021
17:00
Gościbia Sułkowice
2:1
Iskra Brzączowice
15.05.2021
17:00
Beskid Tokarnia
:
Skalnik Trzemeśnia
16.05.2021
17:30
Topór Tenczyn
:
Rokita Kornatka
16.05.2021
10:00
Clavia Świątniki Górne
:
Karpaty Siepraw
16.05.2021
18:00

Keeza Klasa A (Olkusz)

Błyskawica Kolbark
2:4
Promień Przeginia
15.05.2021
18:00
Sokół Gołaczewy
0:8
Pilica Wierbka
15.05.2021
17:00
Trzy Korony Żarnowiec
5:0
Dłubnia Trzyciąż
15.05.2021
17:00
Przebój Wolbrom
:
Olimpia Łobzów
16.05.2021
17:00
Wielmożanka Wielmoża
:
Błysk Zederman
16.05.2021
11:30
Centuria Chechło
:
Unia Jaroszowiec
16.05.2021
11:00
Legion Bydlin
:
Spartak Charsznica
16.05.2021
11:00
Prądnik Sułoszowa
:
Strażak Przybysławice
16.05.2021
15:00
Pilica Wierbka
:
Błysk Zederman
18.05.2021
18:00

Keeza Klasa A (Chrzanów)

UKS Dulowa
:
Wisła Jankowice
15.05.2021
17:30
Wolanka Wola Filipowska
:
Tęcza Tenczynek
15.05.2021
17:30
Wisełka Rozkochów
:
Unia Kwaczała
15.05.2021
17:30
Start Kamień
:
SPRiN Regulice
15.05.2021
17:30
Fablok Chrzanów
6:0
Promyk Bolęcin
15.05.2021
17:30
Zagórzanka Zagórze
:
Błyskawica Myślachowice
16.05.2021
17:30
Ciężkowianka Jaworzno
:
MKS Alwernia
16.05.2021
17:30

Keeza Klasa B (Kraków I)

Zawisza Sulechów
5:2
Milenium Radziemice
15.05.2021
16:00
Trątnowianka Trątnowice
:
Kosynierzy Łuczyce
16.05.2021
16:00
LKS Niedźwiedź II
:
Olimpia Czaple Wielkie
16.05.2021
14:00
Agricola Klimontów
:
Juvenia Prandocin
16.05.2021
11:00
Sparta Skrzeszowice
:
LKS Polanowice
16.05.2021
16:00
Polonia Wilczkowice
:
Novi Narama
16.05.2021
15:00

Keeza Klasa B (Kraków II)

Iskra Radwanowice
6:1
Bronowicki Kraków
15.05.2021
17:00
Topór Aleksandrowice
0:10
Płomień Jerzmanowice
15.05.2021
17:00
Kmita II Zabierzów
3:0
Niegoszowianka
15.05.2021
17:30
Maszycanka II Maszyce
:
Fitball Szklary
16.05.2021
16:00
Orzeł II Bębło
:
Górzanka Nawojowa Góra
16.05.2021
17:00

Keeza Klasa B (Kraków III)

Albertus Kraków
1:4
Opatkowianka Opatkowice
15.05.2021
14:00
Wieczysta II
9:0
Pychowianka Kraków
15.05.2021
15:00
Kaszowianka II Kaszów
5:3
Universum Kraków
15.05.2021
17:00
Victoria Kraków
:
Dragoons Kraków
15.05.2021
18:00
Grom Kraków
:
Wawel Kraków
16.05.2021
17:00

Keeza Klasa B (Kraków IV)

Gwiazda Ściejowice
3:1
Lotnik II Kryspinów
15.05.2021
17:00
Trzebol Wielkie Drogi
3:0 v.o.
Skawinka II Skawina
15.05.2021
17:00
Tyniec Kraków
:
Radziszowianka II
16.05.2021
17:00
Nadwiślan Rusocice
:
Sparta Przeginia Duchowna
16.05.2021
16:00
Borkowianka Borek Sz.
:
Błękitni Czułówek
16.05.2021
17:00

Keeza Klasa B (Wieliczka)

Gdovia II Gdów
:
Górnik II Wieliczka
15.05.2021
17:30
Wilga Instalbud Golkowice
2:1
Ledniczanka
15.05.2021
17:00
Batory Wola Batorska
5:0
Tęcza Słomiróg
15.05.2021
17:00
Wieliczanka Wieliczka
:
Naprzód Ochmanów
16.05.2021
17:30
Węgrzcanka II Węgrzce Wlk
:
Start Brzezie
16.05.2021
16:00
Dąb Zabierzów Bocheński
:
Gryf Wiatowice
16.05.2021
16:00

Keeza Klasa B (Myślenice)

Karpaty II Siepraw
0:3
Szczebel Lubień
15.05.2021
17:30
LKS Trzebunia
:
Radwan Skomielna Czarna
16.05.2021
11:00
Iskra Głogoczów
:
Cyrhla Krzczonów
16.05.2021
15:00
Orzeł Nowa Wieś
:
Raba II Dobczyce
16.05.2021
17:00
Jawor Jawornik
:
Wicher Stróża
16.05.2021
16:00
Górki II Myślenice
:
Cisy Harbutowice
16.05.2021
16:00
Grodzisko Raciechowice
:
Dukla Bysina
16.05.2021
15:00

Keeza Klasa B (Olkusz)

Strumyk Zarzecze
6:1
Victoria Smroków
15.05.2021
17:00
Northstar Miechów
2:3
Cobra Wężerów
15.05.2021
18:00
Orzeł K.
:
Stare Bukowno
16.05.2021
13:00
Pilica II Wierbka
:
Hetman Dłużec
16.05.2021
11:00
Czapla Czaple Male
:
Nidzica Słaboszów
16.05.2021
11:00
Trzy Buki Wierzchowisko
:
Piliczanka II Pilica
16.05.2021
11:00

Keeza Klasa C (Wieliczka)

UKS Sygneczów II
:
Wawrzynianka Wawrzeńczyce
15.05.2021
18:00

Makroregionalna Liga Juniorów U-19

Resovia Rzeszów
2:0
Górnik Łęczna
14.05.2021
12:30
Garbarnia Kraków
1:5
Sandecja Nowy Sącz
15.05.2021
12:00
Motor Lublin
:
Korona II
16.05.2021
14:00
Stal Rzeszów
:
Orlęta K.
16.05.2021
12:30

Centralna Liga Juniorów U-18

SMS Łódź
0:0
Arka G.
15.05.2021
16:00
Hutnik Kraków
0:5
Wisła Kraków
15.05.2021
12:00
Lechia
1:2
Śląsk Wrocław
15.05.2021
12:00
Górnik Zabrze
0:1
Jagiellonia
15.05.2021
12:15
Pogoń Szczecin
0:0
Lech Poznań
15.05.2021
12:00
Cracovia Kraków
4:0
Gwarek Zabrze
15.05.2021
15:30
Escola Varsovia Warszawa
:
Korona
16.05.2021
13:45
Legia Warszawa
:
Zagłębie Lubin
16.05.2021
11:00

Centralna Liga Juniorów U-17, gr. D - wiosna

Korona Kielce
3:0
Hutnik Kraków
15.05.2021
12:00
Cracovia Kraków
3:2
Motor Lublin
15.05.2021
18:00
TOP 54 Biała Podlaska
0:1
Wisła Kraków
15.05.2021
12:00
Górnik Ł.
:
Stal Rz.
16.05.2021
12:00

Centralna Liga Juniorów U-15, gr. D - wiosna

Sandecja Nowy Sącz
:
TOP 54 Biała Podlaska
15.05.2021
12:00
Hetman Z.
0:5
Cracovia Kraków
15.05.2021
15:00
Wisła Kraków
:
Unia Tarnów
15.05.2021
 
BKS Lublin
2:1
KKP Korona
15.05.2021
14:00

Małopolska Liga Juniorów

Sokół Stary Sącz
5:0
Pcimianka Pcim
15.05.2021
10:00
Orkan Raba Wyżna
1:0
Tarnovia Tarnów
15.05.2021
14:00
Unia Tarnów
0:2
Limanovia Limanowa
15.05.2021
10:00
BKS Bochnia
:
Prądniczanka Kraków
16.05.2021
 
Puszcza Niepołomice
:
Podhale Nowy Targ
16.05.2021
10:00
Górnik Wieliczka
:
Profi Zielonki
16.05.2021
10:00
Beskid Andrychów
:
Dunajec Nowy Sącz
16.05.2021
11:00
Okocimski Brzesko
:
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
16.05.2021
10:00
Pcimianka Pcim
:
Dunajec Nowy Sącz
18.05.2021
18:00

I Małopolska Liga Juniorów Młodszych - wiosna

Dunajec Nowy Sącz
4:1
Profi Zielonki
15.05.2021
13:00
Puszcza Niepołomice
1:0
Podhale Nowy Targ
15.05.2021
11:30
Garbarnia Kraków
:
Okocimski Brzesko
15.05.2021
 
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
:
Sandecja Nowy Sącz
15.05.2021
 

II Małopolska Liga Juniorów Młodszych - wiosna

Glinik Gorlice
4:0
Podgórze Kraków
15.05.2021
10:00
Górnik Tarnów
5:2
AP Wisła Czarny Dunajec
15.05.2021
12:00
Unia Tarnów
:
SMS Oświęcim
16.05.2021
10:00
Tarnovia Tarnów
:
Hutnik II Kraków
16.05.2021
10:00

I Małopolska Liga Trampkarzy - wiosna

Dunajec Nowy Sącz
2:3
Garbarnia Kraków
15.05.2021
10:00
Okocimski Brzesko
0:7
Wisła II Kraków
15.05.2021
10:00
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
2:2
Respect Szalowa
15.05.2021
10:00

II Małopolska Liga Trampkarzy - wiosna

Tarnovia Tarnów
:
AP 21 Kraków
15.05.2021
 
Okocimski Brzesko
:
Hutnik Kraków
16.05.2021
10:00
MOSiR Bochnia
:
Chełmek
16.05.2021
12:15
Sandecja Nowy Sącz
:
Unia II Tarnów
16.05.2021
09:30

I Małopolska Liga Młodzików - wiosna

Sandecja Nowy Sącz
2:1
Limanovia Limanowa
15.05.2021
10:00
Wisła Kraków
:
Cracovia Kraków
15.05.2021
 
Tarnovia Tarnów
1:1
Podhale Nowy Targ
15.05.2021
10:00
AS Progres Kraków
0:4
Dunajec Nowy Sącz
15.05.2021
14:00

II Małopolska Liga Młodzików - wiosna

Kalwarianka
3:3
Okocimski Brzesko
15.05.2021
15:00
AP 21 Chrzanów
1:2
AP Wisła Czarny Dunajec
15.05.2021
10:00
Cracovia II Kraków
:
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
16.05.2021
15:00
Wisła II K.
:
Hutnik Kraków
17.05.2021
15:00

Ekstraliga Kobiet

Medyk Konin
2:3
SMS Łódź
15.05.2021
11:00
Czarni Sosnowiec
4:1
Śląsk Wrocław
15.05.2021
11:00
Olimpia Szczecin
2:0
KKP Bydgoszcz
15.05.2021
16:00
Rolnik Biedrzychowice
:
GKS Katowice
16.05.2021
14:00
APLG Gdańsk
:
AZS UJ Kraków
16.05.2021
12:00
Górnik Łęczna
:
ROW Rybnik
16.05.2021
16:00

I liga kobiet (południe)

Polonia Środa Wielkopolska
3:1
Praga Warszawa
15.05.2021
14:00
Pogoń Tczew
:
SWD Wodzisław
15.05.2021
 
Rekord Bielsko Biała
1:0
UKS SMS II Łódź
15.05.2021
 
Piastovia Piastów
0:3 v.o.
Resovia Rzeszów
15.05.2021
 
Stomil Olsztyn
:
Tarnovia Tarnów
16.05.2021
 
Czwórka Radom
:
UKS Staszkówka Jelna
16.05.2021
 

II liga kobiet (wschód)

Sokół Kolbuszowa Dolna
2:1
Widok Lublin
15.05.2021
13:00
KSP Kielce
3:0
Sparta Daleszyce
15.05.2021
17:00
Włókniarz Białystok
:
Rysy Bukowina Tatrzańska
15.05.2021
 
Loczki Wyszków
:
Prądniczanka Kraków
16.05.2021
14:00
AZS UW Warszawa
:
KS Raszyn
16.05.2021
10:00
Respekt Myślenice
:
Ząbkovia Ząbki
16.05.2021
12:00

III liga kobiet, gr.4

Naprzód Sobolów
3:1
Starówka Nowy Sącz
15.05.2021
12:00
Iskra Krzemień
2:2
DAP Dębica
15.05.2021
10:00
Puszcza Niepołomice
:
Iskra Brzezinka
16.05.2021
17:00
Podgórze Kraków
:
Hetman Włoszczowa
16.05.2021
16:00
Tarnovia II
:
Dąb Zabierzów Bocheński
16.05.2021
17:00
Izolator Boguchwała
:
Unia Lublin
16.05.2021
15:00

IV liga małopolska kobiet

Olimpia Osieczany
1:6
FSA Kraków
15.05.2021
 
Burza Roczyny
:
Górnik Wieliczka
15.05.2021
 
Bronowianka Kraków
:
Tempo Białka
15.05.2021
 
Victoria Zalas
2:3
Uran Łukowica
15.05.2021
 
Pogorzanka Pogorzyce
:
Prądniczanka II Kraków
15.05.2021
 

Centralna Liga Juniorek U-17

Zabrze
:
SWD Wodzisław
15.05.2021
16:00

Seniorzy

Młodzież

Inne

Patronat medialny