facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

OKS Słowik - w trosce o olkuską piłkę

OKS Słowik - w trosce o olkuską piłkę

W 2010 roku powstał Olkuski Klub Sportowy „Słowik”, który nie był kolejnym wyimaginowanym tworem dla zarabiania pieniędzy kosztem rodziców najmłodszych adeptów futbolu, tylko klubem mającym za zadanie odbudować mocno nadszarpnięty wizerunek lokalnej piłki nożnej. Olkusz przecież jeszcze do niedawna mógł chwalić się zespołami młodzieżowymi występującymi choćby w Małopolskiej Lidze Juniorów. Czasy jednak się zmieniły, praca z młodzieżą w IKS-ie Olkusz zaczęła niemiłosiernie kuleć, więc trzeba było zacząć działać. Wtedy na nieco szaleńczy pomysł zdobył się Rafał Pięta, który zgromadził wokół siebie ludzi chętnych do pomocy i z ambicjami. Co udało się osiągnąć w Słowiku przez cztery lata działalności najlepiej obrazują statystyki.

 

 

Otóż na początku sportowej drogi, w OKS-ie trenowało raptem kilkunastu chłopców, ale nie było tygodnia, aby ktoś nie dołączył do klubu. Ta prawidłowość trwa do dzisiaj, choć z liczby „kilkanaście” zrobiło się blisko dwustu młodych kandydatów na piłkarzy – bo na miano piłkarza z krwi i kości trzeba sobie przecież zasłużyć. Z dwóch niewielkich grup wiekowych szybko zrobiło się siedem roczników, a w każdym z nich prawie dwie drużyny. I to zespoły nie byle jakie, bowiem rok 2014 zapisał się w krótkiej historii Słowika, jako czas sukcesów i to nie tylko tych czysto sportowych.
 
W ubiegłym sezonie klub reprezentowało sześć zespołów – od najmłodszych Skrzatów po Seniorów w olkuskiej Klasie B. Najbardziej zauważalni byli jednak Żacy, Orliki oraz Trampkarze, którzy wygrywali właściwie zawsze i wszędzie. Pewnym fenomenem były wiosenne występy chłopców z rocznika 2005-2006, którzy w rozgrywkach grupy 6 krakowskiej ligi Żaków, zawsze wygrywali w dwucyfrowych rozmiarach. Równie dobrze co 8 i 9-latkowie radzili sobie nieco starsi chłopcy. Orlicy zdominowali zmagania w olkuskiej II lidze i dzięki temu już od nowego roku szkolnego mają nadzieję, na udział w bardziej renomowanym towarzystwie. Podobnie Trampkarze, którzy na przestrzeni całego sezonu przegrali tylko raz i już teraz poważnie myślą o występach na wyższym poziomie. Mówiąc o Słowiku nie można również zapomnieć o historycznym występie Seniorów, wśród których znaleźli się nie tylko rodzice młodych zawodników, ale też gracze z ciekawą przeszłością, wracający do piłki po różnych życiowych przygodach. W siłę rosną także Skrzaty, będące najmłodszym narybkiem olkuskiego futbolu, tak bardzo przecież ostatnio podupadłego. Odbudować swoją pozycję postarają się też i Młodzicy, którzy miniony sezon zakończyli kiepskim wynikiem i spadli z I ligi do rozgrywek prowadzonych przez PNN Olkusz. 
 
Słowik mimo udanego sezonu 2013/2014 nie obrósł w piórka, co więcej ciągle stawia na rozwój klubowych struktur. Od września OKS będzie mógł pochwalić się kolejnymi dwoma zespołami – Juniorów Młodszych, a także Młodziczkami wśród dziewcząt. Ta druga drużyna jest historycznym wydarzeniem, bowiem do tej pory w Olkuszu dziewczyny piłki jeszcze nie kopały, może z tego powodu, że miasto co prawda słynie z piłki, ale w jej ręcznym wydaniu. Teraz ma się to powoli zmieniać.
 
- Ostatni sezon udowodnił, że w Olkuszu powoli odradza się futbol, bo przecież gwarantem sukcesów długoterminowych jest wymagająca praca z najmłodszym pokoleniem zawodników. Bo z piłkarzem jest jak z uczniem – trzeba go sobie wychować, by w przyszłości stanowił o sile swojego środowiska - mówi prezes OKS-u Jarosław Konieczny. - Jesteśmy wdzięczni wszystkim naszym przyjaciołom i partnerom, bez których ciężko byłoby nam funkcjonować. Wspólnymi siłami tworzymy klub na miarę największych młodzieżowych marek w województwie, na co jak mówią lokalni kibice: Olkusz po prostu zasługuje – dodaje klubowy koordynator Rafał Pięta.Źródło: piotr kubiczek

Dodano: 2014-07-21 17:59:25


Olkusz  OKS Olkusz 

Komentarze


I liga futsalu, gr. południowa

Sośnica Gliwice
:
AZS UŚ Katowice
22.01.2022
 
Unia Tarnów
:
AZS UMCS Lublin
22.01.2022
 
AZS UEK Kraków
:
FC Siemianowice Śląskie
22.01.2022
 
GSF Gliwice
:
BSF Bochnia
22.01.2022
 
Futsal Nowiny
:
GKS Futsal Tychy
22.01.2022
18:00
Heiro Rzeszów
:
Gwiazda Ruda Śląska
23.01.2022
17:00

Ekstraliga Futsalu Kobiet, gr. południowa

Tarnovia Tarnów
:
Rolnik Głogówek
22.01.2022
12:00
AZS UJ Kraków
1:2
AZS UEK Słomniczanka Słomniki
22.01.2022
 
Respekt Myślenice
:
Rekord Bielsko Biała
22.01.2022
 

I Liga Futsalu Kobiet, gr. południowa

Wierzbowianka Wierzbno
:
UKS SAP Brzeg
22.01.2022
 
Unia Opole
:
Plon Błotnica Strzelecka
22.01.2022
 
ROW Rybnik
:
ISD-AJD Częstochowa
22.01.2022
 
AZS UP Wanda Kraków
:
AZS UŚ Katowice
22.01.2022
 

II Liga Futsalu Kobiet, gr. małopolska

Tyniec Kraków
:
Iskra Tarnów
23.01.2022
10:00