facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

70 lat w dolinie Cedronu

70 lat w dolinie Cedronu

Działalność Parafialnego Klubu Sportowego Cedronka jest kontynuacją działalności Ludowego Zespołu Sportowego powstałego w 1948 roku i działającego z małymi przerwami do 1989. Nazwa klubu powstała od rzeki Cedron przepływającej przez  miejscowość Wolę Radziszowską. W tym roku Cedronka świętuje jubileusz 70 lecia działalności.


Cedrnka to klub, który zawsze jest na uboczu, najpierw gdy działał w strukturach PPn Myslenicach, teraz, gdy jest w strukturach PPN Kraków. Malowniczo położone boisko, piekna historia oraz fakt, że w klubie grają wyłacznie Wolanie sprawia, że stworzył się tu od lat specyficzny futbolowy mikroklimat. Każdy, kto choć raz gościł w tej miejscowości wie, że można tu odpocząć i zobaczyć dobry mecz.

Aby klub mógł funkcjonować niezbędny był teren na którym można było rozgrywać zawody i prowadzić treningi . Według informacji uzyskanych z opowieści przekazywanych przez osoby starsze można było się dowiedzieć o historii lokalizacji obecnego boiska sportowego z których wynika, że ksiądz Oprzędkiewicz, ówczesny Proboszcz Parafii podarował łąki na których obecnie znajduje się boisko.

Duże zaangażowanie działaczy i członków klubu oraz pasjonatów i ludzi mu oddanych spowodował że ten klub funkcjonował tyle lat mimo tylu nieraz przeciwności. Dużym zaangażowaniem w tym okresie (lata 50.) w organizowaniu dla młodzieży imprez sportowych i kulturalnych, a także klubu sportowego odznaczyli się Maria i Józef Gajowie, a w latach 60. Wacław Woźniak, który był również wieloletnim prezesem klubu.

Doczekano się też pierwszych sędziów piłkarskich którymi byli Zdzisław Wardyła i Wacław Woźniak. Zarówno w latach 60. jak i 70. drużyna piłkarska nie odnosiła znaczących awansów i występowała w klasie C jednak zawsze utrzymywała swą pozycję w czołówce, a nawet robiła niespodzianki wygrywając z zespołami wyżej notowanymi. Poważnym problemem z którym rokrocznie przychodziło się zmierzyć były pobory do wojska do tzw. zasadniczej służby wojskowej, szczególnie te wiosenne. Często zdarzało się tak, że gdy drużyna jesienią uzyskała dobre miejsce i marzyła o awansie, to na wiosnę trzeba było ją budować na nowo z powodu licznego wcielania zawodników do wojska.

W latach 70. i 80. klub działał prężnie dzięki dużemu zaangażowaniu Prezesów Mariana Starca, Franciszka Maślanki, Ignacego Woźniaka, Marka Bogdanowicza oraz działaczy i członków zarządów Stanisława Uchacza, Ludwika Szczyrbaka, Władysława Szczyrbaka, Mieczysława Bogdanowicza, Józefa Grabca, Mirosława Stefaniaka, Bogusława Szczyrbaka, Sylwestra Woźniaka, Antoniego Mańka i Henryka Gaja.

W roku 1983 był pierwszy awans w historii klubu drużyny seniorów do klasy B. Awans wywalczyli następujący zawodnicy: Antoni Maniek, Marek Bogdanowicz – kapitan drużyny, Janusz Bucki, Włodzimierz Szczyrbak, Bogdan Szczyrbak, Józef Zwoliński, Wieńczysław Bucki, Mirosław Stefaniak, Mieczysław Zwoliński, Piotr Chromy, Henryk Gaj, Jan Marek i Jacek Bucki.

Należy wspomnieć że klub w tym okresie wychował i wypromował też kilku zawodników którzy później grali w klasie Okręgowej (odpowiednik dzisiejszej V ligi) – m.in. Eugeniusz Szczyrbak, Piotr Uchacz i Józef Zwoliński grali w Tramwaju. Utworzono w tym czasie również drużynę juniorów, a jeden z naszych wychowanków Michał Jezioro trafił do TKS Skawinka by później awansować z nią do III ligi.

Niestety pod koniec lat 80 klub dosięgnął kryzys organizacyjny i sportowy. Nastąpił spadek drużyny seniorów do kl. C, zakończyło grę kilku zawodników a z pracy w Zarządzie Klubu zrezygnowali niektórzy działacze. To spowodowało że w następstwie tego od 1989 roku Ludowy Zespól Sportowy Cedronka zawiesił działalność i zginął na kilka lat z mapy sportowej regionu.

W 1993 odradza się Cedronka jako Parafialny Klub Sportowy Cedronka w Woli Radziszowskiej z inicjatywy lokalnej młodzieży, która zainspirowała księdza Prałata Józefa Kanię Proboszcza Parafii do zorganizowania klubu sportowego w miejscowości. Znaczącym wsparciem w tym czasie dla nowopowstałego klubu było przekazanie przez księdza Kanię budynku parafialnego tzw. ,,Ochronki” na siedzibę klubu oraz terenu na którym w niedługim czasie wybudowano z inicjatywy proboszcza boiska do siatkówki , koszykówki i tenisa ziemnego oraz boisko treningowe do piłki nożnej.

Rozpoczęto pracę z dziećmi i młodzieżą z zakresu gry w piłkę nożną w trzech grupach wiekowych seniorów, juniorów i trampkarzy i z grupą dziewcząt gimnastykę. Pojawiły się pierwsze trofea w klubie gdyż młodzież i dzieci uczestniczyły w parafiadach organizowanych dla klubów PKS i nieźle sobie radziły. Przyszły też pierwsze awanse i porażki drużyny seniorów piłki nożnej awans 1996 do klasy B. Drużyna grała wówczas w składzie: Grzegorz Racut, Mirosław Racułt, Rafał Stefaniak, Bogusław Leniartek, Grzegorz Leniartek, Andrzej Maślanka, Grzegorz Maślanka, Grzegorz Kudela, Rafał Maślanka, Robert Jezioro I, Robert Jezioro II, Rafał Daniel, Rafał Kurański, Józef Jezioro, a grającym trenerem był Marek Bogdanowicz.

W 2002 drużyna wywalczyła pierwszy awans do klasy A, a po raz drugi uczyniła to w 2005, by cztery lata póxniej do końca bić się o awans do klasy okręgowej.

Parafialny Klub Sportowy Cedronka aby przetrwać musiał się też zmagać z żywiołami , ale atak odparł i działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego choć w roku 1997 i 2001 Wolę Radziszowską nawiedziła powódź zalewając liczne tereny i zabudowania w tym także i obiekty sportowe klubu . Kolejnym Zarządom klubu oraz działaczom i zawodnikom przyszło się zmierzyć z ogromną pracą społeczną związaną z usuwaniem skutków tego żywiołu żeby doprowadzić obiekty sportowe do takiego stanu, aby dalej można było z nich korzystać i prowadzić zajęcia sportowe z dziećmi i młodzieżą. Była to walka o przetrwanie .Usuwano naniesiony muł i gałęzie oraz inne zanieczyszczenia ,odbudowano zrujnowaną infrastrukturę . Klub dalej istniał pomimo tych przeciwności chociaż ta lokalizacja obiektów sportowych w bliskim sąsiedztwie rzeki Cedron nieraz już dawała się we znaki i jeszcze da o sobie znać w niedalekiej przyszłości.  Tak było i w 2010 roku gdy przez miejscowość przeszła kolejna fala powodziowa która zrujnowała całe boisko i od nowego sezonu swoje mecze drużyna seniorów rozgrywała w Rzozowie, a drużyna juniorów i trampkarzy w Borku Szlacheckim, Rzozowie lub Radziszowie.


Obecnie pogoda stała się łaskawsza, wypiękniał obiekt, a klub finansowo stanął na nogi.Najwybitniejsi działacze otrzymali nagrody z rąk prezesa MZPN Ryszarda Niemca oraz wiceprezesa PPN Kraków Łukasza Krupy. Obchody jubileuszu zakończyło spotkanie pokoleń, odbyła się wystawa klubowych trofeów.

 

 

Źródło: Paweł Panuś

Dodano: 2018-11-29 22:49:55


Zobacz też: Klasa A (Kraków III)

Cedronka Wola Radziszowska 

Komentarze