facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Prądniczanka i Puszcza w Holandii (foto)

Prądniczanka i Puszcza w Holandii (foto)

Trenerzy żeńskich sekcji piłki nożnej Prądniczanki Kraków i Puszczy Niepołomice Piotr Sędor i Tomasz Słaboń w dniach 15-19 stycznia mieli okazję przebywać w Holandii, gdzie poznawali tajniki kobiecej piłki kraju będącego Mistrzem Europy Kobiet. 

 

 

 

Opiekunem polskich trenerów a zarazem gospodarzem był holenderski szkoleniowiec kobiecych drużyn Hans de Winter.

Pierwszego dnia polscy trenerzy obserwowali trening drużyny HMVS w kategorii U16. Jest to odpowiednik naszej Szkoły Mistrzostwa Sportowego tyle, że dla dziewczyn. Wieczorem  była możliwość zobaczenia zajęć seniorskiej  drużyny Buitenveldert, która gra na drugim poziomie ligowej piłki w Holandii. Kolejnego dnia Sędor i Słaboń mogli zajrzeć w każdy zakamarek Amsterdam Areny która od zeszłego roku nosi imię zmarłego wspaniałego piłkarza „Pomarańczowych” Johana Cruyffa. Stadion który w tym roku obchodzić będzie 22. rocznicę urodzin nadal wprawia w duży zachwyt.

Po obiedzie trenerzy wzięli udział w rekrutacji do kadry narodowej Holandii U14, gdzie najlepsze młode piłkarki z całej Holandii walczyły o możliwość reprezentowania swojego kraju. Proces selekcji jest zupełnie odmienny od tego w Polsce. 4 zespoły wojewódzkie prowadzone przez trenerów KNVB rozgrywały test mecze pomiędzy sobą w układzie 2x20 minut. W jednym miejscu 80 najlepszych piłkarek Holandii było obserwowane przez 10 trenerów i skautów federacji. Z tego grona wybrano 20 przyszłych reprezentantek Holandii w kategorii U14. Co ciekawe, mecze nie były prowadzone przez arbitrów, zawodniczki nie grały o zwycięstwo, bo nie prowadzono żadnych kwalifikacji. W Holandii na każdym etapie szkolenia piłkarki, stawia się na rozwój a nie na wynik. Kadry wojewódzkie nie grają zatem w żadnych mistrzostwach. Nie ma żadnej Olimpiady Młodzieży. Holenderskiej federacji nie zależy na wyłonieniu zwycięzców. Przyświeca im cel nadrzędny – rozwój… nawet na poziomie seniorskim. Kolejną ciekawą zasadą którą wpaja się dziewczynom jest zasada „use the rules”. W naszej geografii raczej kojarzona z trudnym tematem „kombinowania”. Tam dziewczyny wiedzą w jaki sposób wykorzystywać zasady gry ale w duchu fair play. Dlatego sędziowie zupełnie nie są potrzebni. Rozjemcami są same zawodniczki. Nie ma przy tym kłótni, oszukiwania, walki na argumenty. Zasady są tak proste i oczywiste, że każdy się w nich odnajduje.

Przedostatni dzień pobytu w kraju tulipanów rozpoczął się wcześnie rano podróżą do Alkmaar i treningiem żeńskiego AZ. Ciekawostka, to poranne zajęcia o godzinie 8:30 przy sztucznym oświetleniu, gdyż słońce w tej części Europy wstaje o tej porze roku około godziny 8:45. Wprawdzie godzina była bardzo wczesna ale i tak dziewczyny musiały dać z siebie wszystko, bo wobec potężnej wichury, zajęcia zostały przeniesione do hali a zespół pracował nad mocą. Popołudniu wisieńka lub jak kto woli truskawka na torcie, obserwacje w centrum treningowym Ajaxu Amstredam, gdzie prócz wizyty w żeńskiej części bazy, była możliwość podglądania pierwszej drużyny seniorów. Szef szkolenia bramkarzy Ajaxu Rene Stam, przedstawił polskim gościom (w prelekcji brali udział inni trenerzy z Polski, którzy przyjechali do Amsterdamu z wszystkim dobrze znanym Markiem Dragoszem) proces szkolenia bramkarzy w młodzieżowej akademii Ajaxu. Tam też odbyło się miłe spotkanie z polskim bramkarzem Ajaxu, Mateuszem Górskim. Następnie w bazie żeńskiego Ajaxu trenerzy uczestniczyli w treningu motorycznym zawodniczek Ajaxu, które właśnie wróciły z obozu w Portugalii. Trenerzy spędzili również sporo czasu na rozmowach z trenerem bramkarek Keesem Kalkiem oraz hiszpańskimi zawodniczkami Ajaxu – bramkarką Elixabete Sarasola i napastniczką Willy Romero.  

- Największym zaskoczeniem dla mnie była absolutna koncentracja na aspektach komunikacji. Dziewczyny od najmłodszych lat uczone są komunikacji werbalnej, wzrokowo  - ruchowej i w każdym momencie „bycia pod grą” bardzo głośnie i sugestywnie informują koleżanki o swojej gotowości. Wprawiło mnie w osłupienie jak usłyszałem jak głośno i pewnie komunikują się tam sześciolatki. Metody szkoleniowe nie różnią się niczym od tych które mamy w Polsce jednak Holendrzy zwracają uwagę na najmniejsze szczegóły.  No może jedna rzecz w tym aspekcie mnie zaskoczyła – dziewczynki często trenują technikę z wykorzystaniem piłek tenisowych i tych o rozmiarze 2… Dwóch rzeczy zazdroszczę Holendrom – infrastruktury, bo tam każdy klub dysponuje dwoma, trzema pełnowymiarowymi boiskami ze sztuczną nawierzchnią oraz oświetleniem, oraz przygotowania motorycznego nawet najmłodszych zawodniczek. Na to drugie mamy wpływ, więc o ten aspekt się nie martwię. Infrastruktura sportowa niestety jest generalnie problemem w Polsce. – podsumował Piotr Sędor.

Tomasz Słaboń dodał: By wzbogacać swój warsztat trenerski staram się minimum raz w roku wyjechać na staż trenerski. Obserwacje takich drużyn jak m.in. Medyk Konin, Wisła i Cracovia czy nawet wcześniej drużyny seniorów Puszczy Niepołomice były bogatym doświadczeniem. Jednak wyjazd do Holandii i poznanie tamtejszych realiów daje bardzo dużo do myślenia szczególnie w aspektach organizacyjnych. Marzy mi się i od 3 lat staram się robić wszystko by w naszym kraju lub na dobry początek w naszym województwie  żeńskie drużyny były traktowane tak jak to widzieliśmy w czasie naszego pobytu na stażu. Zaczepnie zadam pytanie, a może wprowadzić obowiązek posiadania drużyn kobiecy dla klubów z najwyższych klas rozgrywkowych w Polsce…..? Nie wiem! Piotr wspominał o super obiektach które na każdym kroku widzieliśmy. Holendrzy nie mogą mieć jednego boiska w stylu jak popada Hipopotam Arena, oni muszą mieć w jednym miejscu minimum 3 świetnie przygotowane place gry w całości oświetlone z przytulną restauracją, gdzie czas w trakcie treningu spędzają rodzice lub gdzie po zajęciach zawodniczki spotykają się na wspólnej integracji. Komunikacja piłkarek na boisku jest bardzo ważna i nie raz widać jak brakuje jej w naszych zespołach. Drużyny kobiece obserwowane przez tydzień przez nas z mlekiem matki wyssane mają komunikowanie się w czasie gry i treningu, a słowo „Jaaa” słychać głośno i wyraźnie na każdym boisku. To co widzieliśmy to bardzo duże doświadczenie lecz dziesiątki godzin spędzone na rozmowach między nami są bezcenne i pokazują, że mamy podobne spojrzenie na to czym się zajmujemy i jak chcielibyśmy by nasza praca wyglądała. Już dziś czekamy na holenderskich trenerów by pokazać im jak my to robimy i wymienić kolejne spostrzeżenia.

Polscy trenerzy mieli również okazję zwiedzić cały Amsterdam wodnym tramwajem, barką lub jak kto woli statkiem. Na koniec pożegnalna kolacja w ścisłym centrum miasta i wylot.

Poza doświadczeniem jakie zebrali trenerzy Sędor i Słaboń obserwując procesy szkolenia, obiekty sportowe czy przede wszystkim podejście do żeńskiego futbolu w każdej części Holandii, który jest traktowany jak oczko w głowie, a nie jak piąte koło u wozu, szkoleniowcy spędzili kilkadziesiąt godzin na rozmowach o piłce kobiecej wymieniając się poglądami, spostrzeżeniami i pomysłami w codziennej pracy w Krakowie i Niepołomicach. 

 

Trenerzy zaprosili na rewizytę kilku trenerów z Holandii i pewne już jest, że w październiku będą oni z wizytą w Krakowie podczas której Prądniczanka zorganizuje prelekcję dla wszystkich chętnych, pod tytułem „Droga do sukcesu - holenderska szkoła rozwoju młodego sportowca. Czyli jak wychować dzieci na człowieka odnoszącego sukces w dorosłym życiu?“. Swój udział potwierdzili już trenerzy z Ajaxu czy KNVB. Był to intensywny tydzień który z pewnością zaprocentuje w Prądniczance i Puszczy. A kolejny pomysł na zagraniczne obserwacje już zradza się w głowach trenerów.

Źródło: własne

Dodano: 2018-01-26 21:43:43


Galeria zdjęć

 

Puszcza  Prądniczanka  ajax 

Komentarze